پنجشنبه گذشته (۲۸ تیر ۹۷) جمعی صمیمی از غرفه‌داران و مشتریان بازار اجتماعی باسلام لطف کردند و در باغ بهشت تهران مهمان تیم باسلام شدند. تا پیش از این، دورهمی‌های دیگری هم با حضور غرفه‌داران باسلام انجام شده بود، ولی این بار، حضور برخی از مشتریان نیز کمک کرد تا دورهمی این بار باسلام، حس و حال متفاوتی داشته باشد.

پیشنهادهای غرفه‌داران و مشتریان برای بهتر شدن باسلام

بخشی از مهمانی به گفت‌وگو درباره تجربه غرفه‌داران باسلام گذشت و اینکه چه بهبودها و امکاناتی می‌تواند به کسب‌وکار آن‌ها در باسلام کمک کند. مدیران غرفه‌های عسل میم، وجیسنک، میوانا، محصولات سالم و طبیعی، ارگانیک ریحان، زلال، طلوع، فروشگاه برکت، نیک‌پوش، ویترای آرمتی و… در مهمانی صحبت کردند و پیشنهادهای ارزشمندی ارائه کردند.

این‌ها برخی از پیشنهادهایی است که در این دورهمی مطرح شد:

  • فراهم شدن امکان خرید عمده از غرفه‌های باسلام
  • راه‌اندازی امکان ارسال کد تخفیف‌های ساخت غرفه‌داران، به وسیله پیامک
  • امکان ثبت رسید دسته‌ای و به صورت تعداد بالا (bulk)
  • راه‌اندازی اپ خرید از باسلام
  • طراحی و راه‌اندازی سیستم امتیازدهی، اعتبارسنجی و رتبه‌بندی غرفه‌ها و مشتریان
  • انجام مسابقات و اهدا جایزه به نویسندگان کامنت‌ها و تجربه خریدها
  • قانون‌مند کردن استفاده از عبارت ارگانیک در نام غرفه‌ها و محصولات
  • فراهم شدن امکان مدیریت چند غرفه از طریق یک اکانت
  • اضافه شدن امکان انتخاب رنگ و سایز و… در پوشاک
  • امکان درخواست کالاهایی که موجود نیستند

مهمان ویژه: دکتر حسین جوشقانی

مهمانی پنج‌شنبه، یک مهمان ویژه هم داشت: جناب آقای دکتر حسین جوشقانی، استادیار مهمان دانشگاه شریف و فارغ التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه شیکاگو. آقای دکتر جوشقانی لطف کردند و دیدگاه‌های کارشناسی خود را در باره باسلام مطرح کردند و پیشنهادهایی هم جهت بهبود این بازار اجتماعی داشتند.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های صحبت دکتر جوشقانی این بود که اقتصاد ایران، از چهار مشکل بزرگ رنج می‌برد که باسلام می‌تواند هر چهار مشکل را در پلت‌فرمی که ایجاد کرده،‌ برطرف کند. از نظر او اقتصاد ایران به خاطر دولتی بودن، غیر رقابتی بودن، عدم شفافیت و همچنین وجود رانت‌خواری آسیب دیده و به وضعیت کنونی دچار شده است.

از نظر دکتر جوشقانی بازار اجتماعی باسلام می‌تواند هر چهار مشکل را در خودش برطرف کند. چون اولا خصوصی است و با کسب‌وکارهای مردمی رشد می‌کند، فضایی رقابتی میان غرفه‌دارانش وجود دارد و قدم‌های نیز در راستای شفافیت‌ مکانیزم‌های خود برداشته است. از نظر دکتر جوشقانی اگر باسلام بتواند به شفافیت کامل فرایندهایش برسد و همه اعضای بازار بتوانند قواعد بازی در باسلام را به راحتی بشناسند و از آن‌ها برای پیشرفت کسب‌وکارشان استفاده کنند، خود به خود احتمال دچار شدن به رانت و رانت‌خواری نیز بسیار کاهش خواهد یافت. چون رانت‌خواری در بستر عدم شفافیت اقتصادی امکان‌پذیر است.

مهمانی‌های بعدی…

مهمانی پنج‌شنبه از جهات مختلف برای تیم باسلام ارزشمند بود. باز هم از شما ممنونیم که لطف کردید و به این مهمانی آمدید. همچنین ممنون از غرفه‌های وجیسنک و زلال که پذیرایی‌های شیرین این مهمانی را آماده کردند. ما باز هم در آینده مهمانی‌های دیگری خواهیم داشت و سعی می‌کنیم این مهمانی‌های در شهرهای دیگری غیر از تهران نیز برگزار شود و بتوانیم با کاربران غیر تهرانی باسلام نیز از نزدیک گفت‌وگو کنیم و نظرات آن‌ها را نیز بشنویم.

گوش به زنگ دورهمی‌های بعدی باسلام باشید.