عید بدون شیرینی نمی‌شود. همیشه هم با فراگیر شدن مصرف شیرینی و تنقلات تذکرهایی در مورد نحوه و مقدار مصرف داده می‌شود. غرفه‌دارها در بازار اجتماعی سلام انواع و اقسام شیرینی‌های خانگی و سنتی را ارائه کرده‌اند. شیرینی‌هایی که بسیاری‌شان در خانه تهیه می‌شوند و با کمترین مواد افزودنی و حتی بدون مواد افزودنی یک خاطره شیرین و سالم را به شما هدیه می‌دهند.

حلوا سوهان چیست؟

حلواسوهان در حقیقت نوعی شیرینی سنتی در روستای قُمبوان اصفهان است. حلواسوهانی که خانم فروغی در همان روستا به صورت کارگاهی تهیه می‌کند با تغییراتی در ترکیب و شکل آن، سطح کیفیت و ماندگاری آن را ارتقا داده است.

ماده‌ اصلی‌اش جوانه گندم است. جوانه‌ای که در همان کارگاه خانم فروغی تهیه می‌شود. آرد گندم، آرد برنج و کمی روغن و شکر هم به آن اضافه می‌شود. با مشورت دکتر باطنی، حلوا سوهانی مخصوص دیابتی‌ها هم به بازار می‌آید. همان ترکیب ولی این بار با شکر سرخ و روغن کنجد. وسواس در انتخاب مواد اولیه باعث می‌شود روغن کنجد را از اردکان یزد تهیه کند؛ جایی که دامادهایش زندگی می‌کند و او را از انتخابش مطمئن می‌کنند.
اگر سوغات قم را با سوهان می‌شناسند، دور نیست زمانی که در همه جای ایران سوغات «قُمبوان» روستای خانم فروغی را با سوهان حلوایی بشناسند!

انواع حلوا سوهان با طعم‌های مختلف

قطاب

قطاب

شکلات صبحانه، شکلات رژیمی


بسط و گسترش مطالب باسلام برای اهداف غیرتجاری و با لینک به منبع باعث خرسندی ماست