حتما برای شما هم پیش آمده که نام محصولی را در باسلام جست‌وجو کنید و با انبوهی از نتایج مواجه شوید و ندانید کدام‌یک را باید بخرید؟ مثلا چطور باید بین چندصد عسل موجود در میان ده‌ها غرفه‌دار باسلام، بهترین را انتخاب کرد؟ یا اگر جزء غرفه‌داران تازه نفس باسلام باشید، احتمالا این سؤال برایتان مطرح است که چطور دیده شوید و مشتری‌ها را قانع کنید که از شما خرید کنند. خب. ما به یک راه حل خوب رسیدیم: سیستم اعتبارسنجی و نمره غرفه.

نمره غرفه چیست؟

به طور خلاصه، نمره غرفه یک عدد بین ۰ تا ۱۰۰ است که عملکرد مثبت و منفی غرفه را از ابتدای فعالیت غرفه نشان می‌دهد. یعنی غرفه‌هایی که خوش‌قول‌تر باشند، مشتری‌هایشان راضی‌تر باشند و محصولات بهتر و باکیفیت‌تری ارائه کنند، نمره‌شان بالاتر خواهد بود و اعتبار بیشتری در باسلام خواهند داشت. غرفه‌هایی هم که احیانا در هر کدام از موارد بالا ضعف داشته باشند، نمره عملکرد غرفه‌شان آسیب خواهد دید.

نمره غرفه، به مشتری‌ها در انتخاب محصول کمک می‌کند. یعنی به مشتری نشان خواهد داد که کدام غرفه معتبرتر است و احتمالا خرید از او رضایت‌بخش‌تر خواهد بود و ریسک کمتری خواهد داشت. از طرفی به غرفه‌دارها نیز کمک می‌کند تا بر اساس میزان کیفیت فعالیت‌شان در باسلام، شانس بیشتری برای دیده شدن توسط مشتری‌ها و کسب موفقیت داشته باشند. به این ترتیب، حتی غرفه‌هایی که تازه به باسلام آمده‌اند، اگر به اصول کسب‌وکار در باسلام پایبند باشند، خیلی زودتر از گذشته می‌توانند راه خودشان به موفقیت را پیدا کنند.

اصل شفافیت در باسلام

نمره غرفه، بر یکی از اصول بنیادین باسلام یعنی «شفافیت» بنا شده است. بنای ما در باسلام این است که هر چه بیشتر به سمت شفافیت حرکت کنیم. این شفافیت باعث ثبات بازار اجتماعی باسلام خواهد شد و رضایت همه کاربران (اعم از غرفه‌دار و مشتری) را به دنبال خواهد داشت. سیستم اعتبارسنجی غرفه‌ها به باسلام کمک می‌کند تا فعالیت‌هایش را بر ساختاری سوار کند که نتیجه فعالیت خود غرفه‌داران است و کاملا قابل انتشار و ارزیابی است.

در شکل تثبیت‌شده‌اش نمره غرفه به همه اعضای بازار اجتماعی باسلام نشان خواهد داد که یک غرفه چقدر فروش داشته و این میزان فروش را چقدر با کیفیت و خوش‌قولی و دقت انجام داده است. دانستن این آمار دقیق درباره هر غرفه، اولا به خود غرفه‌دار کمک می‌کند که برای بهبود فعالیت خودش برنامه‌ریزی کند و نقاط قوت و ضعف خودش را بشناسد. به مشتری هم کمک می‌کند تا انتخاب درست‌تری داشته باشد و خریدی رضایت‌بخش را تجربه کند. به تیم مدیریت باسلام نیز کمک خواهد کرد تا در طرح‌ها و برنامه‌های خود، انتخاب‌های درستی از میان غرفه‌داران داشته باشد. از این شفافیت، همه جامعه باسلام سود خواهند برد.

سیستم نمره‌دهی به عملکرد غرفه‌داران در درازمدت، باسلام را به جایی تبدیل خواهد کرد که هر کس اهل تلاش و کار با کیفیت باشد، رشد کند و بیشتر دیده شود. از آن طرف، هر کس که برای کیفیت کار،‌ ارزش قائل نباشد و محصول خوبی نداشته باشد و به ارزش‌هایی همچون خوش‌قولی و… پایبند نباشد، به مرور از مسیر موفقیت فاصله بگیرد و حتی حذف شود. البته آمارهای ما نشان می‌دهد که اکثر غرفه‌داران باسلام جزء دسته اول هستند. ولی بسیاری از آن‌ها آن طور که باید، دیده نشده‌اند.

نمره غرفه در چه جاهایی تأثیر خواهد داشت؟

تقریبا می‌شود گفت همه جا. البته برای شروع، نمره هر غرفه در صفحه اول هر غرفه، کنار تعداد فروش غرفه نمایش داده خواهد شد. ولی به مرور، همه بخش‌های دیگر باسلام نیز با نمره غرفه تنظیم خواهد شد. یعنی پس از اینکه سیستم نمره غرفه، به ثبات رسید و خطاهای احتمالی آن برطرف شد، کم‌کم در نتایج جست‌وجو در باسلام، طرح‌ها و مسابقه‌ها، صفحه اول باسلام و همه جاهای دیگر نیز معیار سیستم خواهد بود.

یکی از مشکلات غرفه‌دارانی که تازه به باسلام می‌آمدند این بود که هیچ وقت نمی‌توانستند با غرفه‌داران قدیمی و پرفروش باسلام رقابت کنند. ولی با اضافه شدن نمره غرفه، با خوش‌قولی و ارسال محصولات با کیفیت می‌شود در میان غرفه‌های خوب باسلام قرار گرفت و مشتری‌های جدید کسب کرد. از طرفی باعث خواهد شد که غرفه‌ها موفق و پرفروش نیز فقط به خاطر فروش بالا در صدر بازار نباشند و برای حفظ جایگاه و اعتبار خود، کیفیت محصولات و فعالیت‌شان را همچنان بالا نگه دارند.

نمره غرفه چطور محاسبه می‌شود؟

محاسبه نمره غرفه، چهار قاعده ساده دارد:

  • هر فروش بی‌نقص: ۱۰۰ امتیاز مثبت. یعنی سفارشی با ارسال به موقع، کیفیت خوب محصول و نهایتا رضایت مشتری
  • هر فروش که ارسالش تأخیر داشته باشد: صفر امتیاز.  البته اگر مشکلی در خود محصول نباشد و نهایتا ختم به رضایت به مشتری شود، وگرنه امتیاز منفی ثبت خواهد شد.
  • کنسل کردن سفارش توسط غرفه‌دار، پیش از ارسال: ۱۰۰ امتیاز منفی. مثلا به دلیل دقیق نبودن تعداد موجودی یا تغییر قیمت.
  • نارضایتی قطعی مشتری: ۵۰۰ امتیاز منفی. مثلا نارضایتی مشتری به دلیل عدم تطابق عکس و اطلاعات محصول با چیزی که به دست او رسیده، کیفیت نامناسب محصول، یا کنسل شدن سفارش توسط سیستم یا مدیران باسلام، مثلا به خاطر در دسترس نبودن غرفه‌دار و…

با نسبت گرفتن میان جمع امتیازها و تعداد فروش یک غرفه، نهایتا به یک عدد احتمالا اعشاردار بین ۰ تا ۱۰۰ می‌رسیم که همان نمره غرفه است و نشان‌دهنده میزان حرفه‌ای بودن یک غرفه‌دار در باسلام است. یعنی کسی که همه سفارش‌هایش را به موقع ارسال کند و همه مشتری‌هایش از خریدشان راضی باشند، نمره غرفه‌اش ۱۰۰ خواهد بود.

البته جمع امتیازها بعدا در اپ غرفه من قرار خواهد گرفت و هر غرفه‌دار می‌تواند امتیاز خودش را ببیند. ولی آنچه به صورت عمومی بر روی غرفه نمایش داده خواهد شد، همان نمره نهایی ۰ تا ۱۰۰ است.

پاسخ چند سوال احتمالی

  • مبدأ محاسبه نمره غرفه از چه زمانی است؟ از ابتدای تأسیس هر غرفه. یعنی نمره‌ای که به هر غرفه تعلق می‌گیرد، گزارشی از کل فعالیت غرفه از ابتدا تا کنون است. البته در آینده، وزن ۹۰ روز آخر را اهمیت بیشتری خواهیم داد. یعنی معیار اصلی برای ارزیابی عملکرد هر غرفه، سه ماه گذشته فعالیت آن غرفه خواهد بود و سفارش‌های قدیمی‌اش وزن کمتری خواهند شد.
  • حداقل نمره در یک فروش، منفی ۵۰۰ است. یعنی اگر سفارشی هم تأخیر داشت، هم کیفیت بد محصول ختم به نارضایتی قطعی مشتری شد، نهایتا همان منفی ۵۰۰ امتیار برای آن سفارش ثبت می‌شود.
  • هر یک از اقلام سفارش، جداگانه محاسبه می‌شود. یعنی مثلا اگر در یک سفارش، ۱۰ قلم محصول باشد، امتیاز هر آیتم جداگانه محاسبه می‌شود. یعنی یک سفارش بی‌نقص که ده قلم دارد، باعث ثبت ۱۰۰۰ امتیاز برای غرفه می‌شود. درباره امتیازهای منفی هم به همین صورت است. ولی اینکه از هر قلم محصول، چند تا سفارش داده شده باشد،‌ اهمیتی ندارد.

نمره غرفه از چه زمانی فعال می‌شود؟

ما نمره غرفه را از امروز به صورت آزمایشی روی چند غرفه فعال می‌کنیم و پس از آنکه مطمئن شدیم مشکلی وجود ندارد نمره غرفه باز هم بصورت آزمایشی روی همه غرفه‌ها قابل نمایش می‌شود. ماه‌ها برای تصمیم‌گیری درباره وزن نمرات منفی و مثبت محاسبه شده و بارها بر روی اطلاعات واقعی غرفه‌ها تست شده است. با این حال، پس از اجرا ممکن است اصلاحات دیگری نیز مورد نیاز باشد. بنابراین، فعلا به صورت آزمایشی، نمره غرفه‌ها نمایش داده خواهد شد. ولی همچنان بخش جست‌وجوی باسلام بر اساس نمره تنظیم نشده و با همان الگورتیم‌های سابق کار می‌کند. امتیاز هر غرفه، رتبه‌بندی غرفه‌ها و رضایت مشتری روی هر محصول هم در راه است و به زودی روی غرفه و اپ غرفه من نمایش داده شده و به شما اطلاع رسانی می‌شود.

بنابراین، مثل همه برنامه‌ها و بهبودهای گذشته، لطفا با ارزیابی سیستم نمره غرفه و تحلیل آن که ظرف این چند روز از آن رونمایی می‌شود، نظرات‌تان را به ما بگویید. قطعا نظرات سازنده شما می‌تواند به بهبود این سیستم کمک کند و باعث اثربخشی بهتر و دقیق‌تر آن شود.