سفره افطار برای برخی خوراکی‌ها برکت می‌آورد. اهمیت وعده افطار واضح است: بعد از ساعت‌ها گرسنگی و تشنگی، قرار است آب و مواد غذایی به بدن برسد؛ بنابراین هم کمیت و هم کیفیت آنچه در افطار میل می‌شود، اهمیت ویژه دارد. در هنگام افطار، هم باید مواد غذایی کافی مصرف کنیم و هم از پرخوری بپرهیزیم. قرار نیست معده و قلب و عروق را غافلگیر کنیم. میانه‌روی اینجا هم شاه‌کلید سلامتی است. کمیت و نیز کیفیت افطار و همین‌طور شام و سحری روزه دار و رعایت رژیم غذایی مناسب در این ماه مبارک اهمیت ویژه دارد.در این ماه، برخی کسب و کارهای مرتبط با سفره افطار و روزه داری رونق می‌گیرد. خرما، حلیم و آش، زولبیا و بامیه و… در این ماه گردش مالی قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهند و از مواد اولیه گرفته تا تهیه و توزیع آنها، در این ماه تکانی می‌خورد.

خرما میوه بهشتی

افطارکردن با خرما بسیار توصیه شده است و بازار خرما در ماه مبارک رمضان هم رونق ویژه‌ای دارد. خرما میوه‌ای است که هشتاددرصد آن قند طبیعی است و به علت میوه بودن فیبر هم دارد و سرشار از ویتامین‌‌هایی نظیر کا (K)، ب ۱ (B1)، ب ۲(B2) ، ب ۳(B3) ، ب ۵(B5) ، و ب ۶ (B6) است و پروتئین، پتاسیم، منگنز، منیزیم، کلسیم، مس، آهن و گوگرد نیز دارد. خرما به رفع و از بین بردن اختلالات روده، مشکلات قلبی، کم‌خونی، اختلالات جنسی، یبوست، سرطان‌های گوارشی و مشکلات جسمانی دیگری کمک می‌کند؛ به طوری که برخی متخصصان، مصرف روزانه یک خرما را در حتی ایامِ غیر ایام روزه داری را نیز توصیه می‌کنند.در ماه مبارک رمضان، کسب و کارهای مرتبط با عرضه و توزیع خرما حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. عرضه مستقیم این کالا، در این ماه می‌تواند یک حرکت برد-برد برای کشاورز و مشتری باشد. کشاورز خرمایش را با قیمت متعادل‌تری می‌فروشد و خریدار با قیمت نازل‌تری آن را تهیه می‌کند. هم کشاورزی خرماداران رونق می‌گیرد و هم سفره‌های مردم.

قیمت خرما | خرید بی واسطه خرمای ایران

حلوا؛ نان مذاب

نان برکت سفره است؛ حلوا هم نانی است مذاب. عطر ملیحش، نگاه درخشانش، طعم سریعش، خوش برخوردی و انعطافش؛ همه و همه نهایت مهمان‌نوازی حلوا را نشان می‌دهد. سر سفره افطار هم حلوا از مشتاقان افطاری‌دادن به روزه‌دار است.آرد استفاده شده در حلوا، ارزش غذایی غلات را با خود یدک می‌کشد و طبیعتا همان نشاسته، املاح معدنی، پروتئین‌ها و چربی گیاهی، سلولز و ویتامین‌ها را با خود دارد.با وجود اینکه دستور پخت حلوا، ساده و آسان به نظر می‌رسد، اما پخت آن عملا برای بسیاری از افراد مشکل است. نسبت درست مواد اولیه، میزان تفت دادن آرد، زمان مناسب افزودن شیره و حتی کیفیت آماده‌سازی شیره نیاز به داشتن اطلاعات و مهارت کافی دارد. علاوه بر آن، حلواپزی فوت کوزه‌گری هم کم ندارد. به هر حال این نیم‌وجبی برای خودش عالمی دارد.زعفران و هل و گلاب و رنگ و جلای حلوا باعث می‌شود لقمه‌ای از گلستانی بهاری باشد. اگر با شیره توت و خرما و انگور و انجیر و سایر دوستانشان تهیه شود هم که دیگر یک گوشه از باغی را در دل خود جا داده است.

استفاده از قندهای طبیعی (مثل عسل و شیره خرما و توت و انگور و انجیر و… ) در تهیه حلوا می‌تواند بسیار سودمند باشد؛ چرا که قندهای مصنوعی قند خون را سریع بالا می‌برند و برای بازکردن روزه توصیه نمی‌شوند؛ در حالی که قندهای طبیعی به مرور قندشان در خون آزاد می‌شود. این نکته زمانی اهمیت می‌یابد که توجه کنیم یکی از شایع‌ترین علل سردرد و سرگیجه در ایام روزه‌داری، کاهش قند خون است؛ به همین خاطر، مصرف خرما یا لقمه‌ای حلوا در آغاز افطار برای بازگرداندن قند خون توصیه شده است. علاوه بر آن، شیرین بودن این خوراکی‌ها، باعث کنترل اشتهای روزه‌دار می‌شود و کمک می‌کند فرد در مقابل پرخوری مقاومت کند و به اندکی افطاری قناعت نماید؛ چون توصیه شده وعده افطار سبک باشد و وعده غذایی اصلی حداقل یک ساعت بعد به عنوان شام میل شود.

خرید همه جور حلوا از باسلام

زولبیا بامیه

زولبیا و بامیه در ماه مبارک پای ثابت سفره افطاری روزه داران است؛ اما اینکه این طلاهای سرخ و شفاف چطور و با چه مواد اولیه ای تهیه شده‌اند، اهمیت بالایی دارد. باید مواظب بود از رنگ‌های غیرمجاز یا رنگ‌های ژله‌ای در تهیه آنها استفاده نشده باشد و یا در روغن با حرارت بالا یا روغن سوخته سرخ نشده باشند. البته به راحتی می‌توان برای بازکردن افطار، از خوراکی‌هایی که قندهای طبیعی دارند و توصیه شده‌اند استفاده کرد؛ مانند خرما و کشمش و مویز و یا قدری عسل. چیپس و برگه میوه ها نیز قابل استفاده هستند.

حلیم و آش؛ سلطان سفره ایام روزه‌داری

استفاده از حلیم و آش رشته و کله‌پاچه در افطار توصیه نشده است؛ چرا این غذاها سنگین و دیرهضم هستند و مصرف آن‌ها با معده خالی برای بدن زیان دارد. بهتر است در صورت تمایل به مصرف این غذاها، حداقل یک ساعت بعد از افطار از آن‌ها استفاده شود. استفاده از سوپ سبک، برای وعده افطار می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.از طرفی دیگر، باید دقت داشت که در ماه رمضان، سر هر کوچه و خیابانی ممکن است دیگ حلیم و آش برپا شود؛ اما باید توجه کرد تهیه این غذاها صرفا از مراکز مجاز و بهداشتی صورت گیرد؛ چرا که برخی سودجویان اقدام به تهیه و عرضه غیربهداشتی و کم‌کیفیت حلیم و آش می‌کنند و با قیمت محصول سالم به توزیع گسترده آن می‌پردازند.

ظروف یکبار مصرف

در ماه مبارک، استفاده از ظروف یکبار مصرف افزایش می‌یابد؛ به ویژه هنگام عرضه حلیم و آش. باید توجه داشت که تماس غذای گرم و چرب با ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، باعث ایجاد خاصیت اسیدی شده و موادی سمی و بسیار خطرناک تولید می‌کند؛ که در عملکردهای مختلف فیزیولوژکی بدن و فعالیت‌های هرمونی اختلال ایجاد می‌کنند و خاصیت سرطان‌زایی نیز دارند.می‌توان برای خرید حلیم یا آش، از منزل ظروف خانگی ببریم و یا از ظروف یکبار مصرف گیاهی به جای پلاستیکی استفاده کنیم.