مواد غذایی
خانه و آشپزخانه
صنايع دستي رايكا
صنايع دستي رايكا

صنايع دستي رايكا


تلفیق هنر در قاب چوبی معرق
برای خانم محمدی، معرق یک شغل نیست، یک لذت روزانه است.
4 سال در باسلام
49 محصول
کمتر از 10 فروش
آخرین فعالیت
3 ماه پیش
خانم محمدی
غرفه‌دار: خانم محمدی
فردوس خراسان جنوبی
خانم محمدی
خراسان جنوبی، فردوس
4 سال در باسلام
49 محصول
کمتر از 10 فروش
آخرین فعالیت 3 ماه پیش
پیام غرفه‌دار: با عرض سلام
سفارش جدید موجود نمی باشد
لطفا غرفه اینجانب را حذف کنید

محصولات

غرفه صنايع دستي رايكا

درباره

غرفه صنايع دستي رايكا

قصه محصول


نقشِ خاتون ایرانی، نشسته است در قاب چوبی معرق. کبوتری آرام پیش پایش و سبدی پر گل در دست. قاب معرق نصب شده است روی دیوار. خاتون ایرانی از توی قاب به کارگاه نگاه می‌کند. به چهار هنرمند معرق کار که سخت کوشانه ابزار به چوب می‌زنند و با رنگ و نقش جانی تازه به آنها می‌دهند. خاتون ایرانی بدون اینکه کبوترِ نشسته پیش پایش را بترساند سرش را جلوتر می‌آورد و به خانم محمدی نگاه می‌کند. می‌بیند خانم محمدی فکری است. می‌داند خانم محمدی مدت‌ها به این فکر کرده برای راه انداختن کارگاه معرق به شهر فردوس بیاید یا نه؟ دل کندن از شهری که سال‌ها در آن زندگی کرده است و پدر و مادر و کلی دوست و فامیل در آن زندگی می‌کنند به این سادگی‌ها نیست. خاتون ایرانی به خوبی می‌تواند ذهنش را بخواند. ساعت‌ها کنار هم نشسته‌اند و درد دل کرده‌اند. هنرمندهای معرق کار با اثر هنری‌شان حرف می‌زنند. از همان شروع کار و طرح زدن تا برش و سمباده و موقع چسب و رنگ آمیزی.
خانم محمدی برایش تعریف کرده است قبل از اینکه به فردوس بیاید در مشهد زندگی می‌کرده. برایش گفته از همان وقت‌هایی که نوجوان بوده بوی چوب حالش را خوب می‌کرده. بوی چوب سر زنده‌اش می‌کرده. آرزوها و ایده‌هایش را نقاشی می‌کشیده و به خوبی می‌دانسته هر رشته‌ی علمی را که در دانشگاه دنبال کند ولی یک روزی هنر در زندگی‌اش پر رنگ‌تر می‌شود.
برایش تعریف کرده از زمانی که بهش پیشنهاد شد کارگاهی در شهر فردوس برپا کند تا تصمیم نهایی را بگیرد دو ماهی طول کشید. چند بار مسیر 360 کیلومتری بین مشهد و فردوس را رفت و آمد. کارگاه را دید و شوقش برای ایجاد کارگاهی دیگر در شهری دیگر زیادتر شد. برایش تعریف کرده روزی که تصمیم جدی‌اش را برای آمدن به شهر فردوس و برپایی کارگاه معرق گرفته چه روز مهمی بوده.
این روزها خاتون ایرانی می‌بیند چهار هنرمند در همین کارگاه مشغول به کار شده‌اند. خانم محمدی را می‌بیند که منظم و جدی به کارگاه سر می‌زند و هر روز تابلویی هنرمندانه به این جهان اضافه می‌شود.
نگاه خاتون ایرانی به خانم محمدی گره می‌خورد. هر دو لبخند می‌زنند و مطمئن می‌شود خانم محمدی از تصمیمی که گرفته خوشحال و راضی است. خاتون خودش را کناری می‌کشد تا نقش شمسه‌ی پشت سرش پیدا باشد. تا نور شمسه تمام کارگاه را پر از روشنایی کند.

درباره یک زندگی

پانزده سال است که چوب با دست‌هایش آشناست. این همه سال کار هنری تابلوهای معرق او را وابسته‌ی خودش کرده است. از سال‌های دانشجویی شروع شد. آن سال‌ها با بوی چوب و معرق آمیخته شد و همزمان با تحصیل، هنر معرق را جدی گرفت. سال‌ها بعد کارگاهی در مشهد دایر کرد و شروع کرد به خلق تابلوهای معرق. عشق و علاقه به این کار است که نمی‌تواند پیشنهاد مهاجرت از مشهد و ادامه کار در شهر فردوس را نپذیرد. کارگاهی در آنجا راه می‌اندازد و همزمان با تولید تابلوی معرق در همان جا آموزش هم می‌دهند.
برای خانم محمدی خیلی سخت است تابلویی معرق خلق کند و در نمایشگاه مورد پسند خریداری واقع شود ولی نتواند آن را ببرد. آن هم به خاطر قیمت بیشتر محصول نسبت به مدل‌های ماشینی و معرق‌هایی که با دستگاه‌های برش لیزر و سی ان سی شکل گرفته‌اند. این یکی از دغدغه‌ها و دل مشغولی‌هایش به عنوان هنرمند معرق کار است. برای همین به همراهی همکارانش کار را گسترش داده‌اند تا علاوه بر حفظ اصالت و ویژگی‌های هنرِ دست، پایین‌ترین قیمت ممکن برای محصول به دست بیاید.
می‌گوید: اگر عشق به این کار نباشد و صرفا نگاه تجاری به آن شود کاری سخت و خسته کننده است. آن هم در زمانه‌ای که کارهای معرق ماشینی و بی روح با رنگ و لعاب سعی به حاشیه راندن معرق سنتی و دستی را دارد. ولی عشق به این کار است که هنرمند معرق را پاگیر می‌کند. هر روز یک طرح و یک ایده‌ی تازه هنرمند معرق کار را سرحال می‌آورد.
یکی از شانس‌های بزرگ خانم محمدی دلگرمی‌های خانواده و پدر و مادرش است که در مسیر کار به شدت مشوق و همراه او هستند.
این روزها که به کارگاه می‌رود نگاهش به آینده است. می‌خواهد هنر چوب ایران را به دنیا معرفی کند. می‌گوید: همان طور که نام و آوازه‌ی قالی ایرانی دنیا را پر کرده معرق چوب ایرانی هم می‌تواند دنیا را تسخیر کند.

درباره یک مکان

کارگاهی در شهر فردوس، جایی که برای چهار نفر اشتغال آفرینی شده و تا ده نفر ظرفیت دارد. کارگاهی کوچک که در آن آرزوهای بزرگی در حال شکل گیری است. از تلاش و همت برای جهانی کردن معرق چوبی ایرانی تا گسترش کار و اشتغال آفرینی برای صد نفر
شهر فردوس از شهرستان های استان خراسان جنوبی است.

ارزشش را دارد

اشتغال‌زایی در شهری کوچک از مهم‌ترین هدف‌های مجموعه‌ی هنری رایکا ست. خانم محمدی برای گسترش این کار و اشتغال‌زایی از شهری به شهری کوچ کرده است
انگیزه و همت بالای گروه هنری رایکا امید رساندن فرصت های شغلی مستقیم را به حدود 100 نفر ایجاد کرده است. حمایت از این محصول می‌تواند انگیزه‌ی همکاران معرق رایکا را برای این هدف صد چندان کند.
اگر جمله‌ای، طرحی یا عبارتی دوست داشتنی مدنظرتان هست و می‌خواهید به صورت معرق کار شود، هنرمندان مجموعه‌ی رایکا این آمادگی را دارند که طرح مورد نظر شما را به صورت تابلویی ماندگار کنند.

نظرات کاربران

غرفه صنايع دستي رايكا
م نبی زاده
18 دی 97
سلام خداقوت من درمورد معرق مس سوال داشتم
کاربر مهمان
13 دی 96
سلام خسته نباشید.تابلونوشته صدهافرشته بوسه برآن دست میزنند کزکارخلق یک گره بسته واکند.درابعاد40*80 چندازکاردرمیاد.ممنون
خانم محمدی
13 دی 96
سلام بستگی به طرحتون داره شما تا چقدر دوست دارین دربیاد
بهار بهارنه
4 مرداد 96
خداقوت خانم محمدی کارهاتون واقعا زیباست مخصوصاً قاب های الله ویا علی تون