خرید و فروش اینترنتی، نوعی تجارت الکترونیک است. امروزه تجارت الکترونیک در سرتاسر دنیا و کشور ما بسیار رواج پیدا کرده است. مشتریان این امکان را دارند که مستقیماً از طریق اینترنت، کالاها یا خدماتی را خریداری کنند یا به فروش برسانند. جالب است بدانیم که در سال ۱۹۷۹ مایکل آلدریچ، اولین سیستم خرید آنلاین را و در سال ۱۹۹۱ تیم بِرنِرز لی، اولین تجارت الکترونیک را پایه‌گذاری کردند. همچنین در سال ۱۹۹۴ بانکداری آنلاین ایجاد شد و شرکت پیتزا هات، اولین فروش اینترنتی خود را آغاز کرد.

خرید اینترنتی ـ بازار آنلاین

رفته‌رفته بازارها و فروشگاه‌های اینترنتی پیشرفته‌تر شدند تا امروز که بسیاری از مردم خریدهای اینترنتی را به خرید سنتی ترجیح می‌دهند. حالا مردم لوازم و مایحتاج خانه، لباس، محصولات فرهنگی، هدیه برای عزیزانشان و حتی خودرو را از اینترنت می‌خرند. خرید اینترنتی، روزبه‌روز به‌صرفه‌تر و مناسب‌تر از گذشته می‌شود. مصرف‌کنندگان می‌توانند به راحتی قیمت و کیفیت کالاها و خدمات را مقایسه کنند. حتی در برخی از نقاط جهان مانند آمریکا، فروش‌های اینترنتی از فروش‌های حضوری پیشی گرفته است. اما از آن جا که گل بی‌خار وجود ندارد، خرید و فروش اینترنتی هم علیرغم مزیت‌هایش معایبی دارد.

روغن شحم گاو برکت (100٪ پی)
٪۱۳
پیله چیان / فروشگاه برکت از شهر تهران
از نزدیک ببینید روغن شحم گاو برکت (100٪ پی)

مزایای خرید و فروش‌های اینترنتی

 • آلودگی هوا یکی از معضل‌های امروزه جامعه است. دود ماشین‌ها از عمده‌ترین علل این آلودگی است. با خرید و فروش اینترنتی، ترافیک کاهش می‌یابد و هوای پاک‌تری خواهیم داشت.
 • در فروشگاه اینترنتی، ساعت کاری معنا ندارد. در دنیای اینترنت شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز خرید کنید.
 • مهم نیست در کدام شهر زندگی می‌کنید. هر جای دنیا که باشید چند کلیک با محصول مورد نظرتان فاصله دارید. باقی کار را سرویس‌های پستی بر عهده می‌گیرند.
 • در شلوغی‌های فروشگاه‌های سنتی، فروشنده فرصت توضیح و راهنمایی کافی ندارد. اما در خرید اینترنتی، شما می‌توانید ساعت‌های با آرامش خاطر توضیح محصولات را بخوانید و آن‌ها را مقایسه کنید.
 • خرید از بازار و فروشگاه‌های سنتی، هزینه رفت و آمد را هم به ما تحمیل می‌کند. همچنین، هزینه‌های جانبی نظیر اجاره محل، هزینه ویترین و انبار، دستمزد فروشنده و خواب سرمایه نیز وجود دارد. اما در خرید اینترنتی خبری از این موارد نیست.
 • مهم‌ترین مزیت خرید و فروش اینترنتی، صرفه‌جویی در وقت است. همین که بتوان از وقت پاساژگردی کم کرد در زندگی‌های شلوغ امروزی یک برد به حساب می‌آید. با خرید اینترنتی می‌توانید وقتتان را بیشتر به کارهای مفید اختصاص دهید.

معایب خرید و فروش اینترنتی

 • موانع فناوری: سرعت کم سایت‌ها و وجود مشکل برای ثبت‌نام در سایت و باز کردن حساب خرید.
 • موانع ذاتی اینترنت: نبود تعامل فیزیکی و عدم توانایی مشتریان در لمس کالاها قبل از خرید.
 • موانع امنیتی: عدم امنیت لازم برای انجام مبادلات و بی‌اعتمادی مشتریان برای واریز پول به حساب سایت‌ها.

مشخصه‌های فروشگاه اینترنتی معتبر

با اطلاع از معایب خرید آنلاین که به ذات اینترنت بر می‌گردد، بسیاری در انجام این خرید مردد می‌مانند. اما برای کسانی که دغدغه‌شان امنیت چنین خریدی است، راهکارهایی وجود دارد. کافی است قبل از سفارش کمی جستجو کنیم و بازار اینترنتی معتبری را پیدا کنیم.

 • در سایت فروش اینترنتی، هویت تأمین‌کننده، نام تجاری که تحت آن نام به فعالیت می‌کنند و‌ نیز نشانی واقعی مدیریت فروشگاه مشخص است. ایمیل، تلفن یا هر روشی که مشتری در صورت نیاز بایستی از آن طریق با فروشنده ارتباط برقرار کند هم حتماً باید در درسترس باشد.
 • باید تمام مشخصات محصول، توضیحات، روش تحویل یا اجرا، فسخ، ‌ارجاع و خدمات پس از فروش مشخص باشد.
 • نماد اعتماد الکترونیکی کسب و کارهای اینترنتی (enamad) دارد. این نماد به صورت یک علامت در سایتش قرار می‌گیرد و نشان می‌دهد فعالیت این سایت از نظر قانونی تأیید شده است. اهمیت این نماد از آن روست که دریافت آن، گذشتن از هفت‌خان رستم است. این نماد را مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت) پس از احراز هویت صاحب و محل فعالیت کسب و کارهای اینترنتی صادر می‌کند. هر گونه جعل و سوء‌استفاده از این علامت، ممنوع و مشمول احکام جعل علائم دولتی است. با کلیک روی این نماد، صفحه‌ای در سایت enamad.ir باز می‌شود. در این صفحه شناسنامه نماد اعتماد الکترونیکی فروشگاه را می‌بینید و می‌توانید از صحت و مهلت اعتبار نماد اعتماد سایت باخبر شوید.
 • روش‌ها و روندهای بازگشت کالا برای شما وجود داشته دارد. فروشگاه‌های اینترنتی عموماً بین چهار تا هفت روز و گاهی تا پانزده روز به خریدار فرصت مرجوع کردن کالا می‌دهند (ضمانت بازگشت). مرجوع کردن کالاهایی که نقصی دارند هم یک فرایند طبیعی است و خود فروشگاه باید هزینه پست مجدد آن را تقبل کند.
 • برای خریداران روش مناسب و ایمنی برای پرداخت پول در اینترنت در نظر بگیرد. باید ضمن سهولت پرداخت، اطلاعات مالی و بانکی خریدار نیز محافظت شود. معمولاً فروشگاه‌های اینترنتی دو روش را برای پرداخت در نظر می‌گیرند. یک روش، پرداخت از طریق درگاه اینترنتی است. در این روش کاربر پس از ثبت سفارش، به درگاه پرداخت اینترنتی بانک‌ها متصل می‌شود و پرداخت اینترنتی را انجام می‌دهد. روش دوم، پرداخت در محل است. در این روش، کاربر محصول خود را سفارش می‌دهد اما پولی پرداخت نمی‌کند. در روز تحویل محصول، وقتی از صحت و سلامت کالا و فروشگاه مطمئن شد، وجه را به صورت نقدی یا با کارت بانکی می‌پردازد. با انتخاب روش دوم، از مشکلات احتمالی جلوگیری کرده‌اید.

در صورت بروز مشکل چه باید کرد؟ 

با رعایت تمام موارد بالا می‌توانید با اطمینان خاطر خریدتان را انجام دهید. اما اگر مشکلی در یک خرید و فروش اینترنتی پیش آمد، مثلاً تحویل ندادن کالا، مغایرت کالای درخواستی با کالای دریافتی و مبالغ غیر واقعی و … چه باید کرد؟

خیلی‌ها پس از مواجهه با جرمی از سوی فروشگاه‌های اینترنتی، تصمیم می‌گیرند برای همیشه دور این روش  خرید را خط بکشند. اما با توجه به حرکت دنیا به سمت فناوری (تکنولوژی)، استفاده از خرید اینترنتی ناگزیر است. پس در صورت بروز مشکل، راه‌حل عاقلانه، پیگیری و رفع آن است. هر بازار یا فروشگاه اینترنتی معمولاً قوانین و شرایط بهره‌برداری از آن و نیز راه‌هایی ارتباطی را در سایت قرار می‌دهد و شما از این راه‌ها می‌توانید با مسئولان فروشگاه صحبت کنید و از علت مشکل به وجود آمده آگاه شوید و آن را حل کنید.

اگر هنوز برای خرید اینترنتی و آنلاین تصمیم قطعی نگرفته‌اید، کافی است یک بار آن را تجربه کنید. دوری از سر و صدای بازار و اتلاف وقت، تحویل سریع محصول، کم شدن واسطه‌های نسبی و خیلی از مزایای دیگر خرید اینترنتی برایتان لذت‌بخش خواهد بود. در این مسیر شما تنها نیستید؛ چون مطابق با آمار اعلامی شاپرک، در سال ۱۳۹۶ در مجموع مبلغ ۱.۳۸۰.۰۸۳.۵۴۸.۰۰۰.۰۰۰ ریال از طریق درگاه‌های فروش اینترنتی تراکنش انجام شده است (به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد). پس شما هم به دوست‌داران خرید آنلاین و بازار آنلاین بپیوندید.

خرید اینترنتی از بازار معتبر باسلام