برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

کلاته خیج و کارآفرینی با محصولات محلی

خیلی از روستایی‌ها، مخصوصا جوان‌ترها به هوای کار و درآمد مهاجرت می‌کنند به تهران، ولی خدیجه غنچه، نه‌تنها از تهران به روستای خودشان برگشته، که حالا سعی می‌کند با همراهی دوستش فاطمه باباخانی بقیه جوان‌های روستا را هم از رفتن به تهران منصرف کند؛ چطور؟ با ساختن خانه‌ای که نشود خاطره یک شب اقامت در آن را از خاطر برد: اقامتگاه توریستی چشمه مراد که امروز به یکی از جاذبه های گردشگری منطقه شاهرود و بسطام تبدیل شده و مسافران جنگل ابر و جنگل اولنگ را به خود جلب می‌کند تا شب قبل از جنگل را در آرامش روستا استراحت کنند.

جهانگرد باسلام در سفرش به شمال شرق ایران، به روستای کلاته خیج رفت تا این تجربه متفاوت زندگی را از نزدیک ببیند و برای شما روایت کند. آشنایی جهانگرد باسلام با این دو دوست، از طریق غرفه «طنین طبیعت تیرگان» در بازار اجتماعی باسلام بود؛ غرفه‌ای که محصولاتی روستایی اصیل و باکیفیت با بسته‌بندی‌های باسلیقه به سراسر ایران ارسال می‌کند.

کلاته خیج کجاست؟

در استان سمنان، سی چهل کیلومتر بالاتر از شاهرود به سمت آزادشهر، وقتی که از بسطام گذشته‌اید و کم‌کم سر و کله تابلوهای «جنگل ابر» پیدا می‌شود، سمت راست جاده، یک خروجی هست به سمت «کلاته خیج»؛ روستاشهری که هنوز بسیاری از مردم ایران اسمش را نشنیده‌اند ولی تغییراتی در حال رخ دادن است که به زودی بر سر زبان‌ها خواهد افتاد. این اتفاق به دست دخترهای باانرژی روستا رخ خواهد داد. روایتی که در ادامه می‌خوانید، بخشی از سفر یاسرخسرو در جاده شمال شرق ایران است و توقفی که در کلاته خیج داشت.

باسلام | basalam - اقامتگاه چشمه مراد در روستای کلاته خیج، نزدیک جنگل ابر

 

اقامتگاه بومگردی چشمه مراد؛ مقصد توریستی جذاب

کلاته خیج تا همین چند سال پیش حدود ۱۱ هزار نفر جمعیت داشت، ولی مانند بسیاری دیگر از روستای کشورمان به خاطر مشکلات اقتصادی و کمبود شغل، به مرور از جمعیت روستا کم شده و به خصوص جوان‌ترها به شهرهای هم‌جوار و شهرهای بزرگ‌تر نظیر تهران و مشهد کوچ کرده‌اند. حالا در روستا کمتر از دو سه هزار نفر زندگی می‌کنند که معمولا به دامداری و باغداری و کشاورزی مشغول‌اند. ولی یک گوشه از همین روستا، هیجان جدیدی به نام «چشمه مراد» در جریان است.

اقامتگاه چشمه مراد را خدیجه غنچه با حمایت برادرش، انگیزه‌بخشی‌های دوستش فاطمه باباخانی و همراهی زنان روستا احیا کرده است. بخش زیادی از مرمت این بنا با دست‌‌های خود دخترهای روستا انجام شده. حالا چشمه مراد، تبدیل به یک اقامتگاه زیبا تبدیل شده و محل کار این جمع دوستانه ده بیست نفره است. در فصل‌های مختلف، حیاط اقامتگاه پر می‌شود از محصولات روستایی مثل رب گوجه فرهنگی و کشک محلی و برگه قیسی (قیصی) و زردآلو و حبوبات. محصولات بسته‌بندی می‌شوند و آماده عرضه به مسافرها و میهمان‌ها. اقامتگاه چشمه مراد، الان باعث شده که حتی بزرگ‌ترهای روستا هم بازار جدیدتری برای محصولاتشان پیدا کنند.

برای رفتن به اقامتگاه چشمه مراد، کافیست از شاهرود چهل کیلومتر به سمت آزادشهر برانید تا تابلو کلاته خیج را سمت راست جاده ببینید. اقامتگاه «چشمه مراد» را اهالی روستا نشانتان می‌دهند.

خدیجه غنچه

 

طنین طبیعت تیرگان؛ از دغدغه محیط زیست تا اقتصاد

روستای کلاته خیج را فاطمه باباخانی، صاحب غرفه «طنین طبیعت تیرگان‌» در باسلام به ما معرفی کرد. خانم باباخانی سال‌هاست که فعال محیط زیست است و به دنبال احیای روستاها و شهرهای کوچک. حالا هم چند سالی است که بر شاهرود و روستای اطرافش تمرکز کرده است و امروز یک مؤسسه به نام «طنین طبیعت تیرگان» را اداره می‌کند. غرفه طنین طبیعت تیرگان هم جایی است برای عرضه محصولات این روستا؛ چیزهایی مثل انواع میوه‌های خشک،‌ برگه قیصی، انواع مربا، ترشی و خوراکی‌های متنوع روستایی. این خوراکی‌ها همگی از محصولات کلاته خیج تهیه می‌شوند. فهرست محصولات را می‌توانید در غرفه طنین طبیعت تیرگان ببینید.

غرفه طنین طبیعت تیرگان

نمایی از اقامتگاه چشمه مراد در روستای کلاته خیج

اقامتگاه چشمه مراد، جنگل ابر و جنگل النگ

اقامتگاه بومگردی چشمه مراد، یک گزینه بسیار مناسب برای سفرهای آخر هفته است. می‌توانید طوری حرکت کنید که بعد از ظهر به کلاته‌ خیج برسید و شب را در اقامتگاه بمانید. صبح زود هم بروید سمت جنگل ابر یا جنگل اولنگ و دوباره برای ناهار برگردید به اقامتگاه و یک وعده غذای روستایی درجه یک میل کنید. باغ‌های زردآلوی کلاته خیج هم در فصل‌های مختلف سال دیدنی است؛ مخصوصا در بهار و تابستان.

باسلام | Basalam - خدیجه غنچه در حال بافت پارچه سنتی ماهوت

پارچه ماهوت؛ میراثی که با خدیجه غنچه احیا شد

یکی دیگر از کارهایی که خدیجه برای پیشرفت کلاته خیج کرده، احیای پارچه سنتی «ماهوت» است. این پارچه که از چشم پشم است، با دستگاه پارچه‌بافی خاصی بافته می‌شود. نخ‌های پشم درجه یک را از یزد می‌آورد. خود دستگاه را هم از تهران بار کرده تا اینجا و حالا با اینکه بسیاری از مردم با او همراه نبوده‌اند، خودش پای دستگاه می‌نشیند و می‌بافد. ظرفیت بافت روزانه‌اش محدود است، ولی حالا مدرسه متروکه روستا را تبدیل به آموزشگاه پارچه‌بافی برای دختران روستا کرده و هر روز به تعداد پارچه‌بافان روستا اضافه می‌شود.

باسلام | Basalam - مدرسه متروکه کلاته خیج که دوباره احیا شده است.

مدرسه اقتصادی کلاته خیج و ساخت آینده روستا

خدیجه غنچه می‌داند که دست‌تنها نمی‌تواند آینده روستا را تغییر دهد، برای همین به سراغ مدرسه متروکه روستا رفته و آنجا را دوباره به جایی برای آموختن و تولید تبدیل کرده است. مدرسه آن قدر دانش‌آموز نداشته که تعطیل شده بوده، ولی حالا جان تازه‌ای گرفته است. در کریدور ورودی مدرسه، یک دستگاه میوه‌خشک‌کن گازی قرار گرفته و کلاس‌ها فرش شده‌اند و دخترهای روستا می‌آیند و اینجا پارچه‌بافی و قالی‌بافی یاد می‌گیرند. چند سال بعد، وقتی تک‌تک این بچه‌ها وارد ماجرای تولید شوند،‌ وقتی اقامتگاه چشمه مراد را مردم ایران بشناسند، کلاته خیج جای دیگری خواهد بود؛ جایی که نامش تا سراسر ایران رسیده است.

خرید محصولات کلاته خیج در باسلام

خبر خوب اینکه بسیاری از محصولات محلی که کلاته خیج تولید می‌شود را می‌شود در باسلام تهیه کرد و به صورت اینترنتی سفارش داد. فهرست محصولات را می‌توانید در دو غرفه زیر ببینید.

غرفه محصولات محلی باغچه | غرفه طنین طبیعت تیرگان

 

بیشتر بخوانید