توضیحات سجاد عساکره، مدیر عملیات باسلام، درباره مشکلات مالی اخیر

ما اهالی باسلام بابت مشکلاتی که در روزهای اخیر برای همکاران غرفه‌دارمان به وجود آمده بسیار متأثریم و مسئولیت این اتفاق را تمام‌قد برعهده می‌گیریم. از اینکه ناخواسته باعث آزردگی خاطرتان شده‌ایم عذرخواهیم و به شما اطمینان می‌دهیم که نهایت تلاشمان را برای رفع مشکلات و جبران این اتفاق به کار بگیریم.همکاران باسلامی در تاریخ 18 شهریور 99 قصد داشتند با ارتقای سیستم مالی باسلام برای رفاه حال غرفه‌داران قدمی بردارند؛ اما متأسفانه طی اجرای این فرآیند مشکلاتی پیش آمد که باعث رنجش غرفه‌داران عزیزمان شد.

 
لطفاً در ادامه‌ی این گزارش همراه ما باشید.

چرا تصمیم گرفتیم سیستم مالی باسلام را به‌روزرسانی کنیم؟

نسخه‌ی قبلی سیستم مالی باسلام که از ابتدای عمر باسلام تا 18 شهریور ماه 99 با آن همراه بودیم، اولین نسخه‌ای بود که طی سال‌ها توسعه می‌یافت. به همین دلیل، مشکلات سیستم مالی قبلی، با رشد و پیشرفت پلتفرم ما بیشتر به چشم می‌آمد.

به‌طورمثال در نسخه‌ی قبلی، سیستم برای محاسبه‌ی میزان تسویه‌حساب با غرفه‌دار تمام سفارش‌های غرفه را از ابتدا محاسبه می‌کرد؛ مقدار فروش کل غرفه را به دست می‌آورد و با تفریق از میزان پرداختی به غرفه‌دار میزان مبلغ واریزی به غرفه مشخص می‌شد.

این شیوه‌ی نمایش گزارش‌های مالی کمبودهایی داشت که امکان گزارش‌گیری و اقدامات دقیق مالی را از غرفه‌دارها می‌گرفت. به‌خاطر این کمبودها مشخص نمی‌شد مبلغ واریزی به کدام سفارش مربوط است یا اینکه اگر بعد از مدتی طولانی تکلیف سفارشی را روشن می‌کردیم، رقم تسویه‌ی آن عددی خلاف سفارش‌های قابل تسویه بود.

از دیگر کمبودهای سیستم قبلی مالی این بود که نمی‌توانستیم مبلغ کارمزد را متناسب با محصولات مختلف غرفه‌دار شخصی‌سازی کنیم؛ حتی امکان افزودن ابزارهای جدید و حرفه‌ای برای مدیریت مالی در اپ «غرفه‌ی من» وجود نداشت.

همه‌ی این دلایل ما را به این نتیجه رساند که نسخه‌ی دوم سیستم مالی باسلام را جایگزین نسخه‌ی اول کنیم.

در نسخه‌ی دوم سیستم مالی باسلام چه بهبودهایی دادیم؟

تیم‌های فنی و مالی باسلام دست به کار شدند و زیرساخت‌های نسخه‌ی دوم سیستم مالی باسلام را طراحی و پیاده‌سازی کردند. سیستم جدید را طوری طراحی کرده‌اند که همه‌ی محاسبات به شکل دقیق و ریزبینانه در دسترس غرفه‌دار قرار می‌گیرد و در آینده‌ای نزدیک با تکیه بر همین سیستم مالی جدید امکاناتی در اختیار غرفه‌داران قرار می‌گیرد که بتوانند جزئیات گزارش‌های مالی غرفه خود را با فرمت اکسل دریافت کنند و اطلاعات مالی خود را خط به خط بررسی نمایند.

ما آزمایش‌های مختلفی برای تراز کردن سیستم مالی 1 و 2 انجام دادیم تا مطمئن شویم هیچ خطایی وارد سامانه‌ی غرفه‌داران و مشتریان نشود. به این ترتیب در تاریخ 18 شهریور ماه 99 نسخه‌ی 2 سیستم مالی باسلام را اجرا کردیم.متأسفانه برخلاف تصور ما چند روز پس از اجرای سیستم جدید، مشکلاتی از سمت غرفه‌داران عزیزمان گزارش شد که در ادامه به شرح تک‌تک آن‌ها خواهیم پرداخت.

چه مشکلاتی پیش آمد و کدام غرفه‌دارها را درگیر کرد؟

خطای اول: عدد تسویه‌حساب برای کمتر از ۲۰ درصد از غرفه‌دارها اشتباه نمایش داده می‌شد

بعد از اجرای سیستم جدید مالی از طریق برخی غرفه‌دارهای عزیز و خوش‌حسابمان، متوجه شدیم که رقم تسویه‌حساب برای تعدادی از غرفه‌دارها دو برابر مبلغ واقعی است و ما هم همین مبلغ را به حساب آن‌ها واریز کرده‌ایم!تغییرات سیستم جدید مالی از یک‌سو و خطای رخ داده از سوی دیگر باعث شد تعدادی از غرفه‌ها عدد بدهی و طلب نادرستی را در پنل غرفه‌ی خود مشاهده کنند.

تیم‌های فنی و مالی و دیتای باسلام تمام فرآیندها را از نقطه‌ی شروع بررسی کردند تا منشأ مشکل را پیدا کنند.از طرفی به‌خاطر نمایش اشتباه رقم تسویه در مدیریت مالی پنل غرفه‌داری، برخی از غرفه‌دارها تصور کرده بودند کارمزدی در حدود 30 درصد روی غرفه‌هایشان منظور شده؛ درحالی‌که در سیستم حسابداری باسلام چنین رقمی اعمال نشده بود.

پس از بررسی دقیق‌تر مشخص شد غرفه‌دارانی که در روزهای منتهی به 18 شهریور سفارش نیمه‌تمام داشتند، عدد تسویه دوبرابری را مشاهده می‌کردند. سیستم جدید، فقط همین سفارش‌ها را به صورت دوبرابر میزان تسویه با غرفه‌داران محاسبه کرده بود. پس از یافتن علت این مشکل، سیستم را اصلاح کردیم و میزان پرداخت مازادی را که به حساب این غرفه‌داران منظور شده بود، به‌صورت بدهی نمایش دادیم. در واقع علت زیاد و کم شدن رقم تسویه‌حسابی که مشاهده کرده‌اید، همین بود.

البته این عدد اشتباه برای برخی از غرفه‌دارها، یک اختلاف 100 ریالی بود و حتی بسیاری از غرفه‌دارهای عزیز متوجه آن نشدند؛ اما برای باسلام شفافیت مالی حتی در کمترین مبالغ نیز مهم است.

در آینده‌ای نزدیک می‌توانید جزئیات تمام تراکنش‌هایتان را ببینید (حتی جزئیات مربوط به زمان برخورد با مشکلات فعلی). اگر سؤال یا ابهامی داشتید با پشتیبانی باسلام مطرح کنید؛ ما با تمام وجود برای شنیدن صدای گرم شما و شفاف‌سازی هر چه بیشتر آماده‌ایم.

خطای دوم: کارمزد ارسال رایگان برای کمتر از 1 درصد از غرفه‌ها به‌جای 3 درصد، 4 درصد منظور شده بود

تا پیش از راه‌اندازی سیستم مالی جدید کارمزد ارسال رایگان به شکل دو نرخی 3 و 4 درصد بود. با توجه به پیچیدگی‌های محاسبه سیستم محاسبه‌ی دو نرخی تصمیم گرفته بودیم کارمزد ارسال رایگان تک‌نرخی و روی 4 درصد منظور شود.

در تاریخ 18 شهریور ماه، این تغییر روی غرفه‌هایی که ارسال رایگانشان را فعال کرده بودند اعمال شد. این اتفاق بدون اطلاع‌رسانی به غرفه‌دارها نباید رخ می‌داد. ما برای حل این مشکل، در تاریخ 2 مهر ساعت 12 ظهر کارمزد ارسال رایگان را به حالت قبلی برگرداندیم. اختلاف حساب سفارش‌های این 16 روز، مجدداً با همان کارمزد 3 درصد محاسبه شد و نهایتاً تا اول آبان‌ماه به حساب غرفه‌داران عزیز واریز خواهد شد.

خطای سوم: مشکل محاسبه کارمزد ارسال رایگان روی تمام سفارشات غرفه

اتفاق دیگر با اجرای سیستم جدید مالی این بود که برای کمتر از 200 غرفه‌ی باسلام، به‌جای تخفیف کارمزد روی سفارش‌های با ارسال رایگان، روی همه سفارش‌های غرفه این تخفیف اعمال شد.

مثلاً اگر غرفه‌داری ارسال رایگان دورن‌شهری‌اش را فعال کرده بود باید فقط روی سفار‌ش‌های درون‌شهری‌اش کارمزد 4 درصد می‌پرداخت، درحالی‌که به‌‌خاطر این خطا حتی سفارش‌های برون‌شهری نیز با کارمزد 4 درصد محاسبه شدند. این موضوع نیز از 1 آبان ماه اصلاح خواهد شد؛ اما با توجه به اینکه مشکل از سمت باسلام بوده، تمام مبالغی که در ماه‌های گذشته، اضافه به حساب غرفه‌داران واریز شده به‌عنوان هدیه ثبت کرده‌ایم.

ما بازه‌ی 18 شهریور تا آخر مهرماه را نیز روی همان 4 درصد منظور می‌کنیم و از 1 آبان ماه به بعد فقط سفارش‌هایی که ارسال رایگان دارند مشمول تخفیف ارسال رایگان خواهند شد و مابقی سفارش‌های غرفه با همان کارمزد 9 درصد محاسبه می‌شوند. اختلاف حساب این 44 روز نیز در اول آبان به حساب غرفه‌داران عزیزمان واریز خواهد شد.

 خطای چهارم: محاسبه یک‌جای هزینه ارسال رایگان برای غرفه‌های عضو یه‌کاسه

غرفه‌های عضو انبار یه‌کاسه باسلام قبلاً نمی‌توانستند گزینه ارسال رایگانشان را فعال کنند. با توجه به درخواست‌های این عزیزان تیم محصول باسلام دست به کار شد و این امکان از حدودا 2 ماه قبل برای غرفه‌های یه‌کاسه فراهم شد. با اجرای سیستم جدید مالی از تاریخ 18 شهریور مبلغ هزینه‌های ارسال سفارش‌های ارسال رایگان این مدت، یک‌جا محاسبه شد. بهتر بود این رقم خرُدخرُد محاسبه می‌شد و در حساب غرفه‌دارها می‌نشست. کمتر از 100 غرفه‌ی عضو یه‌کاسه باسلام شامل این تغییر شدند که با کمک خود غرفه‌دارها و صبوری و همراهی آن‌ها مشکل برطرف شد و تسویه‌حساب آن‌ها به پایان رسید.

آخرین وضعیت پایدار سیستم مالی باسلام چیست؟

در حال حاضر با لطف، صبوری و بازخوردهای سخاوتمندانه و همیشگی غرفه‌دارهای باسلام مشکلات سیستم جدید مالی کشف و برطرف شده است. این اطمینان را می‌دهیم که تمام توانمان را برای آرامش خیال و آسودگی خاطر شما به کار می‌گیریم و ابزارهای مدیریت مالی و کسب‌و‌کارتان را مدام بهبود می‌دهیم تا فقط دغدغه شما توسعه و ترقی کسب‌وکارتان باشد.

هدف و رسالت باسلام ساخت بازاری بزرگ برای خرید و فروش و گفت‌‌وگوست؛ آگاهیم برای تحقق این هدف ارزشمند با دشواری‌ها و مشکلاتی مواجه خواهیم شد؛ اما باور داریم با کمک شما از این سختی‌ها عبور می‌کنیم.

موارد اصلاح‌شده در اپلیکیشن «غرفه من» را با دانلود آخرین نسخه از اینجا مشاهده کنید.

برای آگاهی از روش تسویه‌حساب با غرفه‌داران اینجا را بخوانید:

 1. ابتدا مشتری هزینه‌های محصول و ارسال آن را به‌صورت اینترنتی در درگاه مطمئن بانک می‌پردازد.
 2. سفارش برای شما ثبت می‌شود و پیامک و نوتیف آن را دریافت خواهید کرد.
 3. سفارش را ارسال می‌کنید و بارکد رهگیری مرسوله را در قسمت جزئیات همان سفارش وارد می‌کنید.
 4. بعد از اینکه سفارش به دست مشتری رسید، مشتری هفت روز فرصت دارد تا رضایت یا نارضایتی خود را از سفارش اعلام کند. اگر فراموش کرد، سیستم به‌صورت خودکار بعد از یک هفته رضایت او را ثبت می‌کند.
 5. بعد از آن شما باید از منوی پایین اپلیکیشن «غرفه من»، قسمت «غرفه» روی گزینه «تسویه حساب و امور مالی» بزنید تا بتوانید گزارش مالی و رقم قابل تسویه را مشاهده کنید. (این کار از طریق پنل مدیریت غرفه در وب نیز ممکن است)
 6. در این لحظه لازم است حتماً دکمه «درخواست تسویه» را بزنید.
 7. انتقال مبلغ تسویه به حساب شما از طریق سیستم «پایا»ی بانک مرکزی انجام می‌شود. لذا لازم است قبلاً شماره 24 رقمی شبای حسابتان را در قسمت اطلاعات مالی غرفه با دقت وارد کرده باشید.
 8. تیم مالی باسلام هر روز ساعت 10 صبح لیست درخواست‌های تسویه‌حساب شما عزیزان را بررسی می‌کند. درخواست‌هایی که از 10 شب تا 10 صبح همان روز ثبت شده باشند، وارد عملیات تسویه‌‌حساب می‌شوند. لذا اگر درخواست تسویه حسابتان را بعد از ساعت 10 صبح ثبت کنید، عملیات تسویه به روز کاری بعد موکول می‌شود.
 9. سیستم مالی کارمزد را فقط از هزینه محصول کسر می‌کند و هزینه‌ی ارسالی که مشتری پرداخته، بدون کسری برای شما محاسبه می‌کند. (برای غرفه‌های عضو یه‌کاسه که ارسال رایگان را فعال کرده‌اند، سیستم هزینه‌ی ارسال را از همان هزینه محصول کسر می‌کند)
 10. اگر دفعه اولی باشد که با شما تسویه‌حساب می‌شود، تیم مالی شماره شبای 24 رقمی را که وارد کرده‌اید، بررسی و تأیید می‌کند. تأیید یا رد شماره‌ی شبا تا لحظه‌ی تسویه‌حساب انجام نمی‌شود و اگر شماره شبا را به‌درستی وارد کرده باشید یا مشکل مسدودی در بانک نداشته باشد، تأیید می‌شود.
 11. پس از گذراندن همه‌ این مراحل، لیست نهایی به بانک فرستاده می‌شود و مبالغ نهایتاً 24 ساعت بعد از ثبت درخواست تسویه شما، به حسابتان واریز خواهد شد.

مرور شرط‌های لازم برای تسویه‌حساب:

 • درج درست شماره شبا
 • ثبت بارکد رهگیری
 • ثبت رضایت مشتری
 • «درخواست تسویه» از سوی شما.

باسلام، همراه همیشگی کسب‌وکارهای کوچک

در پایان بابت مشکلات پیش‌آمده صمیمانه عذرخواهی می‌کنیم و همه تلاشمان را خواهیم کرد که چنین مشکلاتی به‌هیچ‌وجه در آینده تکرار نشود. برای جلوگیری از تکرار این اتفاق، تصمیماتی را در تیم‌های مختلف باسلام تصویب کرده‌ایم تا احتمال بروز چنین مشکلاتی در آینده صفر باشد. اگر هرگونه ابهام یا پرسشی داشتید حتماً با پشتیبانی باسلام تماس بگیرید. تیم ویژه‌ای برای همین کار در پشتیبانی باسلام مستقر است.

ما همواره از شما برای مهر و صبوری بی‌اندازه‌تان سپاسگزاریم و امیدواریم بتوانیم با جلب رضایت و اعتماد شما در آینده خاطره چالش روزهای اخیر را از خاطر عزیزتان پاک کنیم.