در بازار اجتماعی باسلام، افراد بسیاری از سراسر کشورمان غرفه‌های عرضه عروسک‌های دست‌ساز دارند. اکثر این عروسک‌ها را در مغازه‌های شهرها پیدا نمی‌کنید؛ چون معمولا تولید انبوه نمی‌شوند و توزیع آن‌ها به صورت محدود انجام می‌شود. مهم‌ترین نکته درباره این عروسک‌ها شخصیت و چهره متفاوت آن‌هاست. بسیاری از آن‌ها چهره‌های آشنای ایرانی‌اند که احتمالا بچه‌ها ما ایرانی‌ها آن‌ها را می‌شناسند و در دنیای واقعی، می‌توانند آن‌ها را پیدا کنند و درباره‌شان حرف بزنند. فهرست غرفه‌های تخصصی  عروسک و انواع محصولات را در ادامه ببینید.

عروسک‌هایی با هویت‌ آشنای ایرانی

در میان عروسک‌های باسلام، چهره‌های آشنا زیاد است. اینجا به جای عروسک‌های باربی و تدی و میکی‌موس و باب‌اسفنجی، شخصیت‌هایی را می‌بینیم که احتمالا برای ما دلنشین‌تر و قابل لمس‌ترند. مثلا در غرفه گشتاهنر، می‌توانید چهره پیرزن‌های چارقدپوش و پیرمردهای سیبیلویی را ببینید که از اهالی یکی از روستاهای ایران خودمان الهام گرفته شده‌اند. یا مثلا در غرفه عروسک دست‌ساز سنتی خاتون، زنان و مردانی را می‌بینید که احتمالا شبیهشان را در خانواده خودتان دیده‌اید و احتمالا کودک شما، روی آن‌ها اسم فارسی و آشنا بگذارد و بتواند برایشان داستان‌های شنیدنی و آشنا تعریف کند. یا مثلا در گروه هنری جم، یک مجموعه کامل از عروسک‌های نمدی را می‌بینید که به خوبی از پس شکل دادن مراسم جشن تکلیف نوجوان خانه شما برمی‌آیند و از آن یک مراسم به یادماندنی ایرانی و آشنا به جا می‌گذارند. در ادامه، پیشنهاد ما این است که در میان غرفه‌ها بچرخید و ببینید کدام یک از عروسک‌ها گفت‌وگوی شیرین‌تری را میان شما و کودکان ایجاد می‌کنند.

عروسک‌های پارچه‌ای

عروسک‌های بافتنی

عروسک‌های نمدی

عروسک‌ها و بازار هزارقصه

باسلام را به عنوان بازار هزارقصه می‌شناسند؛ چون اینجا هر غرفه‌داری قصه‌ای دارد و هر محصولی سرگذشتی. از همه این‌ها بیشتر، عروسک‌ها. تجربه دلچسبی که می‌توانید با عروسک‌های اینجا برای فرزندانتان رقم بزنید، تعریف کردن قصه‌های شبانه است. هم خیلی از عروسک‌ها قصه دارند و زیر محصولات، قصه‌شان نوشته شده، هم آدم‌های این بازار قصه دارند. این قصه‌ها را با فرزندتان اجرا کنید، بازی کنید؛ از همین قصه‌های واقعی و شیرین. 

برای اینکه قصه تعریف کردن و نمایش اجرا کردن، برایتان راحت‌تر باشد، بخشی از غرفه‌داران باسلام عروسک‌های نمایشی ساخته‌اند که به کمک آن‌ها می‌شود ساعت‌های خوش و ماندگاری را در کنار بچه‌ها تجربه کرد. بعد از مدتی، خود بچه‌ها آن قدر قصه‌های قشنگ‌تری با همین عروسک‌ها تعریف خواهند کرد که شما را متعجب خواهند کرد.

عروسک‌های انگشتی مخصوص نمایش و قصه‌گویی

عروسک‌های کاربردی در خانه

عروسک‌ها واقعی، زندگی واقعی

دیدید که بچه‌ها چقدر عروسک‌هایشان را جدی می‌گیرند. شما هم می‌توانید اینجا عروسک‌های فرزندتان را جدی بگیرید. شاید عروسک فرزندتان دلش لباس جدید بخواهد، یا دوست داشته باشند روی یک تخت نو بخوابد یا شاید از میزش خسته شده باشد. اینجا چیزهای جالبی برای خوشحال کردن عروسک‌ها و صاحبانشان پیدا می‌شود. 

لوازم جانبی عروسک


بسط و گسترش مطالب باسلام برای اهداف غیرتجاری و با لینک به منبع باعث خرسندی ماست