با سلام - با سلام، جهان جای بهتری است

اسم «کلاته خیج» را به همه جای ایران می‌رسانم؛ قصه خانم غنچه که نمی‌خواهد روستا را ترک کند

 

جهانگرد باسلام در سفرش در مسیر شمال شرق ایران سری هم به  شاهرود و غرفه‌های باسلامی آن زده است. غرفه طنین طبیعت تیرگان یکی از این غرفه‌های خاص است که ماجرای جالبی دارد. خانم باباخانی و غنچه تلاش دارند علاوه بر پویا نگه داشتن زندگی سالم روستایی در کلاته خیج، نام و محصولاتش را به همه ایران معرفی کنند

امروز روز خوبی برای جهانگرد باسلام بود. خانم باباخانی، صاحب غرفه طنین طبیعت تیرگان ما را به تولیدکننده‌های محصولاتش در شاهرود معرفی کرد و سفر امروز آغاز آشنایی باسلام با یکی از امیدبخشترین اتفاق‌های امروز ایران شد.

سی چهل کیلومتر بالاتر از شاهرود، تقریبا روبروی جاده جنگل ابر، شهرستانی هست به نام کلاته خیج. میزبان ما خانم غنچه بود و خانواده و دوستانش.

 

خیلی‌ها از روستا رفته‌اند و با شهرهای بزرگتر کوچ کرده‌اند. ولی خانم غنچه نه تنها از کلاته خیج نرفته که دارد برای جوانهای روستا کار ایجاد می‌کند. خودش با ایمان می گوید که تا چند سال دیگر نام روستا را به همه جای ایران می‌رساند.

منطقه اطراف کلاته خیج پر از باغهای زردآلو و گیلاس است و مردم روستا مشغول باغداری و دامداری‌اند. خدا یک لطفی به روستا کرده و بادهای این منطقه طوری است که آفت روی درختها دوام نمی‌آورد. برای همین لازم نیست برای میوه ها از آفت‌کشهای شیمیایی و سم استفاده شود. کود درخت‌ها هم همه از دام‌داری‌های همین‌جا تامین می‌شود.

 

خانم غنچه و دیگر زنهای جوان روستا به کمک مردهای همراه، یک خانه بزرگ قدیمی را با دست‌های خودشان ترمیم کرده اند و پولهایشان را گذاشته اند روی هم و یک اقامتگاه توریستی راه انداخته‌اند که ظرفیت اقامت ۱۲۰ میهمان در یک شب را دارد.

حالا دیگر کم کم سر و کله مهمان‌ها باز شده و فرصت فروش محصولات هم بیشتر شده است.

انواع مربای خانگی و رب گوجه فرنگی و خشکبار و... اصلی‌ترین محصولات این گروه پرانرژی است و حالا به کمک خانم باباخانی در غرفه "طنین طبیعت تیرگان" عرضه شده است.

 

از اینجا: غرفه طنین طبیعت تیرگان و محصولات سالم و طبیعی‌اش را ببین!

 

05 اسفند 1396 نوشته : تحریریه دسته : داستان , سفرنامه , داستان غرفه دار , جهانگرد

نظرات سایر کاربران
علی محمدقاسمی
علی محمدقاسمی
علی محمدقاسمی
دست مریزاد
خدا قوت
نظر شما درباره این محصول
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. ( ورود - ثبت نام )
; ;