اگر به تقویم نگاه کنیم روز 25 تیرماه را با عنوان روز بهزیستی و تأمین اجتماعی خواهیم شناخت؛ روزی برای یک سازمان اجتماعی که درزمینهٔ تحقق عدالت اجتماعی فعالیت می­کند. این سازمان با کمترین حمایت از طرف سازمان­های دولتی و با کمک مردم و همکاری سازمان­ها، برای رفع نیازهای افراد کم‌درآمدی که قادر به توانایی و خودکفایی اقتصادی نیستند مثل زنان و کودکان بی‌سرپرست، معلولین جسمی و ذهنی، مبتلایان به بیماری‌های صعب‌العلاج و سایر اقشار خاص فعالیت می‌کند. ما نیز تصمیم گرفتیم تا با ارائه یک مقاله تحت عنوان ” مشاغل مناسب برای افراد ناتوان و معلول “ این روز را گرامی بداریم و قدمی هرچند کوچک در این راه برداریم تا به یکی از اهداف این سازمان یعنی توانمندسازی معلولان و افراد ناتوان کمکی هرچند کوچک کرده باشیم.

مشاغل مناسب برای افراد معلول و ناتوان

البته همان‌طور که می‌­دانیم به‌کارگیری افراد در مشاغل مختلف به مهارت آن­ها بستگی دارد و اگر ناتوانی و معلولیت افراد زیاد نباشد به‌کارگیری آن­ها در مشاغل فیزیکی منعی ندارد. ضمن اینکه در قانون حمایت از معلولین نیز سهمیه‌ای برای این افراد در نظر گرفته‌شده است و این‌گونه افراد می‌­توانند در مشاغل دولتی هم مشغول شوند. بااین‌حال همیشه یکی از دغدغه­‌های این افراد بحث شغل است و خیلی از آن­ها با نگرانی برای آینده روزگار خود را سپری می­کنند.

در این مقاله ما افرادی را مدنظر قرار داده‌­ایم که توانایی کار در بیرون را ندارند و قصد دارند در خانه، کسب درآمد کنند بنابراین منظور ما از افراد ناتوان این افراد هستند.

کار در منزل از مشاغل مناسب برای افراد ناتوان و معلول

یکی از مشاغل مناسب برای افراد ناتوان و معلول، کسب و کارخانگی است که این امکان را می­‌دهد تا افراد با سرمایه‌ی کم‌ و در خانه درآمد زیادی کسب کنند. البته همه افراد می‌­توانند این‌جور مشاغل را فارغ از مسائلی مثل وضعیت جسمی و تحصیلی و.. انجام دهند بدون اینکه شرط خاصی وجود داشته باشد.

امروزه پیشرفت تکنولوژی موجب شده که انسان وقت زیادی را در محیط‌های مجازی بگذراند و بالطبع شغل‌های زیادی نیز درزمینهٔ فناوری اطلاعات به وجود آمده است. این مشاغل به ما این امکان را می­‌دهند تا از طریق کامپیوتر و با یک خط اینترنت، بی‌نیاز از طی مسافت و از درون خانه کسب درآمد کنیم. این مشاغل به همین دلیل می­‌توانند برای زنان سرپرست خانوار، افراد ناتوان و کسانی که قادر به رفت‌وآمد نیستند مناسب باشد.

کار در منزل با تخصص شبکه‌های اجتماعی

امروزه فعالیت در شبکه­‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌­های عمده‌ی ماست حال اینکه می­‌توان این فعالیت را به یک اقدام مثبت تبدیل کرد و از این طریق به درآمدزایی رسید. برای راه‌اندازی کسب‌وکار در این شبکه‌ها دو راه وجود دارد: یا باید صاحب ایده باشید و برای آن‌یک صفحه ایجاد کنید یا برای صفحاتی که از قبل وجود دارند محتوا تولید کنید. انتخاب با خودتان است! ابزار کار نیز بسیار ساده است، با یک موبایل اندرویدی می­‌توانید این کار را انجام دهید.

کار با کامپیوتر در منزل

به‌طورکلی مشاغلی که با کامپیوتر سروکار دارند می‌­توانند از مشاغل مناسب برای افراد ناتوان و معلول باشند. این‌طور افراد اگر کامپیوتر را به‌طور تخصصی دنبال کنند و به دنبال یادگیری مهارت­‌هایی مثل طراحی سایت، طراحی گرافیک و برنامه‌نویسی باشند برای کسب درآمد مشکلی نخواهند داشت. چراکه امروزه بسیاری از کارهای کامپیوتری را می­‌توان در منزل و به‌صورت دورکاری انجام داد و به همین دلیل می­‎تواند برای این افراد مناسب باشد.

کار با کامپیوتر در منزل

آشپزی در منزل

یکی دیگر از مشاغل مناسب افراد ناتوان و معلول برای کار در خانه، آشپزی ست. با افزایش رستوران‌ها و فست فودهای مختلف در شهر، افراد زیادی به این شغل­‌ها رو آورده‌اند و اقدام به راه‌اندازی آشپزخانه و رستوران کرده‌اند؛ بنابراین این‌جور افراد اگر دست‌پخت خوبی داشته باشند، می­‌توانند در خانه و بدون نیاز به راه‌­اندازی مکانی بزرگ‌تر، این کار را انجام دهند. پخت کیک و شیرینی، ساندویچ و این‌جور غذاها شروع خوبی برای این کار است و اگر برای توزیع آن­ها مشکلی وجود داشت می­‌توان از نزدیکان و افراد مورداطمینان خواست این کار را در سطح مترو و مکان­‌های عمومی انجام دهند.همچنین بازار اینترنتی باسلام هم می‌تواند شما را کمک کند.

کسب درآمد با ترجمه

این افراد اگر با یک‌زبان خارجی آشنا و به آن مسلط باشند می­‌توانند از طریق کار در منزل و با داشتن یک خط اینترنت اقدام به کسب درآمد کنند. با جست‌وجو در اینترنت یا سفارش کار به کافی‌نت‌ها می­‌توان افرادی را پیدا کرد که برای ترجمه مقالات، پایان‌نامه، کتاب یا هر چیز دیگری به مشکل برخورده‌اند و این مهارت می­‌تواند به آن­ها کمک کند.

پرورش گل از مشاغل مناسب برای افراد ناتوان و معلول

اگر به لحاظ مکانی مشکلی وجود نداشته باشد و جای کافی برای پرورش گل مهیا باشد، این شغل نیز از مشاغل مناسب برای افراد ناتوان و معلول است. با تهیه گلدان­‌های ارزان و کاشت بذرهای مختلف در آن­ها می­‎توان بعد از چند ماه به درآمد خوبی رسید.

همانطورکه گفتیم این مشاغل برای افرادی مناسب هستند که مشکلات زندگی و مشکلات جسمی امکان کار در خارج از منزل به آن­ها را نمی­‌دهد بنابراین کار در منزل می­‌تواند گزینه خوبی برای این افراد باشد. امید است سایر این افراد که با این مسئله مشکلی ندارند با حمایت سازمان­ها و مراکز شغلی ، مشغول به کار بشوند و بتوانند کسب درآمد کنند.

 


افراد زیادی در بازار ((باسلام)) بدون صرف هزینه‌ی زیاد، صاحب کسب‌وکارهای خانگی و محلی شده‌اند و برای امرار معاش خانواده‌شان تلاش می‌کنند. اما از قدیم گفته‌اند یک دست صدا ندارد. این آدم‌ها برای پیشرفت در کارشان به همراهی من و شما نیاز دارند. اگر شما هم دوست دارید با افرادی که بدون وابستگی به نهادهای دولتی و خصوصی، برای خودشان منبع درآمدی راه انداخته‌اند همکاری کنید، کافی‌ست با دعوت چند نفر به بازار آنلاین باسلام، کسب‌وکار آن‌ها را رونق بدهید!

برای هر دعوت موفق، 10هزار تومان اعتبار هدیه به شما تعلق می‌گیرد. همین حالا روی لینک زیر کلیک کنید و کسب و کار چند نفر را رونق بدهید:

[button href=”https://basalam.com/invite” align=”center” target=”_blank”]می‌خواهم کسب‌وکار چند نفر را رونق بدهم[/button]