از شش‌ماهگی به بعد دغدغه‌هایی مانند: «غذا خورد؟ وزنش کم نیست؟ چی بدیم بخوره؟ هر غذایی رو دوست نداره، دیگه براش چی بپزم؟» هم به نگرانی‌های مادرانه ـ پدرانه اضافه می‌شود. با ورود فرزند دلبندتان به دنیای خوراکی‌ها، شما هم به تکاپو می‌افتید تا بهترین و مقوی‌ترین‌ها را برایش فراهم کنید؛ اما گاهی ذائقه کودک با غذایی که برایش تدارک دیده‌اید هماهنگ نیست، گاهی به علت مشغله‌های کاری، حضور مهمان یا سفر آن‌طور که باید نمی‌توانید به فکر تهیه یک خوراکی خوب باشید، گاهی اوقات هم هرچه برای کودکتان فراهم می‌کنید بنیه‌اش قوی نمی‌شود و انگار گوشت با تنش غریبه‌ است. این داستان تا زمانی که با سویق کودک آشنا نشده‌اید ادامه دارد.

سویق کودک چیست؟

سویق کودک، خوراکی خوشمزه و مقوی‌ست که به علت قابلیت ترکیب با شیر، عسل و… اغلب مورد استقبال بچه‌ها قرار می‌گیرد. اگر شما هم دوست دارید این محصول را برای کودکتان تهیه کنید اما از ویژگی‌های خوب و بدش بی‌خبرید، مطلب زیر را بخوانید.

این مطلب را هم از دست ندهید: سویق؛ بمب انرژی

سرلاک طبیعی

اگر سری به داروخانه‌ها زده باشید، انواع غذاهای کمکی و سرلاک را می‌بینید که در قفسه نشسته و به شما چشمک می‌زنند. اما خیلی از اوقات به عنوان یک والد مسئول، دست و دلتان به خرید آن‌ها نمی‌رود. آخر دوست ندارید فرزندِ عزیزتان غذاهایی دارای مواد نگهدارنده بخورد. حق هم دارید، همه‌ ما بارها در مورد آسیب‌ها و مضرات مواد نگهدارنده شنیده‌ایم. اما چاره چیست؟ همیشه که نمی‌توان حریره بادام درست کرد، سوپ بار گذاشت، یا فرنی پخت.

اگر هنوز برای خریدن سرلاک مردد هستید، دست نگه‌دارید. سویق کودک می‌تواند جایگزین سرلاک‌های صنعتی باشد؛ یک خوراکی سالم، طبیعی و مقوی. سویق کودک غذایی کامل است؛ ترکیبی از سویق گندم، جو، عدس، نخود و سنجد که ذرات بسیار ریزی دارد به طوری که به راحتی در آب حل می‌شود.

از فرنی سویق تا حلوا و پنکیک

شاید فکر کنید، سویق کودک را فقط می‌توان با آب حل کرد، این‌طور نیست. شما با کمی خلاقیت می‌توانید هربار سویق را به شکلی جدید مقابل کودکتان قرار دهید.

 • سویق را با شیر ولرم مخلوط کنید، شیر همراه سویق مزه خوشایندی دارد.
 • سویق را با کمی عسل و آب مخلوط کنید و یک فرنی فوری داشته باشید، چون سویق از قبل پخته شده نیاز به پخت مجدد ندارد.
 • سویق را انواع شیره‌ها، مانند شیره انگور یا خرما مخلوط کنید، حالا به حلوای سویق به دست آماده شکل دهید، مثلاً یک بار توی ظرف پهنش کنید، یک بار به صورت توپک در بیاورید و بار دیگر قالب ستاره‌ای بزنید.
 • سویق را جای آرد با مواد پنکیک مخلوط کنید و پنکیک‌های بامزه بپزید.
 • یک قاشق سویق در سوپ کودکتان بریزید، سویق می‌تواند جایگزین حبوبات باشد.
 • سویق را با خرما مخلوط کنید، به صورت توپک‌های کوچک به کودکتان بدهید.
سویق کودک- خواص سویق برای کودکان-مجله باسلام
سویق برای کودکان جذاب‌تر از سرلاک است

خواص سویق کودک

سویق‌ها انواع مختلف دارند، هر سویق خاصیتی دارد و هرکس با توجه به نیاز خود سراغ یک سویق مخصوص می‌رود؛ اما سویق کودک چون ترکیب چهار سویق اصلی گندم، جو، سنجد و عدس است یک غذای کامل به شمار می‌آید. از سویق گندم برای بهبود وزن‌گیری، سویق جو به‌عنوان بمب انرژی و تقویت بنیه، سویق سنجد برای استحکام استخوان و رشد و سویق عدس به‌عنوان خون‌ساز استفاده می‌شود. پس سویق کودک این چهار خاصیت را همراه خود دارد.

سویق کودک ریحان
٪۲۷
رستمی فروشگاه ریحان از شهر قم
از نزدیک ببینید سویق کودک ریحان

در روایات اسلامی نیز به سویق و خواص آن برای کودک و بزرگسال اشاره شده است اما فراموش نکنید که نباید به اندازه سرلاک استفاده شود؛ میزان استفاده از آن در نوزادان نصف قاشق غذاخوری همراه با شیر توصیه شده است.

مغذی، خوشمزه و سالم

سویق به دلیل داشتن ویتامین‌ها، املاح و مواد معدنی و فیبر و همچنین اسیدهای آمینه خواص زیر را نیز به همراه دارد:

 • مصرف سویق برای کودکان در حال رشد باعث حفظ سلامتی و تقویت بدن آن‌ها می‌شود.
 • منبع غذایی سرشار از پروتئین است و مواد مغذی برای رشد کودک را به طور یکجا دارد.
 • سویق کودک به دلیل داشتن ویتامین سی (C)، ویتامین‌های گروه ب (B)، کلسیم، فسفر، منیزیم، باعث رشد استخوان‌ها و عضلات کودک می‌شود.
 • اشتهای کودک را زیاد می‌کند.
 • سیستم دفاعی بدن کودک را قوی می‌کند.
 • به دلیل داشتن فیبر زیاد از یبوست جلوگیری می‌کند.
 • موجب رویش گوشت در بدن کودک می‌شود.

این مطلب را هم از دست ندهید: سویق چیست؟ + خواص و طرز تهیه

سویق‌ کودک را از باسلام بخرید

در بازار اجتماعی باسلام، غرفه‌دارن مختلف سویق‌های کودک را در بسته‌بندی‌ و وزن‌های متفاوت با قیمت‌های متنوع عرضه کرده‌اند. اگر قصد دارید یک ماده غذایی کامل برای کودکتان تهیه کنید می‌توانید در باسلام چرخ بزنید.

مطمئن باشید سویق کودک می‌تواند به رشد و سلامت کودکتان کمک کند، یک‌بار امتحان کنید.