یلدا شب خاطره‌انگیزی است، ولی یلدای امسال را می‌شود از همه سال‌های پیش، خاطره‌انگیزتر کرد. ما برای شما چند پیشنهاد یلدایی داریم که شب‌نشینی امسال‌تان را زیباتر کند و کسی دلش نخواهد یلدای امسال به صبح برسد.

در این مطلب درباره سه چیز صحبت می‌کنیم. پیشنهادهایی برای تزیین میز یلدا، یک سری پیشنهاد پذیرایی و نهایتا چند پیشنهاد برای یادگاری‌های آخر یلدا. از پای وبلاگ باسلام تکان نخورید!

باسلام | Basalam - پیشنهادی یلدایی - رومیزی ترمه
ترمه گرد رضوی یک متری از خانم سالار در گرگان، غرفه خانه آرا

رومیزی ترمه و پته و مخمل

یکی از پیشنهادهای اصیل برای یلدا، رانر و رومیزی‌های ترمه است. در باسلام غرفه‌های متعددی هستند که رومیزی‌های ترمه می‌فروشند. (مثلا این‌ غرفه‌ها را ببینید) ولی ترمه تنها پیشنهاد ما نیست. می‌توانید به رومیزی‌های پته، رومیزی‌های قلمکار، مخمل و جاجیم هم فکر کنید. بعضی از این کارها زیربشقابی و زیرلیوانی هم دارند که می‌توانید با آن‌ها کل میز را ست کنید.

شمع و جاشمعی برای کنار پذیرایی‌ها

اگر شما هم یلدایتان را با نور ملایم‌تر دوست دارید، می‌توانید از لوسترها کم کنید و به جایش روی خود میز را با جاشمعی‌های زیبا تزیین کنید و خاطرات بیشتری را در ذهن مهمان‌هایتان ماندگار کنید.

باسلام | Basalam - پیشنهادهای یلدایی - جاشمعی اناری
جاشمعی سفالی طرح انار، کار دست زهره شمشیرگران در نیشابور

برای جاشمعی می‌توانید به سراغ خانم سمانه انارکی، صاحب غرفه دکوگالری بروید و این جاشمعی چوبی طرح پرنده را به او سفارش بدهید. اگر کار چوبی دوست دارید، از خانم بذرافکن در شیراز هم می‌توانید جاشمعی چوبی سفارش بدهید. جاشمعی‌های سوخته‌کاری شده خانم عفوی در تبریز هم دیدنی است. با جاشمعی‌های سفالی کلپورگان یا شمع‌دان مشبک بز سیلک هم می‌توانید شب یلدا به اعماق سنت ایرانی سفر کنید.

برای شمع، گزینه‌های دیگری هم دارید که چشم‌نوازند. مثلا شمعدان‌های حبابی ویترای که کار خانم رضایی در اهوازند و خیلی خوب با رومیزی ترمه آبی ست می‌شوند. یا اینکه بروید سراغ شمعدان ساده چوبی از غرفه تگوک یا کارهای تکوپاژشده خانم شمشیرگران، شمع‌های اناری خانم اقبال، شمع‌های مکعبی مدرن‌تر با طرح سنتی بته جقه، یا مثلا شمعدان‌های سه‌تکه سفالی.

باسلام | Basalam - پیشنهادهای یلدایی، جعبه پذیرایی
جعبه تی بگ، از غرفه ساناز سلامی در شیراز

نظم‌دهنده‌های میز و جعبه‌های پذیرایی

اگر دوست دارید پذیرایی شب یلدایتان باز باشد و هر کسی خودش از خودش پذیرایی کند، خوب است که با بعضی از وسايل، به میزتان سامان بدهید. مثلا جعبه‌های پذیرایی می‌توانند به خوبی میز شما را نظم بدهند و حال خوبی به میزتان بدهند و به مثلا دمنوش‌ها و شکلات و شیرینی‌ها را کنار هم قرار دهند. پیشنهاد ما این است که حتما سری به غرفه خانم ساناز سلامی در شیراز بزنید و جعبه‌های پذیرایی‌اش را ببینید. به احتمال زیاد جعبه مورد پسندتان را پیدا می‌کنید. غرفه‌های لوکس‌باکس و گالری صنایع دستی نیلی پارسی هم کارهای دیدنی و زیبایی دارند.

خوراکی‌های یلدایی

خب. می‌رسیم به بخش خوشمزه ماجرا. با چه خوراکی‌هایی پذیرایی کنیم. میوه‌های تازه مثل هندوانه و انار و میوه‌های فصل که به جای خود. اما ما هم چند پیشنهاد داریم که بشود تا پایان شب دراز یلدا، مشغول بود و تا حرف برای گفتن هست، خوراکی برای خوردن هم باشد.

باسلام | Basalam - پیشنهادهای یلدایی - قطاب خانگی از بم
قطاب خانگی دست‌پخت نرگس رضازاده در بم

از بین خوراکی‌هایی که بشود با آن‌ها ساعت‌ها مشغول بود، می‌توانید به سراغ میوه خشک، لواشک،  کشک محلی، آجیل و خشکبار، قره قروت، انواع تخمه، انواع شیرینی، شکلات، سوهان و کلوچه‌های سنتی بروید. ولی از این همه این‌ها گذشته، چند خوراکی خاص زیر را از دست ندهید:

باسلام | Basalam - پیشنهادهای یلدایی - کیک خرمایی
کیک خرمایی تهیه‌شده با سه شیره؛ دست‌پخت آقای برنجیان در اصفهان

نوشیدنی‌های گرم

اما نوبت می‌رسد به نوشیدنی‌های سرد و گرم. یلدا یکی از سردترین شب‌های سال است، برای همین دمنوش‌های گرم بیشتر می‌چسبد. در کنار چای که پای ثابت همه مهمانی‌های ایرانی است، می‌توانید با دمنوش چای کوهی، دمنوش گل زعفران، دمنوش به، دمنوش زالزالک جنگلی، دمنوش سیب، دمنوش گل‌گاوزبان، دمنوش به و بالنگ، دمنوش بهارنارنج، دمنوش به‌لیمو، دمنوش نعناع، دمنوش به و دارچین، دمنوش زنجبیل، دمنوش مخلوط میوه، دمنوش کاسنی، دمنوش آویشن، دمنوش بابونه، دمنوش چای سبز یا دمنوش سیب و گل‌محمدی از مهمان‌هایتان پذیرایی کنید.

راستی اگر لیموترش حلقه‌ای خشک هم داشته باشید، می‌توانید طعم همه دمنوش‌های بالا را از این رو به آن رو کنید! کافی است در هر فنجان، یک برگه خشک لیمو بیندازید. امیدواریم یلدای امسال بهتر از همه یلداهایی باشد که تا به حال تجربه کرده‌اید.

شما هم اگر پیشنهاد یلدایی دارید، در بخش نظرات همین یادداشت با ما و دیگر باسلامی‌ها در میان بگذارید.