آخ جون! سفر!

نوروز نزدیک است و خیلی از ما داریم برنامه سفر نوروزی‌ را می‌بندیم. شما کجا می‌خواهید بروید؟ چه چیزهایی با خودتان می‌برید؟ من در این مطلب می‌خواهم یک چک لیست سفر از وسایل مورد نیاز سفر برایتان بنویسم؛ یک لیست از وسایلی که به سفر راحت‌تر کمک می‌کنند و اگر از قبل به‌شان فکر کرده باشیم، در سفر به مشکلات کمتری برمی‌خوریم.

چک لیست سفر

شخصیت شما و محتویات چمدان‌تان

بعضی آدم‌ها شخصیت‌شان جوری است که بدون برنامه‌ریزی اصلاً نمی‌توانند کاری انجام بدهند. بعضی‌ها هم درست نقطه مقابل این دسته از آدم‌ها هستند و برای آن‌ها این‌جوری است که «هرچه پیش آید، خوش آید». حرف سفر که پیش می‌آید دسته اول لیستی از وسایل مورد نیاز تهیه می‌کنند و احتمالاً یک سفر تر و تمیز و راحت دارند. دسته دوم هر چیز که دم دست‌شان باشد توی ماشین می‌گذارند و اگر چیزی لازم‌شان شد تهیه می‌کنند یا یک جوری با نبودش سر می‌کنند. این دسته احتمالاً سفر چندان تر و تمیزی ندارند ولی باز هم به خاطر سهل‌گیری‌شان به‌شان خوش می‌گذرد.

مقصدتان کجاست؟

اگر شما هم از آدم‌های دسته اول‌اید و قصد دارید نوروز به گشت و گذار بروید، قبل از تهیه لوازم مورد نیاز سفر لیست ببینید به کجاها می‌خواهید سفر کنید. بعد بر اساس مکان‌های سفرتان یک لیست ببندید. اگر قرار است به یک مقصد مشخص در شهر یا روستایی بروید و محل اقامت‌تان مهیاست، به وسایل کمتری احتیاج دارید. ولی اگر قرار است کمپ بزنید و شب‌ها هر جا که شد چادر بزنید و همانجا استراحت کنید، وسایل بیشتری لازم دارید.

اگر قرار است به دریا بروید، وسایل متفاوتی لازم دارید نسبت به زمانی که می‌خواهید به دشت و کوه و جنگل بروید. اگر مقصد سفرتان یک جای سردسیر است، وسایل گرمایشی و لباس گرم لازم دارید و اگر قرار است به جنوب کشور بروید علاوه بر لباس‌های خنک باید به فکر عینک آفتابی و کلاه و ضدآفتاب هم باشید.

شال وکلاه پسرانه
٪۳
مریم اصفهانی از شهر اصفهان
شال و کلاه
از نزدیک ببینید شال وکلاه پسرانه

لیستی از لوازم شخصی

بعد که مسیر سفرتان مشخص شد شروع کنید به لیست نوشتن. مسیر سفرتان را در ذهن‌تان مجسم کنید و به هر جا که رسیدید فکر کنید ببینید چه چیزهایی لازم دارید. از اینکه لیست‌تان طولانی بشود نترسید. هر چه فکر می‌کنید لازم است بنویسید. بیایید کمی با هم تمرین کنیم:

قبل از هر چیز لباس، جانماز جیبی، حوله و وسایل حمام و آرایشی را در لیست وارد کنید. لباس‌های‌تان را با توجه به آب و هوای مقصدتان انتخاب کنید و برای احتیاط یک جعبه خیاطی مسافرتی هم با خودتان بردارید. توی وسایل بهداشتی سفر حتما ضدآفتاب وکرم مرطوب کننده داشته باشید. یکی از بهترین جایگزین‌های مسواک، چوب اراک است که دیگر نیازی به خمیردندان و آب و روشویی ندارد. همین‌طور که توی ماشین نشسته‌اید می‌توانید آرام‌آرام دندان‌های‌تان را هم تمیز کنید. اثرش بدون اغراق از خمیردندان بیشتر است.

پیشنهاد می‌کنم برای حمام از حوله‌های نخی استفاده کنید که حجم‌شان خیلی خیلی کم است. این حوله‌ها به ظاهرشان نمی‌آید، ولی جذب‌شان خیلی خوب است. اگر موهای‌تان بلند است یک حوله نخی بزرگ تهیه کنید و اگر موهای‌تان کوتاه است یک حوله نخی متوسط. از دستمال‌های نخی کوچک برای خشک کردن دست و صورت‌تان می‌توانید استفاده کنید. خوبی این حوله‌ها این است که وقتی می‌شوریدشان خیلی زود خشک می‌شوند.

حوله دست و صورت جنس مخمل و دستبافت
ghasemi moghadam از شهر اسفراین
حوله دست جنس مخمل با قابلیت جذب اب فراوان بسیارنرم و لطیف
از نزدیک ببینید حوله دست و صورت جنس مخمل و دستبافت

خستگی کمتر در سفر

حالا تصور کنید سوار ماشین شده‌اید و تا رسیدن به مقصد چند ساعت در ماشین هستید. خوب است برای حفاظت از بدن‌تان در مسیرهای طولانی، از روکش صندلی پشمی استفاده کنید. این روکش‌ها برای جلوگیری از درد ستون فقرات و دردهای روماتیسمی خوب‌اند. پشمی بودن‌شان مانع از تعریق زیاد می‌شود و به جذب بیشتر آب توسط ستون فقرات کمک می‌کند. کفش سفرتان را هم یک کفش راحت انتخاب کنید. یادتان باشد که سلامتی و راحتی شما از همه چیز مهم‌تر است. برای گشت و گذارهای نوروزی گیوه‌های سنتی انتخاب خوبی هستند. پا توی این گیوه‌ها خیلی راحت است و به خاطر نخی بودن‌شان خنک و ضدبو هستند.

گیوه زنانه هامین (سُهر)
مسعود حسن زاده فروغی از شهر زاهدان
کفش سوزن دوزی سنتی با نقوش بلوچی که توسط بانوان هنرمند این استان طراحی ودوخته شده.
از نزدیک ببینید گیوه زنانه هامین (سُهر)

بچه‌ها در سفر سرگرمی می‌خواهند

برای این مدت که در ماشین هستید به تنقلات نیاز دارید و سرگرمی؛ هم سرگرمی برای خودتان و هم برای بچه‌های‌تان. سرگرمی بچه‌ها می‌تواند کتاب باشد یا اسباب‌بازی‌های کوچکی که در ماشین می‌شود ازشان استفاده کرد؛ مثلا یک ماشین چوبی جمع و جور یا یک عروسک دست‌ساز پارچه‌ای یا چوبی. یک پرتونک یا یک یویوی چالش‌برانگیز که مدتی بچه‌ها را سرگرم کند. برای بچه‌های خیلی کوچک‌تر می‌توانید از کتاب‌های نمدی استفاده کنید.

اگر بچه کوچک دارید، چند دست لباس اضافه برایش بردارید. آن‌ها را توی یک کوله یا ساک کوچک بگذارید و توی ماشین، کنار صندلی کودک بگذارید تا نیاز به توقف و باز کردن صندوق عقب نباشد. یادتان باشد که حتما مقداری آب برای شستشوی بچه در صندوق داشته باشید.

عروسک چوبی

صندوق عقب می‌تواند به هم ریخته نباشد

طبیعی است که موقع سفر همیشه صندوق ماشین پر از وسیله است و به هم ریخته به نظر می‌رسد. برای اینکه وسایل صندوق کمی جمع و جورتر شود و دسترسی‌تان به وسایلی که بیشتر لازم دارید راحت‌تر بشود، می‌توانید از سبدهای تریکو سایز بزرگ یا سبد حصیری برای نظم دادن استفاده کنید. حتی برای نظم دادن لباس‌های داخل چمدان هم می‌شود از سایزهای کوچک کیف‌های برزنتی استفاده کرد. این‌طوری هم لباس‌ها تفکیک می‌شوند و هم با باز کردن درِ چمدان، همه وسایل بیرون نمی‌ریزد.

سبد بزرگ متوسط
آقای میرشکاری از شهر کهنوج
سبد حصیری ساخته شده از برگ درخت خرما. زیبا و با دوام و دوست دار محیط زیست
از نزدیک ببینید سبد بزرگ متوسط

وسایل لازم برای ایستگاه بین راهی

حالا فرض کنید که به اولین مقصد رسیده‌اید و قرار است در مسیر سفرتان زیر سایه چند درخت کمی استراحت کنید، ناهار بخورید و بعد مسیرتان را ادامه دهید. اولین چیزی که لازم می‌شود یک زیرانداز است و وسایل ناهار. اگر می‌خواهید از خانه ناهار درست کنید و با خودتان بیاورید، قابلمه را حتما توی یک کاور بگذارید تا غذا خیلی سرد نشود.

اگر هم می‌خواهید بساط کباب راه بیندازید، یادتان باشد با خودتان منقل و زغال و سیخ بیاورید. سیخ‌های کبابی را توی یک جاسیخی بگذارید تا به وسایل دیگرتان آسیب نزند. یکی دو تا صندلی تاشو و مسافرتی هم پشت ماشین داشته باشید تا موقع کباب کردن راحت‌تر باشید. یک سفره قلمکاری انتخاب خوبی برای سفر است؛ سبک و جمع و جور است، راحت می‌شود آن را شست و از همه مهم‌تر اینکه دوست‌دار محیط زیست است و ما را از سفره‌های یک‌بار مصرف بی‌نیاز می‌کند.

ظروف غذا را هم بصرفه‌تر این است از جنسی تهیه کنید که احتمال شکستن یا خراب شدنش در سفر کمتر باشد. لطفا دور ظرف‌های یک‌بار مصرف را خط بکشید تا شهرهای‌مان بیش از این به پلاستیک و زباله تجزیه‌نشدنی آلوده نشود. برای کودکان می‌توانید از بشقاب‌های چوبی استفاده کنید که عوارض و ضررهای بشقاب‌های پلاستیکی را ندارند. چند تا ظرف درب‌دار بزرگ و کوچک هم به همراه داشته باشید؛ گاهی لازم می‌شود.

رختخواب سفری

حالا تصور کنید ناهار خوردید و کمی استراحت کردید و وقت آن است که سوار شوید و مسیر را تا مقصد ادامه دهید. اگر مقصدتان یک اقامت‌گاه بومگردی یا هتل یا منزل یکی از اقوام است، احتمالا برای شب چیز زیادی لازم ندارید. ولی اگر مقصدتان دل طبیعت است و قرار است شب را توی چادر بگذرانید، رختخواب لازم دارید. یک تشک‌ یا ست خواب سفری کم‌حجم انتخاب کنید. بعضی تشک‌های سفری هستند که به صورت کیف در می‌آیند و می‌شود ملحفه یا پتوی مسافرتی را هم توی آن‌ها جا داد. اگر نوزاد دارید، می‌توانید از ست‌های مسافرتی مخصوص نوزاد استفاده کنید.

غذا چی میل دارید؟

از قبل به این فکر کنید که آیا می‌خواهید در طول مسیر آشپزی کنید یا از بیرون غذا بگیرید. اگر می‌خواهید آشپزی کنید، یکی دو قابلمه، آبکش، تابه، کف‌گیر و قاشق بزرگ، اجاق گاز سفری، ادویه‌جات و مواد غذایی لازم به همراه خود داشته باشید. اگر ماشین‌تان جا دارد یا همراه با اقوام‌تان سفر می‌کنید و چند تا ماشین هستید، می‌توانید جزئیات دیگری هم اضافه کنید. مثلا یک سماور زغالی با خودتان ببرید که هم چای دبش سنتی بخورید و هم روی بخارش بتوانید غذا را گرم کنید. اگر جا برای سماور زغالی ندارید ولی دلتان چای زغالی می‌خواهد چاره‌اش یکی از اکسیرهای زغالی حاج اکبر است. یک نوک قاشق از این اکسیر در فنجان یا قوری‌تان بریزید و طعم چای زغالی را تجربه کنید.

لیست‌تان را خط بزنید!

وقتی تمام سفرتان را به همین شکل توی ذهن‌تان تصور کردید و ریز به ریز یادداشت برداشتید، نوبت به بازبینی و حذف و اضافه می‌رسد. یک بار لیست‌تان را مرور کنید و ببینید کدام‌یک از وسایل را می‌توانید حذف کنید. این کار را تا آنجا ادامه بدهید که به کوتاه‌ترین لیست ممکن برسید. لیست‌تان که آماده شد شروع کنید به جمع کردن وسایل و به امیدخدا راهی سفر بشوید. البته… سفر بدون تنقلات و خوردنی که نمی‌شود! در یک مطلب جدا درباره خوراکی‌های سفر می‌نویسم و می‌توانید لیست خوردنی‌ها را هم کامل کنید. پی‌گیر مطالب بلاگ باشید.