گلیم‌ها کم کم در حال برگشت به زندگی‌های امروزی هستند. با سر و شکل جدید و به روزتر! جدای از این که گلیم‌ها در کجای خانه و چگونه استفاده شود، حضورشان می‌تواند حس و حال تازگی و طراوت به خانه‌های امروزی بدهد. خانه‌های کوچک و دلگیر امروزی، به روح نیاز دارند. یک گلیم ساده و بافته شده از پشم طبیعی می‌تواند حس خوب طبیعت را میهمان ‌خانه‌ها کند. گلیم‌هایی که از پشم گوسفند و کاملاً طبیعی باشند ماندگاری فوق‌العاده‌ای دارند. سلیقه‌ خوب شما در انتخاب طرح‌های مناسب با فرش، مبلمان و رنگ دیوار خانه‌تان، جلوه‌ای تازه و جذاب به تزئین و آرایه‌گری (دکوراسیون) خانه‌تان خواهد داد. 

در سال جدید، جای یک گلیم دستبافت و طبیعی در خانه شما خالی است!

گلیم سفره کُردی، هنر زنان قوم کُرمانجی

گلیم سفره کُردی، یکی از دستبافته‌های زنان عشایر شمال خراسان است. این دستبافته، سرشار از ذوق، سلیقه و هنر زنان قوم «کُرمانج» است. نقوش سفره کردی، با الهام از طبیعت و به صورت ذهنی بافته می‌شود. جنس مواد اولیه‌ آن از پشم است و به‌ وسیله‌ رنگ‌زاهای طبیعی، رنگ‌رزی می‌شود. کاربرد آن در گذشته، زیرانداز، پادری، سفره نان، چُوال آرد، نمکدان، جل اسب، ناو (جهاز) مال شتر و... بوده است ولی اکنون جنبه تزئینی دارد.
کُرمانج‌ها، بزرگ‌ترین طایفه جمعیتی استان خراسان شمالی هستند. این قوم، یادگار اقوام باستانی ایران‌زمین اند که بیش از سه هزار سال پیشینه تاریخی دارند. این تیره آریایی، در عصر صفویه و در سال‌های 1005 تا 1010 هـ. ق در شکل کوچی بزرگ به این سامان منتقل گردیدند. انگیزه کوچ بزرگِ کُرمانج‌ها به خراسان، مقابله با اقوام مهاجمی بوده است که مرزهای ایران عهد صفوی را تهدید می‌کردند.

برای دیدن انواع گلیم و طرح‌های مختلف سفره کُردی، غرفه فرش و گلیم روژین را ببینید!

گلیم فرش، قالیچه گلیم

این دو مطلب از یک متن بسیار مفصل در غرفه گلیم بافی خانم محمدی انتخاب شده است.

رنگ طبیعی در گلیم
جذاب‌ترین رنگ‌های گلیم از عناصر طبیعی به دست می‌آیند. تهیه رنگ از مواد طبیعی هرگز قابل پیش‌بینی نیست؛ زیرا ترکیب مواد رنگ‌دهنده بر اساس سلیقه‌ شخصی و عواملی چون نوع خاک، آب و هوا، مواد رنگی و ترکیب‌کننده‌ها، بر مقدار رنگ و جذابیتش تأثیرگذارند.
تغییر رنگ را در نقش‌های قالی (که به طرح آن مربوط نیست)، «اَبرَش» می‌گویند. اگر دسته‌های کوچک نخ را جدا از هم رنگ کنند و در بافندگی به کار برند در اصطلاح فرش‌بافان آن الیاف اَبرَش شده است. عوامل متعددی در رنگرزی، از جمله مدت زمان و درجه حرارت، منجر به ابرش شدن الیاف می‌شود. همچنین اگر هنگام فرو بردن نخ در رنگ، کلاف را محکم به هم پیچیده باشند رنگ به الیاف مرکز آن نفوذ نمی‌کند. ابرش، نشانه کمبود مهارت نیست بلکه به گلیم، شخصیت و اصالت می‌بخشد و نشانگر منشأ روستایی و عشایری دست‌بافت است.
رنگ در تعیین قدمت گلیم تا حدودی می‌تواند مفید باشد؛ مخصوصاً که رنگ‌های شیمیایی، مدت مدیدی پس از ابداع آن، به مناطق دورافتاده راه یافت.

روش تشخیص گلیم مرغوب
گلیم مرغوب باید در مقابل نور و شستشو رنگ ثابتی داشته باشد و در صورت نامرغوب بودن اگر رطوبت به آن برسد، رنگ عوض می‌کند.
برای شناخت گلیم مرغوب باید آن را پیچیده و فشار داد تا استحکام آن سنجیده شود و گلیم‌هایی که پود کمی دارند، به آسانی کشیده و از هم باز می‌شود. هر چه گلیم سبک‌تر باشد، مرغوبیت بیشتری دارد؛ زیرا در بافت آن از تار و پود ظریف‌تری استفاده شده است.
بافندگان روستایی معمولاً در لبه‌های خارجی گلیم، حاشیه‌ای با موی بز به رنگ سیاه می‌بافند که این کار به استقامت گلیم کمک می‌کند.

گلیم‌های دستبافت

منسوجات گلیمی

تابلو فرشی برای مادر

داستان غرفه‌دار

جمشیدی هستم با مدرکِ مهارت بافت تابلو فرش از فنی و حرفه‌ای. از سال 93مشغول به بافت تابلو فرش هستم و الان با چند تا از دوستان و حمایت یک فرد خیر داریم تابلو فرش برای فروش و درآمد برای تعدادی بانو آماده و ارائه می‌کنیم.
{اما داستان از اینجا شروع می‌شه که}یک روز گرم تابستون بعد کلی دل دل کردن، تصمیم خودمو بالاخره گرفتم که هنرم را به طور جدی و به عنوان یه شغل ادامه بدم، به کمک یه فرد خیر شروع به تهیه تابلو فرشای دست‌بافت و تهیه ملزومات یه آموزشگاه کردم، کنار این کار، گرفتن سفارش تابلو فرشای چاپی را هم شروع کردم اما متاسفانه خبری نبود و من برای اینکه نا امید نشم خودمو با بافت تابلو فرش‌های نیمه کاره مشغول کردم.
تا اینکه اولین سفارش تابلو فرشای چاپی توسط مادرم که همیشه حامی و حمایت کننده خانواده بوده صورت گرفت. مادرم عکس مادربزرگم را برای چاپ سفارش داده بود. وقتی تابلو آماده شد از دیدنش چنان ذوقی در وجودم نقش بست و لذت دریافت پولی که خودم براش تلاش کردم مرا به وجد آورد تا نا امید نشم،
حمایت مادرم و خریدش برا اینکه من پا پس نکشم تو این راه من را مصمم‌تر کرد تا راهم را هرچند سخت و دشوار طی کنم و تلاش کنم تا به اهدافم برسم، مادر منم برا اینکه من رو پای خودم بایستم از هیچ کاری دریغ نمی‌کنه حالا می‌خواد خرید از تابلو فرشای من باشه یا هر کار دیگه..

از اینجا: انواع تابلو فرش‌ها را در غرفه تابلوفرش نهال ببینید!

تابلو فرش‌ها

فرش‌های دستبافت، قالیچه


بسط و گسترش مطالب باسلام برای اهداف غیرتجاری و با لینک به منبع باعث خرسندی ماست