چندی پیش با گروه بازار باسلام به خوزستان رفته بودم. خوزستان، یکی از استان‌هایی است که باسلام بر روی آن تمرکز ویژه‌ای دارد و معتقد است که کسب و کارهای محلی و روستایی خاصی در این استان وجود دارد که و شهرهای بزرگ خیلی‌ها خواهان این محصولات ویژه با این ظرفیت بالقوه هستند.بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - چغامیش

در سفر چهار روزه‌ای که برای خوزستان تدارک دیده بودیم دو روزش متعلق به منطقه‌ای به نام «چغامیش» یا «هفت‌تپه خوزستان» بود؛ جایی که دو گروه روستایی منتظر ما بودند تا بازار آنلاین باسلام را به آن‌ها معرفی کنیم. می‌خواستیم ظرفیت و امکانات فروش اینترنتی محصولات روستایی را برای مردم روستاهای این منطقه توضیح دهیم. دو تا از روستاهای چغامیش را سر زدیم و مردم و اهالی روستا را جمع کردیم و باسلام را برایشان توضیح دادیم و از آن‌ها خواستیم تا فروش اینترنتی محصولاتشان را در باسلام شروع کنند؛ روستاهایی «حمزه گُمار» و «سید نور».

چغامیش در فاصله حدود ۱۵ کیلومتری شهر شوش واقع شده است و «چغازنبیل» که یکی از نمادهای معماری ایرانی است و خیلی از مردم با آن آشنا هستند در این جا قرار دارد. منطغه چغامیش یا هفت‌تپه، یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های ایران را در خودش جای داده است.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - چغامیش

شهری در سپیده‌دم تاریخ!

جالب است بدانید که هلن کانتور درباره کاوش‌های چغامیش در موزه ایران باستان و در سال ۱۳۵۱ سخنرانی‌ای در خصوص چغامیش با عنوان «شهری در سپیده‌دم تاریخ» دارد که در آن به این مطلب اشاره کرده‌ است و می‌گوید:

در این تپه این واقعیت نهفته‌ است که از هفتمین هزاره پیش از عصر جدید تا شکوفایی کامل تمدن شوش، فرهنگ‌هایی در این منطقه بی وقفه جانشین یکدیگر بوده‌اند. از قاعده تا رأس این تپه پانزده لایه روی هم قرار گرفته‌است. بر خاک زرین آثاری از فرهنگ و تمدن و مدنیت در نه هزار سال پیش به چشم می‌خورد. این انسان‌ها چگونه می‌زیسته‌اند؟ درباره اینان نمی‌توان گفت عیلامی بوده‌اند. مردم این شهر کوچک هفت هزار سال قبل از میلاد از کشاورزی و دامپروری گذران می‌کردند.

اگر از بالا به منطقه نگاه کنیم و به اصلاح نقشه هوایی منطقه را ببینیم خواهید دید که در دل مناطق گرم و خشک منطقه بخشی فوق‌العاده سرسبز و حاصل‌خیز دیده می‌شود که به همین دلیل از دیرباز مهد کشاورزی ایران بوده است.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - چغامیش

تپه‌های کشف نشده!

چغامیش در ایام نوروز تفرجگاه بسیاری از مردم شهرهای اطراف و توریست‌هاست. خیلی از تپه‌های موجود در منطقه هنوز کشف نشده است و روی برخی از تپه‌ها بتن ریخته‌اند تا جلوی تصرف‌ها و حفاری‌های غیر مجاز گرفته شود! نمی‌دانم که کاوش‌های باستان‌شناسی‌اش را برای کی گذاشته‌اند ولی شاید همین که هنوز دست‌نخورده مانده جای شکرش باقی باشد! البته ظاهراً قبل از انقلاب دانشگاه کالیفرنیا و مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو تحقیقاتی را این جا شروع کرده بودند ولی بعد از انقلاب دستشون کوتاه شد.

مهد برنج جنوب

در این منطقه محصولات ویژه‌ای کاشته می‌شود. این جا مهد برنج جنوب است. دو نوع برنج عنبربو و چمپا از برنج‌های این منطقه هستند. یه نکته جالب این‌که برنج شمال ایران طبعش سرد است ولی برنج جنوب یعنی عنبربو و چمپا طبعشان گرم است و برای کسانی که مشکلات گوارشی دارند هم بسیار مفید است. شاید به نظر بعضی‌ها برنج عنبربو خیلی قد نکشد اما طعم و عطر خوبی دارد و اگر آن را برای پذیرایی از مهمان در نظر نگیرید، بر اساس تجربه خرید و پخت آن‌هایی که از این برنج مصرف کرده‌اند، حداقل برای مصرف خودتان مشتری آن می‌شوید.

مصرف برنج چمپا برای افرادی که دچار سوءتغذیه شدید هستند بسیار مفید است. همچنین موجب کاهش تری‌گلیسرید خون و فشارخون می‌گردد و نیز باعث افزایش مقاومت نسبت به انسولین می‌شود و برای بیماران دیابتی بسیار مفید است.بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - چغامیش

خرید اینترنتی برنج، آرد و سویق برنج از بازار باسلام

صادرات سبزی خوردن چغامیش

در منطقه چغامیش سبزی خوردن‌های فوق‌العاده‌ای کاشته می‌شود. یکی از قطب‌های تولید سبزی خوردن، شهر دزفول و مناطق اطراف آن است. حتی دوستی را پیدا کردم که روزانه بیش از سی  تن سبزی خوردن به روسیه صادر می‌کرد!

مزارع بزرگ ذرت و مرغان دریایی

مزارع بزرگ ذرت این منطقه هم دیدنی است. من وقتی که به یکی از مزارع رسیدم تازه ذرت‌ها رو با کمباین برداشت کرده بودند و صحنه جالبش اینجا بود که مرغان دریایی بعد از رد شدن کمباین روی زمین می‌نشتند و خلاصه نمی‌گذاشتند دانه ذرتی هدر برود!بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - چغامیش
یکی از دهیارها می‌گفت که اگر کسی حاضر باشد که بیاد اینجا و کارگاه یا کارخانه‌ای را بر اساس توانایی‌های محلی برپا کند ما می‌توانیم تا ۱۲۰۰ متر زمین مجانی! در اختیارش بگذاریم تا کارگاهش را ایجاد کند.
بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - چغامیش

نزدیگی‌های غروب بود و هوا هم ابری، از فرصت استفاده کردیم و به بالای یکی از همین تپه‌های تاریخی رفتیم تا از آن ارتفاع منطقه را بهتر ببینیم. جالب و جذاب بود! خلاصه این‌که چغامیش جزو ذخایر ایران است و بهترین فصل برای سفر به آن جا اوایل زمستان و اوایل بهار است.بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - چغامیش

از غرفه‌های خوزستانی بازار باسلام دیدن و خرید کنید