جهانگرد باسلام، در ادامه سفرهای خود و سر زدن به غرفه‌های باسلامی در مسیر شمال شرق ایران است. یکی از این غرفه‌ها، خانه احسان (کاشمر) است به مدیریت آقای علی بخشی. کسی که دغدغه بسیاری برای تغییر در روش زندگی دارد و برای همین کارش را هم عرضه محصولات سالم و سنتی قرار داده. فروشگاهی هم که راه انداخته، فروشگاهی معمولی نیست. واقعاً یک خانه است که می‌شود در آن یک زندگی متفاوت و پرآرامش را تجربه کرد.

در ادامه بخشی از سفرنامه شمال شرقی تیم باسلام را بخوانید:


در روز سوم سفر، رسیدیم به #کاشمر؛ جایی که آقای علی بخشی و دوستانشان میزبان جهانگرد باسلام بودند. چقدر خوب شد که این دیدار جور شد و ما همه انرژی و سلیقه این گروه را از نزدیک دیدیم. از ظاهر غرفه، پیدا نبود پشت صحنه چه خبر است؛ ماجرا خیلی بزرگ‌تر و عمیق‌تر از چیزی بود که منتظرش بودیم.

غرفه خانه احسان کاشمر را علی آقا و سه نفر از دوستانشان راه‌اندازی کرده‌اند و در آن محصولاتی عرضه می‌کنند که می‌شود با آن‌ها سالم‌تر زندگی کرد؛ از مواد غذایی سالم و ارگانیک مثل حبوبات کشت دیم و روغن‌های خوراکی، تا روغن‌های درمانی و ظرف و ظروف و لباس زیر الیاف طبیعی و تمام‌نخی.

ولی خانه احسان، فراتر از عرضه محصولات است.

ehsan-kashmar-home-a-different-life-full-of-peace 01

در یکی از کوچه‌های خیابان بهبودی کاشمر، حدود ده-بیست پله کوتاه را پایین رفتیم و زیر یک ساختمان چهار-پنج طبقه، یک‌هو با یک در چوبی قدیمی و دیوار کاهگلی مواجه شدیم. علی آقا و دوستانش ما را به داخل دعوت کردند که یک زیرزمین بزرگ بود. دورتادور زیرزمین قفسه‌های کاهگلی بود و کف سالن روی کف‌پوش‌های قهوه‌ای‌رنگ، جابه‌جا گلیم‌های رنگارنگ پهن شده بود.

هر کدام از قفسه‌ها مخصوص بخشی از محصولات بود؛ آردهای مقوی و نمک، روغن‌های خوراکی طبیعی، قندها و شیرینی‌های طبیعی، چای‌ها و دمنوش‌های متنوع سنتی، عرقیات گیاهی، لباس‌های نخی و الیاف طبیعی، ظروف سنگی و مسی، لوازم حمام سالم و… هر کدام برای خودشان یک قفسه کاهگلی داشتند. در میانه سالن هم چند میز و سبد بزرگ برای خشک‌بار و انواع برنج و آجیل و… در نظر گرفته شده بود.

اما چرخی در فروشگاه، پایان راه نیست. سمت چپ سالن، اتاقک‌هایی با گل و و سنگ و گونی‌های کنفی و پرده‌های گلیمی ساخته شده که هر کدام کارکردی دارند. یکی مخصوص تجربه رایحه عطرهای طبیعی است و دیگری با سنگ نمک ساخته شده که می‌شود در اتاقک‌ها نشست و با آرامش به صدایی گوش کرد که پخش می‌شود و درباره اینتجربه‌ها برای شما توضیح می‌دهد.

بعد از اتاقک رایحه و اتاقک سنگ نمک، یک حمام نمادین ساخته شده که همه محصولات مرتبط با حمام در خانه احسان را آنجا می‌توانید ببینید. از شوینده‌ها و تمیزکننده‌ها گرفته تا حوله‌ها و لیف‌های پشمی و وسایل خشک‌کن و خوش‌بوکننده‌ها و… و همگی با آنچه در حمام‌های عادی دیده می‌شود، تفاوت داشت.

بعد از حمام، نوبت می‌رسید به اتاق نشیمن که در آنجا هم لوازم مختلفی نظیر کرسی و لحاف و تزیییات دلنشین و بعضی از خوراکی‌های مخصوص پذیرایی و… چیده شده بود. مطبخ خانه احسان کاشمر هم پیشنهادهای متفاوتی برای یک آشپزخانه داشت. از ظروف مسی و اسباب‌ چای و ظروف سفالی بگیر تا خمره و پارچ‌های سفالی و دیزی‌های سنگی و تنور گلی و… که معمولاً در خانه‌های امروز ما کمتر دیده می‌شود.

ehsan-kashmar-home-a-different-life-full-of-peace 02

علی‌آقا و دوستانش در خانه احسان کاشمر، سعی کرده‌اند محصولات را در یک بافت قابل لمس عرضه کنند و جای هر محصول را در زندگی روزمره به شما نشان دهند. ورود به این فروشگاه، احتمالاً یکی-دو ساعتی وقت می‌خواهد که آدم در آرامش بچرخد و حس کند و انتخاب کند.

بخشی از محصولات خانه احسان کاشمر را ده-بیست تولیدکننده از کاشمر تولید می‌کنند و معمولاً در خانه‌ها کار می‌کنند و در فروشگاهشان در کاشمر و در غرفه‌شان در باسلام عرضه می‌شود. بخش دیگری از محصولات هم با وسواس درباره کیفیت و سلامت، از شهرهای دیگر تأمین می‌شوند.

علی آقا، آقا روح الله، مهدی آقا و بقیه دوستانشان در خانه احسان کاشمر، آن قدر انرژی و هیجان و همت داشتند که ما را برای ادامه مسیر در سفر شمال شرق، سر حال آوردند. برای پیدا کردن غرفه و محصولات آن‌ها می‌توانید نام «خانه احسان کاشمر» را در گوگل جستجو کنید یا به غرفه خانه احسان در باسلام سری بزنید.