آخر هفته پیش (۲۶ تا ۲۸ دی ۹۷) با تیم بازار باسلام به شهر راور کرمان رفتم. شهرستان راور در ۱۴۰ کیلومتری شمال استان کرمان است.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - راور کرمان

قالی راور با شهرت جهانی

خیلی‌ها شهر راور را نمی‌شناسند ولی فرش راور شهرتی جهانی و خیلی علاقه‌مند و شیفته دارد. دو تا طرح با نام‌های «سه کبک» و «سَرّام» از نقوش و طرح‌های اصیل این منطقه هستند. تعداد کارگاه‌های قالی شهر راور خیلی زیاده و هنرمندان زیادی به بافت قالی مشغولند که درصد زیادی از آنان خانم‌ها هستند؛ حتی در این شهر دانشکده قالی‌بافی داریم. آن قدری این داستان پررنگ است که در شهر هم نمادهایی از فرش و دار قالی و… خودنمایی می‌کنند.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - راور کرمان

به یکی ـ دو تا از خانه‌هایی رفتیم که فرش دست‌بافت می‌بافتند ونشستیم و با هم صحبت کردیم و فنجانی چایی مهمانشان بودیم. ظاهراً هنرشان را دلال‌ها بهتر از مردم معمولی می‌شناسند!

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - راور کرمان

بناهای تاریخی شهر راور

راور شهری کوچک اما با مردمانی باصفاست. در سرتاسر شهر آثار باستانی، بناها و بافت‌های قدیمی و سنتی به چشم می‌خورد. خانه های قدیمی و و متروکه هنوز در کنار خانه های جدید در شهر خود نمایی میکندد. یادگاری از تاریخ گذشته و نیاکانمان حرفها در دل دارند؛ مثل یخچال و یخدان، قلعه‌، برج، آب انبار و… هر کدام در گوشه‌ای از شهر آرام گرفته‌اند و مخاطب‌ها را به تأمل فرا می‌خوانند! یکی از شاخص‌ترین این سازه‌های سنتی ، یخدان بزرگی است که در مرکز شهر خودنمایی می‌کند. این یخدان از زمان قاجار به جا مانده و کمی متفاوت‌تر از یخدان‌های مشابه در شهرهای دیگر است.

این یخدان با دیوار بلندی به ارتفاع ۶ متر و طولی حدود ۴۰ متر در کنار گنید یخدان بنا شده است که در تابستان همیشه بخش زیادی از سازه گنبد یخچال را زیر سایه دارد تا کمتر گرم شود و طول عمر یخ‌ها هم بیشتر گردد؛ یک مهندسی و معماری فوق‌العاده! تفاوت یخدان‌ها و آب انبارها در دیوار بلندی است که در کنار آن‌ها قرار دارد؛ آب انبار دیوار ندارد ولی یخدان دیوار دارد.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - راور کرمان

روستاهای شهرستان راور

عصر به سمت روستاهای اطراف راور رفتیم تا در جمع روستاییان باصفای آن جا بازار باسلام را به آن‌ها معرفی کنیم و بستر فروش اینترنتی محصولاتشان را در اینترنت فراهم کنیم. روستای اول نامش کهنوج بود. در روستای کهنوج راور به مسجد روستا رفتیم و با اهالی روستا که در مسجد جمع شده بودند یک جلسه دوساعته پرهیجان داشتیم!

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - راور کرمان

مردم روستا تجربه خرید و فروش اینترنتی نداشتند ولی درباره این‌که محصولاتشان را باید بتوانند مستقیم عرضه کنند و باید دست دلال‌ها کوتاه شود خیلی ابراز علاقه نشان دادند؛ هرچند که این امکان و فرصت، در فضای اینترنت باشد که با آن غریبه‌اند.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - راور کرمان
جوان‌ترها بیشتر اشتیاق نشان می دادند. خلاصه جلسه گرم شد؛ تا جایی که مسن‌ترها دست به کار شدند و محصولاتشان را دستشان گرفتند و آوردند و به ما نشان می دادند؛ مثل پیر مرد باصفایی که زعفران فوق‌العاده‌ای داشت.

توت خشک، زعفران و پسته روستاهای راور مشتری‌های عمده از شهرهایی چون قم، اصفهان و تهران دارند.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - راور کرمان
فرصتی شد تا یک آموزش عکاسی ساده با حداقل امکانات برایشان بگذارم تابرای فروش اینترنتی ، از محصولاتشان بهتر عکس داشته باشند. خلاصه غرفه‌ای برایشان در بازار باسلام راه اندازی کردیم؛ امید که فروش خوبی هم داشته باشند. واقعاً محصولاتشان خیلی خوب بود و امیدوارم به زودی محصولاتشون رو در سراسر ایران ببینید.

دروازه ورود به کویر لوت

روستاهای راور دروازه ورود به کویر لوت هستند؛ وقتی روستاها کم‌کم به انتها می‌رسند کویر خودش را نشان می‌دهد. عمارت‌هایی قدیمی که دیگر حالا خرابه‌ای بیش نیستند ولی خوراک عکاسی و تورهای بیابان‌گردی و جاهای قدیمی هستند.
بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - راور

عصر که می‌خواستیم به سمت کرمان برگردیم، جایتان خالی، آسمان آب و روغن قاطی کرد و طوفان شن و باران و … راه افتاد که بالاخره این هم جزو زیبایی‌های سفر و مسافرت است.