گیره روسری

بیشتر ببین

اولین جرقه‌های کار خانگی من

داستان کسب و کار یکی از غرفه‌دارهای باسلام

من مهناز اکبری هستم، 28 ساله و ساکن کرمانشاه. مهندسی نرم افزار خوندم و الان هم به تدریس مشغولم. زندگیم پره از کارهایی که هیچ ربطی به هم ندارن. در دفتر روزنامه هم کار کردم و بعضا چیزهایی می نویسم! اما کارهای هنری که با ذوق بشینی یه ایده رو پرورش بدی و بعد ملزوماتشو تهیه کنی و بالاخره آماده‌اش کنی و به دست مشتری برسونیش یه لطف دیگه‌ای داره.
قصه از اونجایی شروع شد که یه سری ملزومات حجاب لازم داشتم و موجودی‌های بازار یا اون چیزی نبود که من می‌خواستم یا گرون بود! تصمیم گرفتم خودم دست به کار شم و ایده‌هایی که توی ذهنم داشتم رو پیاده کنم و بتونم کار خودمو راه بندازم. از یه گیره حجاب برای خودم شروع شد و با رفت و آمد بیشتر به خرازی‌ها و مراکز خرید به درست کردن تسبیح و گردنبند و پابند و چیزهای دیگه رسید. بعد مادرم و خواهرها ازم خواستن براشون درست کنم. اطرافیان هم با دیدن کارها ازم آدرس می‌خواستن که برن بخرن و وقتی می‌گفتم خودم درست کردم، می‌گفتن برای فروش هم داری؟ و خب جواب منفی من خودم رو بیشتر ناراحت می‌کرد! و اولین جرقه‌ها همین جا زده شد! با تشویق همسرم و خونواده تصمیم گرفتم برای فروش هم درست کنم و برای این کار یه کانال ایجاد کردم و کم کم کار جدی تر شد و روی غلطک افتاد و مشتری‌ها بیشتر شدن. هر روز چیزهای جدیدتری یاد می‌گرفتم و باعشق کارها رو آماده می‌کردم... سایت باسلام و این غرفه برای من پر از تجربه‌های جدیده و عرصه‌ای برای ارائه و حضور جدی‌تر در بازار.

از اینجا: غرفه ریحانه بانو و کارهای دست‌ساز خانم اکبری را ببینید

کش مو، تل سر

بیشتر ببین

داستان غرفه‌دار

من فرزانه بهارنه هستم. در اصفهان مرسوم است که دخترها تزئینات خانه‌شان را خودشان انجام دهند، و من هم در اصفهان زندگی می‌کردم و وقتی دختر بزرگی‌ شده بودم، همه این هنرها را آموخته بودم و در حد خودم اجرا می‌کردم. نمی‌شود آدم اصفهانی باشد و با هنر آشنا نباشد، مخصوصاً وقتی در خانه‌ای بزرگ شوی که مادربزرگت هم همان ‌جا باشد. از کودکی با هنرهای دستی آشنا شدم، مثل بافتنی، سکمه‌دوزی و منجوق‌دوزی، و بعداً گل‌دوزی، شماره‌دوزی و...
با به دنیا آمدن دخترم، برای ادامه دادن کارهای هنری انگیزه بیشتری پیدا کردم. اولین کلاس گل‌سازی را سال ۷۵ برای ساخت گل‌های پارچه‌ای رفتم. بعد از آن برای ساخت انواع گل‌ها، دیگر به آموزش ویژه و کلاس رفتن نیاز نداشتم و با کمک کتاب و خودآموزها می‌توانستم گل‌های مختلف فومی و گل‌چینی را درست کنم و در آخرین مرحله به ساخت گل‌روبانی رسیدم که الآن دو سال است به شکل رسمی به ساخت تزئینات روبانی مشغولم.اغلب اقوام و آشنایان از کارهای من استقبال می‌کنند و هر بار چشم به راه نمونه‌های جدید و به‌روز آن هستند. ساخت گل‌روبانی، کار ظریف و با دقتی ا‌ست. بیشترین زمان را برای ایده و طرح گل‌های جدید می‌گذارم. ترکیب رنگ و طرح روبان‌ها بسیار زمان‌گیر است.این کار هنری، سرمایه اولیه زیادی لازم ندارد و تهیه‌ مواد اولیه آن هم سخت نیست. مواد اولیه کار ما در همه شهرها و بازارها وجود دارد. البته من این مواد را به صورت عمده و از بازار بزرگ تهران تهیه می‌کنم. اولین فروش کارهایم در همان دو سال پیش که رسماً به ساخت گل‌های روبانی مشغول بودم، اتفاق افتاد؛ آن موقع چند نوع گل‌سر کوچک و رنگی ساخته بودم که دخترهای فامیل آن‌ها را خریدند.

از اینجا: غرفه بهارگل و محصولات دست‌ساز خانم بهارنه را ببین!

روسری حریر


بسط و گسترش مطالب باسلام برای اهداف غیرتجاری و با لینک به منبع باعث خرسندی ماست