وقتی در یک بازار واقعی بازارگردی می‌کنید، دو چیز را در ویترین مغازه‌ها می‌بینید: خود محصولات و اتیکت قیمت آن‌ها. بر اساس این دو پارامتر نظر شما جلب می‌شود و وارد مغازه می‌شوید. اما در یک بازار اینترنتی همه چیز متفاوت است. شما دیگر امکان لمس محصول از نزدیک را ندارید. یک تفاوت دیگر هم هست. در مغازه‌های واقعی، کسی اسم محصول را نمی‌نویسد ولی در ویترین‌های مجازی علاوه بر تصویر محصول و قیمت آن، اسم آن را نیز می‌بینید و این اسم می‌تواند بر تصمیم شما به خرید تأثیر بگذارد.

بنابراین، درباره اهمیت انتخاب اسم خوب برای یک محصول، هر چه بگوییم کم گفتیم؛ در حدی که یک ضرب المثل معروف بین متخصصان برندینگ وجود دارد که می‌گوید: «نام راحتترین راه برای متنفر شدن از یک محصول است». برای همین تیم ارتقا باسلام به شما توصیه می‌کند که نکات زیر را حتما در هنگام بارگذاری محصول، در نظر داشته باشید.

چه چیزهایی اسم محصول را از خوب به عالی تبدیل می‌کند؟

موارد مختلفی یک اسم محصول را از خوب به عالی تبدیل می‌کند. در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نسبت داشتن با هویت محصول
یک اسم خوب باید با هویت و کارکرد محصول یا جایی که از آن آمده، نسبت روشنی داشته باشد. مثلا گلاب قمصر،‌ سوهان قم و… برای مشتری‌ها هویت دارند و در تصمیم آن‌ها برای خرید آن محصول تأثیر مثبت می‌گذارند.

در اسم، از محصولتان تعریف نکنید
مشتری وقتی در اسم محصولی صفتی مثل عالی یا فوق العاده را می‌بیند، نمی‌تواند به آن محصول اعتماد کند و گارد می‌گیرد. مثلا اسم‌های «عسل مرغوب…»، «شال با کیفیت» و… اسم‌های اعتمادبرانگیزی نیستند. اجازه بدهید مشتری خودش کیفیت محصول شما را تجربه کند. به قول معروف، مشک آن است که ببوید،‌ نه آنکه عطار بگوید!

اسم باید خاص باشد
در بازار بچرخید و اسم‌های مشابه را جست‌وجو کنید. اسمی که مشابه داشته باشد، دو مشکل جدی برای محصول شما ایجاد می‌کند. یکی اینکه یادآوری آن برای مشتری‌تان آسان نیست. دیگر اینکه وقتی کسی محصول شما را به دیگری معرفی می‌کند، احتمال دارد که با محصولات رقبای شما اشتباه گرفته شود. یک اسم خاص و به یادماندنی برای محصولتان انتخاب کنید.

ویژگی‌های محصول را در اسم بگنجانید
ویژگی‌های مثل رنگ، جنس و وزن که ممکن است در محصول متغیر باشد را در اسم محصول بگنجانید. مثلا اسم‌های «مربایک کیلویی»، «کیف چرم گاوی» و… تصمیم‌گیری را برای مشتری راحت‌تر می‌کنند.

نوع محصول را در اسم بنویسید
اکثر کسانی که در موتورهای جستجو دنبال محصول مورد نیاز خود هستند و قصد خرید دارند نوع محصول را در هنگام جستجو ذکر می‌کنند. مثلا اگر شما در غرفه‌تان «پودر کاسنی» یا «عرق کاسنی» دارید، استفاده از اسم «کاسنی» به تنهایی کافی نیست؛ حتی اگر تصویر محصول شما کاملا روشن باشد. به فکر کسانی که از گوگل دنبال شما می‌گردند هم باشید.

اسم محصولتان روشن و واضح باشد
از دید مشتری به اسم محصول نگاه کنید و ببیند آیا اسمی که انتخاب می‌کنید، به راحتی قابل فهم هست؟ برای مثال بعضی از غرفه‌ها اسم محصولشان را «کتاب» یا «امام کاظم» گذاشته‌اند! این اسم‌ها ابهام دارند و مشتری را در نگاه اول،‌ گیج می‌کنند.

شما بگویید!

در بخش نظرات همین مطلب، می‌توانید اسم محصولات خود را بگویید تا به کمک همدیگر، از خوب به عالی تبدیلشان کنیم.

راستی، در تالیف این یادداشت از منابع مختلفی مثل + و + کمک گرفته شده است. برای مطالعه راهنماهای دیگر باسلام می‌توانید «صفحه راهنما» را ببینید.