سُفره‌تان را چینی بچینید!

روغن، کره و نان محلی خودتان را از دهستان چین در استان کهکیلویه و بویراحمد سفارش دهید تا اهالی دست‌به‌کار شده، محصولات را آماده کنند و به دست شما برسانند. خرید محصولات باعث می‌شود اهالی چین بتوانند سرمایه در گردش داشته باشند و کم‌کم کسب‌و‌کارهای این منطقه رونق بیشتری بگیرند و بعد از این دوره، تولیدات این منطقه بیشتر شود و حتی کمی بعدتر، شما بتوانید محصولات دیگری مثل برنج و گردو را هم از چین بخرید.

 

 

 چین کجاست؟

چین یکی از دهستان‌های کهکیلویه و بویراحمد است. مردم چین به شجاعت، سخت‌کوشی و مهمان‌نوازی معروف‌اند. چین یک منطقه کوهستانی و سردسیر و پوشیده از جنگل‌های بلوط است. دهستان چین، ۶۵ پارچه روستاست که مرکزشان ظفر آباد است و یکی دو ساعت تا یاسوج فاصله دارند. اهالی چین به لهجه لری صحبت می‌کنند.

 

 

مردم چین، مشارکت اجتماعی بالایی در کارها دارند و همیشه در موقعیت‌هایی که نیاز به همکاری جمعی دارد، خوش می‌درخشند. شاید به خاطر همین باشد که کشاورزی دیم، دامداری و باغداری‌شان فعال و بانشاط است. مسئله اینجاست که محصولات چین در بازارهای شهرهای دیگر عرضه نمی‌شود؛ چون فاصله زیاد است و جاده‌ها مناسب نیست. دلال‌ها هم اکثرا باعث دلسرد شدن اهالی شده‌اند. طبیعتا خیلی از جوان‌های روستا هم برای کار،‌ به شهرهای دیگر رفته‌اند. ولی محصولات چین واقعا محصولات اصیل و باکیفیتی هستند و ما دوست داریم که این محصولات در باسلام عرضه بشوند تا افراد بتوانند از سراسر ایران، مستقیما از خود اهالی چین خرید کنند. اهالی چین هم اگر مشتری داشته باشند، اهل کارند و ظرفیت خیلی بیشتری برای تولید دارند.

 

سلوا کیست و در چین چه میکند

سلوا یکی از غرفه‌های خوب باسلام است و حالا به عنوان یک تسهیلگر کسب‌وکار روستایی (کاپیتان) پیش‌قدم شده تا کسب‌وکارهای اصیل چین را در باسلام فعال کند. کاری که بعدا غرفه‌دارهای دیگر هم انجام خواهند داد. غرفه سلوا کمک کرده تا برای شروع، محصولات این منطقه از طریق بازار باسلام معرفی شوند و در ادامه تلاش می‌کند که خود اهالی منطقه را آموزش بدهد تا خودشان در باسلام غرفه ایجاد کنند و مستقیما از مشتری‌هایشان سفارش بگیرد و ارسال کنند.
سلوا از زبان خودش: «بد نیست اینو بدونید که سلوا یه برند اقتصادی نیست. سلوا یه کسب و کار اجتماعیه. ما کارمون رو بر اساس یک دغدغه اجتماعی که همان اصلاح فرهنگ مصرف خانواده ها و رسیدن به جامعه ای سالمتر بود شروع کردیم،... و بر اساس اون کسب و کاری تعریف شد که البته بتونه خودگردان و ثروت آفرین هم باشه، پس می تونیم اعلام کنیم که موفقیت سلوا در رسیدن به سود اقتصادی نیست و گزارش عملکردش بر مبنای تاثیر مثبتی هست که می تونه روی جامعه ‌بذاره.»

 
توضیحاتی در مورد قیمت محصولات

قیمت‌ محصولات این کمپین، از نمونه‌های با کیفیت مشابه در بازار،‌ ارزان‌تر است. به عنوان مثال، روغن حیوانی مرغوب در بسیاری از بازارها هر کیلو بین ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان عرضه می‌شود ولی غرفه سلوا همین محصول را به خاطر حذف واسطه‌های متعدد، با قیمت حدود ۵۵ هزار تومان عرض کرده است. ضمن اینکه اهالی روستا نیز با این شیوه فروش، سود بیشتری به نسبت فروش به واسطه‌ها می‌کنند.
یکی دیگر از اقدامات غرفه سلوا برای کمک به اقتصاد چین، هدایت مردم روستا به سمت فراوری محصولات بوده هاست. به عنوان مثال اهالی روستا کیسه‌های ۵۰ کیلویی گندم تولیدی خود را به قیمت ۶۵ هزار تومان می‌فروختند، ولی حالا به جای فروش گندم خام، همان را به صورت نان یوخه می‌فروشند. میزان نانی که با همان مقدار گندم تولید می‌شود، ۲۳۳ هزار تومان ارزش دارد.
غرفه‌دارهای دیگر باسلام هم می‌توانند را با فعالیت‌های مشابه، در کمپین حمایت از چین مشارکت کنند. اگه قصد مشارکت دارید، از فرم زیر به ما اطلاع دهید.

رویداد ملی کارآفرینی روستایی نشاء

رویداد نشا یک رویداد روستایی کارآفرینی است که در آن فعالان حوزه کسب‌وکارهای روستایی از جمله بازار اجتماعی باسلام شرکت می‌کنند تا کسب‌وکارهای محلی و روستایی ظرفیت‌های خود را بهتر بشناسند و بتوانند راهی به بازار پیدا کنند. این رویداد از تاریخ ۱۹ تا ۲۱ اردیبهشت در این منطقه اجرا می‌شود و در این چند روز از اهالی چین دعوت خواهیم کرد تا کسب‌وکارهای خودشان را در باسلام راه‌اندازی کنند و محصولاتشان را به صورت اینترنتی برای همه مردم ایران عرضه کنند.

 

در شبکه‌های اجتماعی از کمپین حمایت کنید

پوسترها و ویدئوهای کمپین را همراه با هشتگ   #حمایت_از_کالای_چینی   در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و از کمپین حمایت کنید.

 

 اخبار کمپین را پیگیری کنید

اهالی دهستان چین در حال آماده سازی سفارش‌ها

رضا و چالش بازگشت به روستا

یکی از قهرمان‌های قصه چین، رضاست. یک جوان ۲۵ ساله که از دوران دبیرستان در تهران زندگی کرده و مشغول کار و درس بوده و لیسانسش را گرفته است. رضا ممکن بود مثل بسیاری دیگر از جوانان مهاجر ساکن تهران، با یکی از هم‌دانشگاهی‌ها یا همکارانش ازدواج کند و برای همیشه در تهران بماند. ولی نوروز پارسال، رضا با دختری از روستای خودشان ازدواج کرد و دلش را برای همیشه به سرزمین آباء و اجدادی‌اش گره زد. حالا دیگر دلش نمی‌خواهد به تهران برگردد. ولی ماندن در روستا آسان نیست.

کاهش جمعیت روستا، بحرانی برای همه ما

جمعیت روستاهای ایران به سرعت در حال کاهش است و امروز فقط ‌یک‌چهارم جمعیت ایران در روستاها زندگی می‌کنند. در حالی که دو دهه قبل، بیش از یک‌سوم جمعیت ایران ساکن روستاها بودند. این تغییر جمعیت که همچنان نیز ادامه دارد، آینده ایران را از جهات مختلف اقتصادی، زیست‌محیطی و فرهنگی دچار مخاطره خواهد کرد و زندگی را برای همه مردم ایران (اعم از شهری و روستایی) دشوارتر خواهد کرد.

 

بازتاب کمپین حمایت از کالای چینی در رسانه‌ها


بسط و گسترش مطالب باسلام برای اهداف غیرتجاری و با لینک به منبع باعث خرسندی ماست