برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

قاووت چه انواع و خواصی دارد

قاووت یا قوتو یا قُبیت یا قُویت، از خوراکی‌ها و شیرینی‌های قدیمی و اصیل ایرانی است که سال‌ها پیش توی خیلی از شهرها درست می‌شد و به مصرف می‌رسید اما کم‌کم به فراموشی سپرده شد و  نسل جدید خیلی آن را نمی‌شناسند.

قاووت چیست؟

قاووت ترکیب بی‌نظیری از ادویه‌ها و گیاهان دارویی است؛ گیاهانی که دست به دست هم می‌دهند و می‌شوند یک معجون درست و حسابی؛ معجونی که هم خالی‌اش می‌چسبد هم با یک لیوان شیر یا چای!

نوع کرمانی‌اش خیلی معروف است و جزو سوغات کرمان محسوب می‌شود. کرمانی‌ها استاد قاووت یا قووتو درست کردن هستند؛ آن هم در طعم‌ها و مزه‌های مختلف که هوش از سرتان می‌برد!

اگر یک دوست کرمانی داشته باشید یا هرسال به شهرهای کرمان سفر کنید، خیلی‌خیلی خوش به حال‌تان است و بی‌‌قاووت نمی‌مانید؛ اما اگر به قاووت اصیل کرمانی دسترسی ندارید،‌ باسلام کارتان را راحت کرده و می‌توانید از انواع دستساز آن که هنر دست خانم‌های کرمانی‌ست بهره‌مند شوید.


قووتو یا قاووت مخلوط
قووتو مخلوط انرژی بخش
190,000 ریال

قاووت (قوتو) خشخاش
قاووت خشخاش درمان سر درد ،تقویت قوای جنسی ، سرما خوردگی و سرفه ، آرامبخش ، حاوی حداقل 40 درصد خشخاش سفید
115,000 ریال

قاووت جینسینگ
قاووت نارگیل + جینسیگ ،محصولی مناسب برای ناتوانی جنسی و رشد کودکان
416,000 ریال


 

سنت‌های کار درست

می‌گویند در شهر کرمان هر خانمی که زایمان کند، به او قووتو یا قاووت می‌دهند و از میهمانان او هم با قووتو پذیرایی می‌کنند؛ آن هم به خاطر خاصیت تقویتی و انرژی‌بخشی زیادی که دارد.

طب سنتی نیز می‌گوید که به خانمی که تازه زایمان کرده خوراکی‌هایی با طبع گرم داده شود تا علاوه بر تقویت عمومی باعث افزایش شیر او شود. توی خیلی از شهرها انواع کاچی درست می‌شود و در کرمان با قووتوی ناب از مادرِ تازه زایمان کرده پذیرایی می‌شود.

قاووت و یک دنیا خاصیت

به خاطر آن‌که قاووت از دانه‌های روغنی و گیاهان دارویی تهیه می‌شود، سرشار از اسیدهای چرب ضروری مثل امگا ۳ و امگا ۶ است. کلی آنتی اکسیدان دارد که از بدن‌تان در مقابل بیماری‌ها دفاع می‌کند و پر از املاح معدنی مثل آهن، کلسیم، فسفر، روی و… است.

همچنین ویتامین‌هایی مثل ای، دی و ب دارد و چون عموماً طبیعت آن گرم است، خاصیت آرام‌بخشی هم دارد.

قاووت برای دوران نقاهت خیلی خوب است و کمک می‌کند تا بدن‌تان زودتر بازسازی بشود. و نیز به رفع کم‌خونی کمک می‌کند و باعث می‌شود تا خواب راحت‌تری داشته باشید.


قاووت
قاووت مقوی نیرو بخش انرژی زا
98,000 ریال

قاووت چهل گیاه
قاووت چهل گیاه  ترکیب گیاهان مختلف است که خواص فوق العاده ای دارد. از خواص قاووت چهل گیاه می توان به تقویت اعصاب ، چشم ، درمان ریزش مو ، استخوان بندی محکم ، ضد باکتری ، رفع خستگی ، درمان کم خونی ، بنیه دار شدن فرد و .. اشاره کرد .
40,000 ریال

قاووت چند گیاه
قاووت چند گیاه فاقد مواد نگهدارنده
120,000 ریال


 

قاووت برای کودکان و بزرگ‌ترها

قاووت برای کودکان و بچه‌ها هم یک عالمه فایده دارد؛ به رشد و تقویت ذهنی‌شان کمک می‌کند و انرژی لازم را به بدنشان می‌رساند. قاووت برای خانم‌های باردارهم مفید است همین‌طور ورزشکارها و افراد کهن‌سال و ناتوان.

هضم قاووت آسان است، معده را تقویت می‌کند و برای دستگاه گوارش و روده‌ها هم مفید است. همچنین برای افزایش نیروی جنسی آقایان هم توصیه می‌شود.

قاووت‌های دل‌فریب

قاووت مانند سویق انواع زیادی دارد. هرکس به فراخور سلیقه، مورد مصرف و تجربه‌اش قاووت‌هایی با طعم‌ها و رنگ‌های مختلف درست می‌کند و به این خاطر قووتوها اسامی زیادی دارند.

قاووت چهل‌گیاه

یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین قاووت‌ها، قاووت چهل گیاه است که می‌گویند دوای خیلی دردهاست و شاید یکی از پرخاصیت‌ترین انواع آن است که کامل و همه چیز تمام است.

این قاووت از موادی مثل نارگیل، بادام،‌ پسته، کنجد، دارچین، فلفل، زنجبیل، شاه‌دانه، قهوه، گزنه، رازیانه، جوز هندی، زیره، میخک و… به نسبت‌های مختلف تهیه شده است.

می‌گویند که قاووت چهل گیاه برای سردرد و درد مفاصل خوب است و همین‌طور نفخ را از بین می‌برد.

به کسانی که کار فکری زیادی دارند، توصیه می‌شود روزانه قاووت مصرف کنند تا از خستگی و سردرد دور بمانند.

قاووت چهل گیاه برای کاهش دردهای زنان در دوره‌ قاعدگی موثر است و حافظه را هم تقویت می‌کند.


قاووت گل گاوزبان
بهبود بیماری های دستگاه تنفسی برونشیت سرفه زکام و آبریزش بینی
120,000 ریال

قوتوی چهل گیاه ممتاز
قاووت ممتاز
450,000 ریال


 

قاووت خشخاشی

قاووت خشخاشی هم طرفداران خودش را دارد. این قاووت به خاطر وجود خشخاش خیلی چرب و لذیذ است. خاصیت خواب‌آور و آرام‌بخشی دارد، خستگی و ضعف و بی‌حالی را دور می‌کند و یک تقویت‌کننده‌ عمومی بدن است.

قاووت پسته‌ای

خاصیت اصلی قاووت پسته‌ای در خون‌ساز بودن آن است. به علاوه مغز و ذهن و اعصاب را نیز تقویت می‌کند. برای کبد خیلی مفید است و معده را تقویت می‌کند. به علاوه گفته می‌شود برای درمان اسهال هم مفید است.


قووتوی خشخاش ممتاز
قاووت خشخاش
400,000 ریال

قاووت خشخاشی مخصوص(ابوعطار)
قاووت یا(قووتو به گویش کرمانی) به معنی ترکیبی از بذر،مغز،دانه،ریشه و برگ گیاهان مختلف و دارای خاصیت تقویتی،مقاومتی،و درمانی برای بدن میباشد.
260,000 ریال

قاووت پسته ایی مخصوص (ابوعطار)
قاووت یا (قووتو به گویش کرمانی) به معنی ترکیبی از بذر،مغز،دانه،ریشه،و برگ گیاهان مختلف و دارای خاصیت تقویتی مقاومتی و درمانی برای بدن میباشد.
400,000 ریال


 

از کجا قاووت بخرم؟

در واقع چون شما مواد تشکیل‌دهنده‌ قاووت را در ظاهر نمی‌توانید ببینید و کیفیت و سلامت آن برایتان جای ابهام دارد، باید آن را از جاهای معتبر و بنام تهیه کنید؛ جاهایی که سال‌هاست به این کار مشغول هستند و مشتری‌های ثابت خود را دارند.

امروزه دو جور قاووت تولید می‌شود هم به صورت خانگی و دستساز و هم به صورت تولید انبوه و صنعتی که هر دو مشتری خود را دارند و انتخاب نوع خانگی یا کارخانه‌ای کاملاً سلیقه‌ای است.


خرید اینترنتی قاووت


قاووت خوب قاووتی است که زیاد از حد شیرین نباشد و شکر آن اندازه باشد، بوی ماندگی و کهنگی ندهد و اگر ادعا شده که در تهیه آن از آجیل و خشکبار استفاده شده، چرب باشد و حالت پودری شکل نداشته باشد.

از طرفی اگر عنوان شده که در تهیه آن از پسته استفاده شده، قیمت آن متناسب با قیمت پسته باشد و نه یک قیمت خیلی کم و شک‌برانگیز!

در منزل هم می‌توانید قوتو را با انواع مغزها و گیاهان دارویی درست کنید اما خب، چیزی که قوتوی کرمان را متمایز و متفاوت کرده، ترکیب جادویی مزه‌هایش است و چون ما نسبت ترکیب مواد را نمی‌دانیم، بعید است به همان مزه برسیم!


خرید اینترنتی قوتو


قاووت‌های خاص

اگر زیاد اهل استفاده از شکر نیستید، می‌توانید قاووت با شکر قهوه‌ای تهیه کنید یا از شیرین‌کننده‌ طبیعی مثل توت خشک برای شیرین کردن آن استفاده کنید.

شکر قهوه‌ای به خاطر آن‌که کامل تصفیه نشده است بخشی از خواص خود را حفظ کرده و طعم خاص و ملاس مانندی دارد. توت خشک هم برای افراد دیابتی و رژیمی مناسب است.

گفته می‌شود استفاده روزانه از دو یا سه قاشق غذاخوری از قاووت به عنوان میان‌وعده کمک می‌کند تا اشتهای کاذب‌تان از بین برود و هله هوله خوری نکنید اما استفاده‌ی زیاد از حد هم ممکن است باعث چاقی و افزایش وزن شود. البته افرادی با طبع گرم هم باید در مصرف قاووت احتیاط کنند.

جالب است برخی از موادی را که در تهیه قاووت‌های جور واجور از آن‌ها استفاده می‌شود با هم مرور کنیم:

تخم خُرفه، بذر کتان، کنجد، تخم گشنیز، جو، بذر کاهو، هل، سیاه‌دانه، فلفل سیاه، خشخاش، جوز هندی، دارچین، تخم آفتابگردان، مرزنجوش، زعفران، بادام، بادام هندی، فندق، مغز پسته، انجیر، نارگیل، نخود، میخک، بهارنارنج، بابونه، افتیمون.

البته برخی از این مواد مثل مغزها و تخم کتان باید قبل از آسیاب شدن برشته و بوداده بشوند.


اکسیر جادویی فوتکا 250 گرمی
اکسیر جادویی فوتکا (قاووت 45 گیاه) نیروزا و مقوی تهیه شده از چهل و پنج گیاه دارویی
500,000 ریال

قووت گاخ
قووت گاخ
135,000 ریال

قوتو یا قاووت قهوه
برند آیبا بین قوتوهای دارای کیفیت بسیار خوبیست. مقوی بدن و حافظه
90,000 ریال


 افراد زیادی در بازار ((باسلام)) بدون صرف هزینه‌ی زیاد، صاحب کسب‌وکارهای خانگی و محلی شده‌اند و برای امرار معاش خانواده‌شان تلاش می‌کنند. اما از قدیم گفته‌اند یک دست صدا ندارد. این آدم‌ها برای پیشرفت در کارشان به همراهی من و شما نیاز دارند. اگر شما هم دوست دارید با افرادی که بدون وابستگی به نهادهای دولتی و خصوصی، برای خودشان منبع درآمدی راه انداخته‌اند همکاری کنید، کافی‌ست با دعوت چند نفر به بازار آنلاین باسلام، کسب‌وکار آن‌ها را رونق بدهید!
برای هر دعوت موفق هم 10هزار تومان اعتبار هدیه به شما تعلق می‌گیرد. همین حالا روی لینک زیر کلیک کنید و کسب و کار چند نفر را رونق بدهید:

بیشتر بخوانید