میناکاری چیست؟

میناکاری یا میناسازی، یکی از صنایع‌دستی است و به هنری گفته می‌شود که معمولاً روی فلزات (مانند طلا، نقره، مس و برنج) نقاشی یا تزئین انجام می‌شود. البته اکنون روی سفال یا شیشه نیز میناکاری می‌شود و در فلزات نیز هرچند روی طلا نقوش، کامل‌تر، زیباتر و دقیق‌تر نقش می‌بندد اما به جهت گرانی این فلز، میناکاری روی فلز مس بیشتر مرسوم است.

هنر میناکاری به این سادگی‌ها نیست و قیمت میناکاری به خاطر زحمت و هنری که در آن صورت می‌گیرد بها و ارزش پیدا می‌کند. میناکاری دو نوع است: خانه‌بندی و نقاشی. در میناکاری نقاشی، ابتدا فلز به شکل مورد نظر طراحی می‌شود و سپس با لعابی معمولاً سفیدرنگ یا فیروزه‌ای لعاب‌بندی می‌شود و در چند مرحله در کوره پخته می‌گردد.

این لعاب‌بندی برای شفافیت ظروف میناکاری انجام می‌شود و حاوی اکسیدهای فلزی مخلوط شده با مواد شیشه‌ای است که روی فلز یا سفال یا شیشه در کوره پخته می‌شوند. پس از لعاب‌بندی، نقاشی روی لعاب انجام می‌شود و پس از نقاشی هم باز نوبت کوره و ثابت شدن رنگ هاست. 

نقوش در میناکاری، بیشتر اسلیمی، ختایی، گل و مرغ و ترکیب این‌هاست و البته هر چه طراحی این نقوش ظریف‌تر و تنوع رنگی بیشتر باشد، قیمت میناکاری و ارزش مادی آن بیشتر خواهد بود. و اگر در رنگ، پودر طلا به کار رفته باشد ارزش و قیمت را زیادتر می‌کند.

همچنین در دوره صفویه، میناکاری روی نقره و آن هم با نقش‌های مینیاتوری از مجالس بزم در دبار، شکار و اسب‌سواری بیشتر رواج داشته است.

در گذشته از رنگ‌های طبیعی استفاده می شده است. برای مثال، رنگ سبز را از مس، رنگ زرد را از گل ماش و رنگ آبی و فیروزه ای را از فلزات به دست می آورده‌اند. و اکنون از رنگ‌های میناکاری صنعتی و خارجی هم بهره گرفته می‌شود.

اصفهان، مهد هنر!

اصفهان یکی از مراکز هنر ایرانی و بازار صنایع‌دستی است. میناکاری اصفهان شهرت جهانی دارد و البته شیراز نیز یکی از شهرهای تولیدکنندگان آن است. رشته میناکاری از رشته‌های مصوب صنایع‌دستی است و لعاب و کوره‌کاری فلزات زیرمجموعه این رشته است.

آموزش میناکاری در شهرهای مختلف ایران و در مراکز فنی و حرفه‌ای، آموزشگاه‌های معتبر و حتی به صورت خصوصی انجام می‌گیرد و افراد بسیاری بر اساس علاقه یا کسب و کار جدی به آن مشغولند.

همچنین در صفحات اینترنتی هم به آموزش میناکاری توجه شده است و علاقه‌مندان می‌توانند برای اوقات فراغت به این هنر باسابقه ایرانی بپردازند؛ هنری که برخی پیشینه آن را به دوره هخامنشاین و ساسانیان و اشکانیان می‌رسانند. اکنون بخشی از این آثار کهن میناکاری در موزه‌های خارج از کشور وجود دارد؛ مانند: بشقاب میناکاری دوره ساسانی با نقش شکار قوچ در موزه متروپلیتن نیویورک.ظروف میناکاری در بازار باسلام

چون اصفهان مهد هنر میناکاری است مناسب است اصفهانی‌های میناکار، از بستر اینترنت برای عرضه و فروش آنلاین ظروف میناکاری بهره ببرند و یک جای مناسب برای آن‌ها بازار باسلام است که در آن ایجاد غرفه رایگان است و فضایی است که هنرمندان  این رشته بتوانند به صورت مستقیم و بی واسطه، برای فروش اینترنتی ظروف میناکاری خودشان اقدام کنند.

گفتنی است از شانزدهم مرداد ۹۷ هیجانی در نصف جهان برپاست و باسلام در اصفهان حضور دارد و سی غرفه دار در یک کارگاه یک روزه مهارت‌افزایی شرکت کردند و اکنون در یک مسابقه پرهیجان حضور دارند. شما چه کسب و کاری را سراغ دارید؟ آن را به باسلام معرفی کنید یا باسلام را به او!

نکات مهم خرید و نگه‌داری ظروف میناکاری

برای خرید ظروف میناکاری باید به نکاتی توجه کنید:

  • وزن ظرف میناکاری شده مهم است. نباید وزن ظرف میناکاری خیلی کم باشد و سبک باشد. یکی از دلایل اهمیت این موضوع، تغییر حالت و شکل ظرف در درازمدت است.
  • سطح کار ظروف میناکاری شده باید صاف و براق باشد و نباید حالت زبری، ترک خوردگی، پریدگی و مانند آن داشته باشد. در این صورت معلوم است زیرکار و لعاب‌بندی آن درست انجام شده است.
  • میناکاری‌های شناسنامه‌دار را خرید کنید که استادکار و محل ساخت آن ثبت شده است. البته به اصالت آن دقت کنید.
  • به ظرافت نقوش و خطوط، تنوع رنگ‌ها، طرح و نقش ظروف میناکاری دقت کنید. قیمت میناکاری بر اساس این موارد متغیر است.
  • نکته آخر درباره نگهداری ظروف میناکاری شده این که چون روی این ظرف لعاب و مینا وجود دارد و سطحش براق و صیقلی است، آن‌ها را می‌توان با آب گرم و اسفنج شست و نباید برای تمیز کردن آن از اشیای تیز و زبر استفاده کرد. همچنین حرارت و گرمای زیاد برای این ظروف مناسب نیست و به رنگ‌های آن آسیب می‌زند.

ظروف میناکاری را در بازار باسلام آنلاین خرید کنید