عسل
 

 به دنیای «عسل» باسلام خوش آمدید. این صفحه، مجموعه‌ای از مطالب، محصولات و غرفه‌های بازار اجتماعی باسلام است و اکثر مطالب آن از محتواهای موجود در غرفه‌ها تأمین شده که معمولا توسط غرفه‌داران و کاربران باسلام تولید شده‌اند. این صفحه مدام به‌روزرسانی می‌شود و با محصولات و محتواهای جدید در باسلام، به غنای این صفحه نیز افزوده می‌شود. مطالبی که در این صفحه می‌بینید، لزوما و صددرصد علمی و متقن نیستند و احتمالا خطا دارند. هدف این صفحه، راهنمایی شما به موضوعات قابل فکر و بررسی درباره عسل است. بنابراین، همه مطالب را به دید نقادانه بخوانید و هر جا احساس کردید اطلاعات نادرستی در میان آن‌هاست یا می‌توانید به تکمیل آن‌ها کمک کنید، حتما با تیم باسلام در میان بگذارید تا مطالب این صفحه، به طور دائم بهبود پیدا کند.

 

خواص عسل

یکی از خوراکی‌های بسیار مغذی و مفید، عسل است که از گذشته‌های بسیار دور به عنوان یکی از مواد غذایی محبوب انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. غرفه سالم‌ مارکت گفته است که عسل برای درمان زخم‌ها، سوختگی‌ها و تبخال، رفع تب، درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا، درمان سینوزیت، درمان گلودرد و انواع سرفه، درمان کم‌خونی، درمان دردهای گوش و سرگیجه، تقویت قلب و جلوگیری از سکته قلبی مفید است. همچنین با عسل می‌شود ترشی معده، بادگلو و سردی معده را بهبود بخشید و از فشار خون و سکته مغزی جلوگیری کرد. به قول سالم‌مارکت، بسیاری از مشتری‌ها عسل طبیعی کوهستان را جهت مصارف دارویی و تسریع در بهبود بیماری‌های خود انتخاب می‌کنند و مصرف عسل اختصاص به صبحانه ندارد.

سید روح الله حسینی هم در غرفه عسل میم نوشته است که عسل در درمان زخم‌های دستگاه گوارش به ویژه روده و معده، افزایش مقاومت دستگاه گوارش و کاهش میزان کلسترول خون مفید است و می‌تواند کمبود ویتامین ث در بدن را تا حدی جبران کند. 

عسل‌فروشان باسلام

در بازار اجتماعی باسلام، غرفه‌های بسیاری عسل عرضه می‌کنند ولی غرفه‌های زیر، آن‌هایی هستند که به طور تخصصی فقط به عسل و محصولات مرتبط با عسل می‌پردازند. این غرفه‌ها توسط افرادی از سراسر کشور اداره می‌شود و عسل‌های موجود در این غرفه‌ها با کیفیت‌ها و قیمت‌های متنوع قابل خریداری است. در  این غرفه‌ها بچرخید و بهترین انتخاب خود را پیدا کنید. اگر اولین بار است که از باسلام خرید می‌کنید، پیشنهاد ما این است که ابتدا ببینید «باسلام چطور کار می‌کند؟».

غرفه‌های تخصصی عسل در باسلام

تشخیص عسل خوب از عسل تقلبی

آقای سیدی، صاحب غرفه عسل سبلان معتقد است یکی از نشانه‌های عسل خوب این است که اگر حدود ۸ یا ۹ ماه از برداشت آن از کندو بگذرد باید کم‌کم باید از ته ظرف شکرک بزند. یکی دیگر از پارامترهای کیفیت عسل، میزان درصد ساکاروز است که در نوع نامرغوب و تقلبی عسل، با افزودن شکر، درصدش افزایش می‌یابد. ولی فهمیدن میزان ساکاروز عسل، تنها از طریق آزمایشگاه‌های تخصصی ممکن است.

مصارف  درمانی، آرایشی و بهداشتی عسل

عسل فقط برای خوردن نیست و از آن استفاده‌های متنوع دیگری نیز می‌شود. از جمله در مواد بهداشتی، شوینده، مواد آرایشی و... . عسل حتی به عنوان دارو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت پماد یا فراوری به همراه مواد دیگر، برای درمان زخم‌ها، عفونت‌زدایی و غیره کاربرد دارد. بعضی نیز با فرمول‌های مختلف، ماسک‌های گیاهی و میوه‌ای را با ترکیب عسل تولید می‌کنند و برای ترمیم یا نگهداری از پوست صورتشان به کار می‌برند.

غیر خوراکی‌های عسلی

زنبور چیزهای دیگری هم تولید می‌کند

زنبور موجود عجیبی است و غیر از عسل، فراورده‌های دیگری نیز تولید می‌کند که خواص و فایده‌های بسیاری دارد. به عنوان مثال می‌توان به «موم» اشاره کرد. غرفه نارمشک نوشته است موم می‌تواند به سرعت به وسیله پوست جذب شود. به همین دلیل امروزه از آن در ساخت وسایل بهداشتی آرایشی نظیر کرم‌ها ، پمادها ، ماسک‌های زیبایی صورت و غیره از اهمیت بسزایی برخوردار است.

«بره موم» یکی دیگر از فراورده‌هایی است که از کندوی زنبور عسل استخراج می‌شود. آن طور که غرفه برکت نوشته است، بره موم ماده‌ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است. حالت آن خمیری شکل و چسبناک با بوی مطبوع است که رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است. رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاه دارد. غرفه «عقیق سبز» نوشته است که بره موم برای درمان سرفه،آفت دهان، بیماری‌های پوستی، زخم بستر، دیابت، فشار خون، التهاب‌های پوستی، التهاب مفاصل، دردهای عضلانی، آلرژی و آسم کودکان مفید است.

تصویر کاور این صفحه، از «غرفه امیر عسل ۱۱۱» برداشته شده است.

روش تشخیص عسل خوب

در این ویدئو، آقای سیدی از قدیمی های تولید عسل روش شناخت عسل باکیفیت رو توضیح میده.


بسط و گسترش مطالب باسلام برای اهداف غیرتجاری و با لینک به منبع باعث خرسندی ماست