اول وقت از اهواز به سمت بهبهان حرکت کردم. سه چهار روزی بود باران می‌آمد و کل منطقه خوزستان حسابی آب خورده بود. صبح شنبه‌ای که من حرکت کردم هوا حسابی آفتابی شده بود و صحنه‌های خیلی جالبی در جاده‌ها و دشت‌ها وجود داشت. به خاطر تابش آفتاب، از سطح زمین بخار بلند می‌‌شد و جاده قشنگ شده بود؛ چون انتهای جاده هیچ پیدا نبود و انگار تویی و مه که مثل یک مرغابی در مه حرکت می‌کنی!

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - بهبهان

شهر پولدارها!

بعد از طی یک مسافت حدودا ۲۰۰ کیلومتری از اهواز رسیدیم به بهبهان؛ شهری نسبتاً کوچک و سرسبز. بهبهان مردمان خوبی دارد و از قدیم به شهر پولدارها معروف بوده است. وقتی از اهالی آنجا از این موضوع پرسیدم که چرا شهر پولدارها، معمولاً جوابشان این بود که تجار زیادی در بهبهان بوده‌اند و محصولات خاصی از قدیم در این شهر درست می‌شده است و کشاورزی رونق خوبی داشته و هنوز هم دارد و به همین دلیل مردم متمولی داشته و دارد.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - بهبهان

جریان زندگی در خانه‌های قدیمی

به لحاظ معماری بهبهان چند تا شاخصه خیلی مهم دارد. بافت‌های سنتی شهر زیاد است و ثبت میراث فرهنگی شده است؛ کوچه‌های تو در تو و وسط همه کوچه‌ها جوی آب. موقع حرکت با ماشین در کوچه‌های این شهر باید مراقب جوی‌های کوچه‌های شهر باشید که احتمال افتادن ماشین توی این جوی‌ها خیلی خیلی زیاد است.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - بهبهان

خیلی از بافت سنتی و محله‌های قدیمی ثبت آثار باستانی شده است و بناهای باصفایی وجود دارد؛ از همان خانه‌های معروف و خوش‌ساخت و به قول معروف آجرهای خشتی و قهوه‌ای‌رنگ منطقه جنوب کشور؛ شبیه به همان خانه‌هایی که در شوشتر و شوش و دزفول می‌بینیم.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - بهبهان

وسط شهر بهبهان رودخانه پر آب و با صفا وجود دارد که همه حاشیه‌های رودخانه سنگ‌چین شده و در قسمت‌هایی از آن پله و محل استراحت تعبیه شده و تفرجگاهی برای مردم ساخته شده است که می‌نشینند و استراحت می‌کنند.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - بهبهان
به خانه مستوفی رفتم که یک خانه قدیمی از دوران پهلوی و قاجاری است و الآن به سفره‌خانه سنتی و باحال تبدیل شده است. همچنین اتاق‌هایی برای استراحت دارد و یک اقامتگاه بوم‌گردی است. از این خانه‌های قدیمی و سنتی در بافت سنتی بهبهان زیاد است که ارزش دیدن دارد.

دی، فصل رفتن به بهبهان

اگر قصد دارید در فصل مناسب به منطقه جنوب بیایید شاید دی و بهمن ماه بهترین فرصت برای آمدن به این منطقه باشد که هم هوای خوبی دارد و هم گل و گلزار باصفایی دارد و خلاصه دل می‌رود.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - بهبهان

صنایع‌‌دستی بهبهان

از لحاظ صنایع‌دستی بهبهان قبلاً محصولات خاصی داشته که الآن دیگر تولید نمی‌شود، یا تولیدش خیلی کم شده است. عبابافی از جمله هنرهای شاخص این منطقه بوده که ظاهراً دیگر وجود ندارد. گلیم‌بافی‌های بهبهان هم چیز ویژه‌ای بوده کلا خیلی خیلی کم شده است.

متأسفانه صنایع دستی در بهبهان رو به افول است و کمتر هنرمند شاخصی پیدا می‌شود و بعضی از اساتید و هنرمندان نیز، دلشان چندان گرم نیست. البته هنوز چیزایی هست که همیشه بوده است؛ مثل کپوبافی و حصیربافی.

خرمای کبکاب بهبهان

از جهت مواد غذایی یکی از محصولات ویژه اینجا خرماست و خرمای کبکاب جز مرغوب‌ترین و بهترین خرماهای این منطقه است. این منطقه به علت داشتن دشت‌ها و مراتع خوب و بکر، دامداری‌های خوب و به تبع آن محصولات لبنی ویژه‌ای دارد.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - بهبهان

شهر ماست و دوغ!

بهبهان معروف به شهر ماست است و به آن نیز خیلی معروف است. به قول یکی از اهالی بهبهان، در خوزستان هر چقدر که شهرهای دیگر چاه نفت دارند ما اینجا چاه ماست و دوغ داریم. جای شما خالی عصرانه‌ای را با نان محلی و ماست بهبهانی به تن زدیم که مزه و طعم به یادماندنی برایم به یادگار گذاشت.

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - بهبهان

نرگس‌زار بهبهان

یکی از نقاط ویژه و جالب شهر بهبهان نرگس‌زار آن است. بهبهان قطب گل نرگس ایران است. البته شیراز هم نرگسش معروف است ولی خود بهبهانی‌ها معتقدند گل نرگس از بهبهان به آنجا رفته است. نزدیک به ۱۳۰ هکتار از اراضی بهبهان نرگس کاشته شده است.

به نرگس‌زار بهبهان رفتم و جایتان خالی! از لابه‌لای زمین‌های کشاورزی و افرادی که داشتند گل نرگس برداشت و بسته‌بندی می‌کردند گذشتم و خیلی عالی بود. بسته‌های گل نرگس چند طرح و مدل است؛ بسته‌های ۱۰۰ تایی را نشان می‌دادند به قیمت ۶۰ هزار تومان که در تهران دو یا سه برابر این باید باشد.

در دی ماه، نرگس‌زار بهبهان یکی از جاذبه‌های فوق العاده و زیبای این منطقه است؛ زیرا از دی تا اواسط بهمن فصل برداشت گل نرگس است.

غرفه‌های خوزستانی‌ها در بازار باسلام با فروش آنلاین محصولات متنوع

بازار باسلام - basalam - یاسر خسرو - بهبهان

غرفه‌های باسلامی از سراسر ایران با محصولات غذایی، صنایع دستی و …