برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

پای محصولات چینی هم به باسلام باز شد!

همه می‌گویند چرا رفتی چین. خوب مگر اشکالی دارد؟! تازه چند وقت دیگر هم می‌خواهم بروم مصر. یکی دو ماه پیش هم کاژغونه بودم و قبل‌ترش دره میمون‌ها…!

همه این‌هایی که گفتم اسم منطقه یا روستایی است توی همین مملکت. این‌قدر از این مناطق عجیب و در عین حال ویژه داریم که نگو. «چین» اسم دهستانی است در استان کهکیلویه و بویراحمد و متشکل از ۶۵ روستا؛ منطقه‌ای فوق‌العاده خوش‌آب‌وهوا و بکر. از آنجا که انتهای مسیر است، خیلی رفت و آمد مردمان، طبیعت و فرهنگ مردم را خدشه‌دار نکرده است. تمام این منطقه، پوشیده از جنگل‌های طبیعی بلوط است و ظرفیت زیادی در تولید محصولات طبیعی و مواد غذایی دارد. ولی کمتر کسی از این ظرفیت استفاده می‌کند.

بگذارید مطلبی را همینجا بگویم. روستا و اقصاد روستایی برای ما باسلامی‌ها مهم است. بهتر است بگویم از نان شب هم واجب‌تر است. اگر اوضاع و احوال روستاهایمان درست باشد، فاصله فقیر و غنی کمتر می‌شود، منابع طبیعی کشور بهتر حفاظت می‌شوند، سیر مهاجرت از روستا به شهرهای بزرگ و تهران برعکس می‌شود و… باکلاسش این‌جوری گفته می‌شود که رونق اقتصاد روستا یعنی امنیت اقتصادی کشور. حتی امنیت غذایی کشور نیز مقدمه‌اش حفظ روستاهاست. دوست بسیار عزیزم دکتر حیدرپور که از چهره‌های ماندگار کشور است و البته حق استادی به گردن بنده دارد، می‌گفت: تمام خورد و خوراک ما شهری‌ها را همین روستایی‌ها تولید می‌کنند. پس اگر روستاها رها بشوند، …

تیم باسلام تا به امروز، تجربه‌های خوب و موفقی در زمینه کمپین‌های روستایی داشته است. کمپین کاشت درخت پرتقال در روستای گلوزه ایلام، معرفی روستای کلاته خیج شاهرود، معرفی بی‌بی‌قمر و روستای صیدآباد و… از نمونه‌های موفق این فعالیت‌ها بوده است.

بگذریم…

در زندگی شخصی‌ام هیچ چیز مثل هم‌نشینی و سر و کله زدن با بچه‌ها، روحم را جلا نمی‌دهد. خصوصا اگر بچه‌ها، بچه‌های روستا باشند. بچه‌های روستا دل‌های پاکی دارند؛ مثل روحشان. خنده‌هایشان از ته دل است. قهقهه‌هایشان دیوانه‌ات می‌کند، چون شاید نتوانید مثل آن‌ها از ته دل بخندید. این‌ها همه از آثار زندگی در دل طبیعت بکر است. کهکیلویه و بویراحمد مهد جنگل‌های بکر ایران است. جنگل‌های بلوط. و چه زیبا در دامنه‌های دنا سر به فلک کشدیده‌اند.

چه بوی خوشی می‌وزد از سمت آسمان
پَرپر هزار و یکی گنجشک بهارزا
بر شاخسار بلوطی که بالانشین است
و باز پناه جُستن پوپکی

وضع معیشت مردم چین بد نیست و از پس زندگی‌هایشان برمی‌آیند. ولی نکته مهم این است که خیلی از این محصولات باحال و اصیل به دست ما شهری‌ها نمی‌رسد و راه و روش مشخصی برای دسترسی به آن‌ها نداریم. چند روز پیش رفته بودم ببینم می‌توانم به کمک دوستانمان در باسلام و برخی رفقای دیگر، جریان خرید و تبلیغ محصولات آن‌ها را راه بیندازیم؛ بلکه ما شهری‌ها هم از این محصولات خوب بهره‌مند بشویم.


شب را در روستای آبچندار گلال (یکی از روستاهای دهستان چین) ماندم. کلی با اهالی روستا رفیق شدم. با بزرگ روستا آقای پیل‌افکن کلی گپ و گفت کردم و عجب آدم باصفایی بود. از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های روستایشان برایم گفت… .

آقای پیل افکن خیلی باصفا بود .     
وقتی کلاه محلی شون رو یا افتخار رو سرم گذاشتم ، صحبتهامون حسابی گل انداخت .     

کلا روستاهای ایران خیلی جای کار دارند و خیلی از تولیدات و محصولاتشان قابل عرضه در شهرهاست. ولی حیف که این مسیر پیچ و خم زیاد دارد. تلاش می‌کنم با کمک رفقا (در حد خودمان) این مسیر را هموارتر کنیم تا محصولات روستاها به راحتی به شهرها برسد. گمان نمی‌کردم بتوانم به راحتی با این مردمان ارتباط بگیرم، ولی آن قدر مهربان و مهمان‌نواز بودند که نگو… . منتظر خبرها و اتفاق‌های هیجان‌انگیزی طی دو سه هفته آینده باشید. قرار است کلی محصول چینی به باسلام بیاوریم و رابطه باسلام و چین را حسابی برقرار کنیم.

شما هم می‌توانید بخشی از این اتفاق بزرگ باشید و در رونق‌بخشی به روستاها کمک کنید. در درجه اول، وقتی به روستاها می‌روید علاوه بر گشت و  گذار و تفریح و طبیعت‌گردی، از محصولات روستاها خرید کنید. همین خرید به ظاهر ساده، قطعا کمک مستقیمی به بهبود اقتصاد روستا خواهد کرد. یادمان باشد بسیاری از نیازهای زندگی شهری‌مان را می‌توانیم مستقیما از روستاهای دور و نزدیک تهیه کنیم. اگر دسترسی به روستاها ندارید، می‌توانید در سایت باسلام مجموعه‌ای جذاب از محصولات روستایی را به صورت آنلاین مشاهده کنید و سفارش دهید.

برای اینکه از اخبار چین جا نمانید، ما را از طریق صفحه اول باسلام، مجله باسلام، کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام باسلام دنبال کنید. صفحه اینستاگرام یاسرخسرو را هم که خودم اداره می‌کنم. با ما همراه باشید. 

بیشتر بخوانید