وارد فروشگاه که شدم غیر از دو قفسه‌ی اول، بقیه‌ی قفسه‌ها خالی بود. غیر از ده – دوازده تا محصول چیز دیگری نداشت. خالی بودن مغازه دلم را زد. یعنی واقعا نمی‌دانست تا افزایش محصول ندهد، مشتری نمی‌تواند برای خرید قطعی تصمیم بگیرد؟
یکی از ظرف‌ها را برداشتم و پرسیدم:« از این ظرف‌های مینا کاری، بزرگ‌ترش هم دارین؟» مغازه دار گفت:« اگر شما بخواین براتون درست می‌کنیم.»

اما پیش خودم فکر کردم، دوست داشتم این ظرف بزرگ‌تر را هم ببینم و بعد بخرم. دوست داشتم اندازه و سایز محصول را  ببینم و بعد تصمیم بگیرم. اصلا از اول اشتباه کردم وارد مغازه‌ای شدم که تنوع محصول نداشت.

افزایش فروش- افزایش تعداد محصول- مجله باسلام

مشتریان از شما محصول واقعی می‌خواهند، نه ایده‌های ذهنی

یک اصل مهم در بازاریابی وجود دارد که می‌گوید:
 مشتری وقتی از شما خرید می‌کند که احساس کند خودش این محصول را انتخاب کرده‌است.

یعنی بین 50 محصول شما چرخ زده، حساب و کتاب کرده و با عقل سلیم خودش تصمیم گرفته که این محصول بهترین انتخاب است. هرچقدر تنوع محصولات بیش‌تر باشد، حس انتخاب‌گری مخاطب بیشتر ارضا می‌شود و احتمال خرید بالاتر می‌رود. افزایش محصول یکی از تکنیک‌های کاربردی در بازار است.

یادم هست زمانی که می‌خواستم برای خانه‌ام اجاق گاز بخرم بین دو سه مدل مردد بودم. واقعا از نظر عملکرد هیچ تفاوتی با هم نداشتند. یک مدل در فر شیشه‌ای داشت با دستگیره‌ی گرد بزرگ. مدل دیگر در شیشه‌ای با دستگیره‌ی مستطیلی و یک دستگیره‌ی جداگانه برای گرم کن فر. اگر این شرکت همان یک مدل را تولید می‌کرد احتمالا من از مغازه‌دار می‌پرسیدم:« یعنی همین یک مدله؟ مدل دیگه‌ای نداره؟»

پس هر ایده‌ای دارید، کوچک و بزرگ کردن محصول، بسته بندی‌های متنوع  و یا شکل‌های جدید از محصولتان را تولید کنید تا مشتری با چشمانش ببیند. مشتری مجبور نیست ایده‌های ذهنی شما را بخرد. هرچه در ذهن دارید تولید کنید و در قفسه‌ی غرفه‌تان بگذارید.

این مطلب را هم از دست ندهید: راز موفقیت پرفروش‌ترین غرفه‌های باسلام

من محصولات کم اما باکیفیت تولید می‌کنم و مشتری خودم را دارم

فرض کنید می‌خواهید برای مادرتان یک ظرف شیرینی و برای برادر کوچکتان هم کمی تنقلات بخرید. وارد اولین مغازه می‌شوید که دو تا ظرف شیرینی خانگی خیلی عالی می‌فروشد. اما کل دارایی مغازه‌اش همین دوتا ظرف است.

دور و بر را که نگاه می‌کنید آن‌طرف خیابان یک مغازه‌ی بزرگ با قفسه‌های پر از محصولات خوشمزه می‌بینید. به فروشگاه دوم که می‌روید، کلی تنقلات و شیرینی‌های متنوع می‌بینید و یادتان می‌رود فروشگاه اول هم شیرینی‌های خوبی داشت. تمام خریدتان را از همین فروشگاه می‌کنید و با خوشحالی و دست پر، به خانه می‌روید.


اکثر مردم ترجیح می‌دهند سبد خریدشان را از یکجا تکمیل کنند و مدام از این مغازه به آن مغازه نروند. اگر غرفه‌ی شما 10محصول باکیفیت و غرفه‎ی دیگری 50 محصول با کیفیت داشته باشد، قطعا همه از غرفه‌ی50 محصولی خرید می‌کنند، نه غرفه‌ی شما!

من مواد غذایی تولید میکنم، چطور افزایش محصول دهم؟

در خرید مواد غذایی بسته بندی و وزن محصول خیلی مهم است. به خصوص اگر کسی بخواهد برای اولین بار از شما خرید کند، ترجیح می‌دهد مقدار کمی برای تست بخرد و اگر راضی بود دوباره خرید کند. یادتان نرود که ما قرار است به مشتری حق انتخاب بدهیم.

برای مثال غرفه‌ای که رب گوجه‌ی خانگی می‌فروشد می‌تواند وزن‌های مختلف مثل 250 گرم، 500 گرم و 1 کیلو را به عنوان محصول تعریف کند. حتی می‌توانید بسته‌بندی‌های زیباتر با قیمت کمی بیشتر برای کسانی که می‌خواهند رب گوجه را به اطرافیان هدیه دهند، تعریف کنید.

مثلا رب گوجه‌ی 250 گرمی معمولی:…… تومان
رب گوجه‌ی 500 گرمی معمولی:……..تومان
رب گوجه‌ی 1 کیلوگرمی معمولی:…… تومان
رب گوجه‌ی 2 کیلوگرمی معمولی: …….تومان
رب گوجه‌ی 250گرمی ویژه هدیه:………تومان
رب گوجه‌ی500 گرمی ویژه‌ی هدیه:……تومان

برای یک رب گوجه‌ی ساده چند محصول متنوع تعریف کردیم. به نظر شما برای آبغوره، ارده، عسل، شیرینی، ادویه و صدها محصول خوراکی دیگر که در باسلام وجود دارند چه قدر تنوع وجود دارد؟ ایده‌هایتان را در بخش نظرات بنویسید.

من پوشاک تولید می‌کنم، چطور افزایش محصول دهم؟

به نظر خودتان چیزی که باعث تنوع در پوشاک می‌شود چیست؟ رنگ بندی و سایز محصول.
پس حتما پوشاک را در سایزها و رنگ‌های مختلف تولید کنید و به محصولاتتان اضافه کنید.

مثلا لباس بافتنی برای کودکان 5تا 8 سال رنگ قرمز:…..تومان

لباس بافتنی برای کودکان 5تا 8 سال رنگ زرد:……تومان
لباس بافتنی برای کودکان 5تا 8 سال رنگ آبی:…..تومان
لباس بافتنی برای کودکان 10 تا 12 سال رنگ قرمز:……تومان
لباس بافتنی برای کودکان 10 تا 12 سال رنگ زرد:…..تومان

و… لباس ها را در سایزهای مختلف بزرگسال، کودک و نوجوان دسته بندی کنید و رنگ‌های متنوع برای آن‌ها درنظر بگیرید. افزایش محصول در دسته‌ی پوشاک برخلاف نظر عموم اصلا کار سختی نیست.

این مطلب را هم از دست ندهید: نکته‌های مهم فروشندگی لباس و پوشاک در اینترنت

من صنایع دستی، چرم و نمد تولید می‌کنم، چطور افزایش محصول دهم؟

در صنایع دستی، چرم و نمد جزییات اهمیت دارند. مثلا کیف پول چرم که رویش سگک فلزی دارد با کیف پولی که رویش دکمه می‌خورد در نگاه مشتری تفاوت دارد. پس به جزییات توجه کنید و با تغییرات کوچک در ظاهر کار، ذهن مشتری را برای خرید درگیر کنید.

نکته‌ی دیگر صنایع دستی رنگ، طرح و اندازه است، مثلا بشقاب مینا با قطر 10 سانتی متر و بشقاب مینا با قطر 20 سانتی متر تفاوت زیادی دارد. جامدادی نمدی سبز و قرمز با جامدادی نمدی بنفش و زرد از زمین تا آسمان فرق دارد. اگر فقط یک جامدادی در غرفه بگذارید و بنویسید جامدادی نمدی…… تومان، مشتری مدام با خودش فکر می‌کند: «همین یک رنگ است؟ اگر آبی بخواهم نمی‌دانم قشنگ می‌شود یا نه؟»

از کجا مطمئن باشیم که با افزایش تعداد محصول، فروشمان هم بیشتر می‌شود؟

اگر با همه‌ی این توضیحات هنوز هم شک دارید، نگاهی به این آمار از بازار باسلام بیندازید:

افزایش فروش- افزایش تعداد محصول- مجله باسلام

این آمار نشان می‌دهد که با افزایش محصول در باسلام می‌توانید فروشتان را هم بیشتر کنید. البته یادم نبود که شما همه غرفه‌دار و بازاری هستید و سرتان در حساب و کتاب است! پس بگذارید چند آمار دقیق عددی به شما بدهم که دیگر برای افزایش محصول تعلل نکنید.

برای هر تعداد محصول، میانگین فروش عددی غرفه را می‌توانید ببینید.

تعداد محصولاتمیزان فروش(به تومان)
تا 5 محصول 200،000
6 تا 10 محصول300،000
11 تا 20 محصول2،100،000
بیش از 20 محصول3،100،000

200 هزار تومان کجا و 3 میلیون تومان کجا؟

نمودارش را هم میتوانید ببینید.

افزایش فروش- افزایش تعداد محصول- مجله باسلام
افزایش محصول باعث جهش صعودی افزایش فروش می‌شود

افزایش محصول کار سختی نیست و فقط به کمی خلاقیت نیاز دارد. فکر کنم ارزشش را داشته باشد. از قافله‌ی پرفروش‌ها جا نمانید.