پرپین را معمولاً با نام خرفه می‌شناسیم و به آن به چشم علفی هرز نگاه می‌کنیم که راحت شدن از شر آن به این راحتی‌ها نیست. قدرت این گیاه در رشد و تکثیر به حدی است که حتی اگر تکه‌ای از آن را جدا کنید می‌تواند به زندگی و تکثیر خود ادامه دهد. اما حقیقت این است که اگر به خواص فوق‌العاده مصرف این گیاه در دوره گرم سال (یعنی درست همان زمانی که از تکثیرشان در باغچه‌ها کلافه هستیم) آگاه بودیم، هرگز آن‌ها را دور نمی‌ریختیم.

تاریخچه استفاده از پرپین در کشورهای حاشیه مدیترانه به پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. تئوفراستوس از شاگردان افلاطون و ارسطو این گیاه را می‌شناخته و درباره نحوه و زمان کشت آن مطالبی ذکر کرده است. شاید از همین جهت است که پرپین در صدر اسلام کاملاً شناخته‌شده بوده و در روایات اسلامی به عنوان گیاهی با خاصیت‌های دارویی فروان و حتی شریف‌ترین گیاه خوراکی روی زمین از آن یاد شده است.  طبیبان چینی نیز از ضماد آن برای تسکین پوست و از عصاره آن به عنوان خنک‌کننده بدن یاد می‌کرده‌اند.

این مطلب را هم از دست ندهید: چگونه از پرپین (خرفه) استفاده کنیم؟

پرپین- خواص خرفه- مجله باسلام
پرپین یا خرفه گیاه محبوب طب باستانی

خواص درمانی پرپین (خرفه)

از نظر طب سنتی، پرپین طبیعتی سرد و مرطوب دارد و عصاره برگ‌هایش یکی از مؤثرترین داروهای دفع صفرا است. بنابراین مصرف آن باعث رفع عطش و حرارت بدن می‌شود و می‌تواند مثل بسیاری دیگر از گیاهان سرد و مرطوب به سلامت کبد کمک کند. از سوی دیگر خواص این گیاه برای بزرگ‌سالان و کودکان در مواردی متضاد است. مثلاً در بزرگسالان اسهال را درمان می‌کند ولی برای کودکان مسهل است. استفاده خارجی از عصاره (یا حتی خود برگ پرپین) با انقباضی که در پوست ایجاد می‌کند، هم باعث قطع خونریزی‌ها می‌شود و هم مسکن سوختگی‌ها و التهابات پوستی است.

از نظر پزشکی جدید برگ این گیاه مملو از امگا ۳ است. ما امگا ۳ را بیشتر به دلیل جلوگیری از تجمع پلاکت‌های خون و در نتیجه گرفتگی رگ‌ها می‌شناسیم، اما باید بدانیم که این ماده (که در بدن تولید نمی‌شود) تأثیر شگرفی در بازسازی سلول‌های مغزی، درمان میگرن و مشکلات عصبی و پیشگیری از سرطان سینه دارد.

علاوه بر این، پرپین سرشار از مواد معدنی مثل منیزیم، پتاسیم، کلسیم و همچنین ویتامین ب و سی و بتاکرون است. عصاره پرپین در درمان بیماری‌های کلیه بسیار مؤثر است. می‌توان از این گیاه برای بهبود لوپوسنفریتیس (ورم كلیه) و پیلیتیس در کنار داروهای شیمیایی استفاده کرد.

موارد استفاده نوین از پرپین

هرچند در سنت ما خوردن پرپین به عنوان یک سبزی خام در کنار دیگر سبزی‌ها، یا پخته‌خواری آن در آش و سوپ رایج بوده است، اما تا سالیان اخیر به فکر استفاده تجاری از این محصول پرخاصیت نیفتاده بودیم. خوش‌بختانه طی چند سال گذشته در برخی نقاط ایران، پرورش این گیاه رونق گرفته و محصولاتی نیز برای مصرف عموم تولید شده است. این محصولات بیشتر برای مصرف خارجی، در قالب کرم، پماد و اخیراً شامپو عرضه شده است. این محصولات در صورتی که به صورت طبیعی تولید شده باشند می‌توانند همان خواص گیاه پرپین را بدون هیچ زحمتی و در تمام فصول سال به ارمغان بیاورند.