ایرانی که باشیم برای رفع خستگی‌های روزانه‌مان چای را از قلم نمی‌اندازیم. چای رفیق همیشگی روزمرگی‌ها، غم‌ها و شادی‌های ماست. صبحمان را با گرمای آن آغاز کنیم و پذیرایی ساده‌ای چای قندپهلو سال‌هاست به دورهمی‌هایمان رنگ می‌دهد، نوشیدنی که کمتر از ۱۱۰ سال از عمرش در ایران می‌گذرد اما پای ثابت جمع‌های ایرانی است، یک چای لب سوزِ طبیعی!

چای ایرانی یا چای خارجی ؟

همیشه صحبت از استفاده کالاهای تولید داخل که به میان می‌آمد، خیلی‌ها دلیلشان (شما بخوانید بهانه) برای نخریدن کالای ایرانی، کیفیت بهتر جنس خارجی بود! اما این بار همه چیز فرق می‌کند، این بار «چای ایرانی سالم‌ترین و ارگانیک‌ترین چای جهان» شناخته شده است؛ چون تنها چای است که در جهان بدون هیچ گونه سمی تولید می‌شود، به این دلیل که شرایط اقلیمی حاکم بر مناطق شمالی چای‌خیز کشور سرد و مرطوب هستند و در زمستان دمای هوا تا منفی ۱۰ درجه هم کاهش پیدا می‌کند و این دما عمده آفات را از بین می‌برد، برای معدود آفات باقی مانده نیز از شکارگران طبیعی استفاده می‌شود.

چای ایرانی برند «ارگانیک» از کشورهای اروپایی دریافت کرده است تا ثابت کند که یک فنجان چای ایرانی با عطری متفاوت و طعم گس هوش از سر هر آدمی می‌برد.

آب جوش رنگی و معطر به نام چای

ما ایرانی‌ها با دارا بودنِ ۱ درصد از جمعیت جهان، حدود ۴ درصد از کل مصرف چای جهان را به نام خودمان زده‌ایم؛ نوشیدنی سنتی که سرشار از آنتی اکسیدان است و برای مقابله و جلوگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان فوق‌العاده است. چای طبیعی کافئین دارد و یک آرامبخش و نشاط‌آور طبیعی برای سیستم عصبی ست. این ماده در کنار تئوفیلین جریان خون را در اندام داخلی مثل کلیه افزایش می‌دهد، ضربان قلب را تنظیم می‌کند و فشار خون را کاهش می‌دهد. اما افسوس که ما چای‌خورترین ملت دنیا در مصرف این نوشیدنی کمی عجیب رفتار می‌کنیم.

خودمان حدود ۱۰۰ هزار تن چای تولید می‌کنیم اما عاشق چای خارجی هستیم. چرا؟ به سه دلیل؛ چون زود دم می‌کشد، رنگ زیادی دارد، عطر و بویش خیلی بیشتر از چای ایرانی است، اما در واقع چای‌های خارجی که می‌خریم، چای نیست! بلکه آب جوش رنگی معطری به نام چای است؛ آب جوشی که با رنگ‌های شیمیایی و اسانس و طعم‌دهنده‌ها به چای تبدیل شده است؛ اسانس‌هایی که در مدت طولانی و با مصرف مداوم در کبد جمع و به سم تبدیل می‌شوند. افزودنی‌هایی که با گذشت زمان اختلالاتی را در سیتم گوارشی و معده به وجود می‌آورند.

نکته دیگر این‌که بیشتر چای‌های وارداتی با طی زمانی بسیار طولانی از تولید (حداقل ۶ ماه) به‌دست مصرف‌کننده می‌رسند پس به طور حتم مواد نگهدارنده دارند؛ در حالی که چای‌های ایرانی تقریباً همزمان با تولید در دسترس عموم قرار می‌گیرند. درباره زود دم بودن هم همان طور که نمی‌توان غذاهای فوری (فست‌فود) را به‌علت زود آماده شدن، بهتر از غذاهای دیگر دانست چای زود دم را هم نمی‌توان چای اعلا نامید.

محمد میرزای چای‌کار

چای در سال ۱۲۷۹ ش با تلاش محمد میرزای چای‌کار ملقب به «کاشف السلطنه» که ژنرال کنسول ایران در هندوستان بود وارد ایران شد. طلای سبزی که شادروان کاشف السطلنه با خود به ایران آورد و آن را محصول بومی و دائمی منطقه ساخت، فقط به خاطر این بود که مملکت را از نیاز به وارد کردن چای خارجی بی‌نیاز سازد، اما امروزه به این طلای سبز کم‌لطفی بسیاری می‌شود، تا جایی که مقدار قابل‌توجهی از ارز کشور برای واردات چای خارجی هدر می رود؛ در حالی که ۳۲ هزار هکتار زمین در ایران زیر کشت چای می‌رود اما به خاطر تغییر ذائقه مردم، برندهای خارجی پشت ویترین‌های مغازه‌های داخلی جا خوش کرده‌اند. خوب شد کاشف السلطنه نیست تا ببیند چای‌های رنگی جای چای اصیل را گرفته‌اند.

خرید اینترنتی چای سفید

قوری گل سرخ، چای خوشرنگ توی فنجان‌های کمرباریک، قندان کوچک مسی، عصر پاییزی، ایوان خانه یک دوست قدیمی، حوض کوچک فیروزه‌ای و گلدان‌های شمعدانی، حس ایرانی بودن توی وجودم می‌پیچد و می‌خواهم با مزه گس چای بزمم را تکمیل کنم، اما بو و مزه ادکلن با خوردن اولین جرعه توی دهانم می‌پیچد، من به یک خانه «یرانی» با چای «خارجی» دعوت شده ام!

بیگانه‌ها بیشتر قدر چای ایرانی را می‌دانند

چای ایرانی همان قدر که در کشورمان غریب است در کشورهای بیگانه پرطرفدار است. عاری بودن چای ایرانی از سموم کشاورزی باعث شده تا طلایی سبز ایران در کشورهای دیگر خریدار بیشتری داشته باشد و تجار و بازرگانان خارجی برای خرید این چای مشتاق باشند، حتی چای سفید ایرانی که همان برگ‌های باز نشده برگ سبز چای است به قیمت کیلویی حدود یک میلیون تومان به کشورهای آسیایی مانند کشورهای عربی صادر می‌شود تا با خواص بسیار خستگی از تن مردم عرب بیرون کند! گاردین یک روزنامه آن‌ور آبی درباره چای ایرانی می‌نویسد: « می‌توان به جرئت گفت که ایرانی‌ها بهترین چای دنیا را دارند» پس لطفاً خودمان را دست کم نگیریم!

اینترنت گران‌تر از چای طبیعی

آیا می‌دانید سرانه مصرف چای خشک در ایران به ازای هر شخص در طول سال چقدر است؟ کمتر از ۲ کیلو! بیایید با هم یک حساب سرانگشتی بکنیم. اگر ما بهترین چایی ایرانی را تهیه کنیم در طول سال هزینه مصرف چایی‌مان کمتر از ۸۰ هزار تومان می‌شود که تقسیم بر تعداد روزهای سال می‌شود روزی ۲۰۰ تومان! این در حالی است که ما حدود ۵۰۰ تومان روزانه خرج اینترنت می‌کنیم؛ یعنی هزینه برای چای ارگانیک در مقابل هزینه‌های ریز و درشت سالانه ما گم می‌شود. از طرفی چای داخلی اگر ارزان‌تر از جنس خارجی نباشد گران‌تر نیست. لطفاً خومان را گول نزنیم!

خرید چای ایرانی اصل

چای‌کاران چشم انتظارند

شهلا مانند بسیاری دیگر از زنان چای‌کار، روزهای ابری را دوست دارد؛ روزهایی که آفتاب کمتر دست‌ها را می‌سوزاند. آفتاب بهاری به دست‌ها و صورتش رحم نمی‌کند. برگ‌های سبز چای زیر تیغ آفتاب می‌درخشد. هوا لبریز از بوی خوش چای است؛ بویی که زن‌های روستا در ساعت‌های کار سخت از یاد می‌برند. آن‌ها از صبح زود تا غروب که روی زمین کار می کنند با دستمزد روزی فقط ۴٠ تا ۵٠‌ هزار تومان. کاری که به‌زودی به آنها کمردرد، زانو درد، احساس خستگی شدید و دیگر دردهای عضلانی را هدیه می‌دهد. خودشان می‌گویند:

زندگی‌مان را باچای‌کاری و چیدن چای می‌گذارنیم؛ هرچقدر مصرف چای داخلی بیشتر باشد کارخانه‌دارها هم بیشتر خرید می‌کنند و دستمزد ما هم بیشتر می‌شود.

چای ایرانی خوب و درجه یک را از باسلام بخرید

در باسلام چای ایرانی موجود است. غرفه‌هایی را که چای دارند ببنید، از نظرات خریداران قبلی بهره ببرید و با توجه به قیمت و کیفیت، چای مورد نظرتان را انتخاب کنید. اما قبل از خرید چای ایرانی خوب است بدانید چای بهاره یا چین اول که سرگل چای است بهترین نوع چای سیاه ایرانی است، نباید از یک قاشق چای انتظار شش فنجان چای داشته باشید،  برای دم کردن چای ایرانی به حداقل ۱۲ دقیقه زمان نیاز دارید، هل، بهار نارنج، دارچین و گل سرخ برای معطر کردن چای ایرانی بی‌نظیر هستند و برای دم کردن یک چای لب‌سوز ایرانی باید به سراغِ قوری چینی بروید.

خرید چای ایرانی از بازار محصولات ایرانی

چای ایرانی فروغی
مجتبی قلی پور از شهر تهران
چای ایرانی فروغی، فاقد هرگونه رنگ و اسانس
از نزدیک ببینید چای ایرانی فروغی

فروش عیدانه محصولات بازار باسلام