مواد غذایی
خانه و آشپزخانه
لطفا شهر و استان خود را انتخاب کنید
دهکده فیروزه

دهکده فیروزه

فعالیت در زمینه فیروزه های کاملا طبیعی و معدنی نیشابور به صورت انحصاری و اختصاصی
1 سال در باسلام
99 محصول
کمتر از 10 فروش
آخرین فعالیت
6 ساعت پیش
علی جمال ابادی
قم
علی جمال ابادی
قم
1 سال در باسلام
99 محصول
کمتر از 10 فروش
آخرین فعالیت 6 ساعت پیش
پیام غرفه‌دار: صداقت در کنار تخصص با قدرت ایمان ،

معجزه خواهد کرد .

محصولات

غرفه دهکده فیروزه

درباره

غرفه دهکده فیروزه

قصه محصول

✓ یکی از بزرگان شیعه به نام ابومحمّد ، قاسم مدائنی می گوید :
روزی خادم حضرت ابوالحسن ، امام هادی ( ع ) به نام صافی ، برای من حکایت کرد .

در یکی از روزها خواستم به زیارت قبر امام علیّ بن موسی الرّضا بروم که امام هادی ( ع ) فرمودند :
ای صافی ! سعی کن انگشتری فیروزه ، تهیّه نمائی و همراه خود داشته باشی ، چون که در مسیر راه طوس و نیشابور شیری درّنده سر راه قافله است و مانع از حرکت افراد می باشد .

وقتی به آن محلّ رسیدی ، جلو برو ؛ و آن انگشتر فیروزه را نشان بده و بگو :

مولایم پیام داد :
از سر راه زوّار کنار برو ، تا بتوانند حرکت نمایند .

سپس در ادامه فرمایش خود افزود :
سعی کن نقش انگشتر فیروزه ات بر یک طرف آن «اللّه المَلِک» و بر طرف دیگرش «المُلْک للّه الواحد القهّار» باشد .

پس از آن ، فرمود :
نقش انگشتر امیرالمومنین امام علیّ ( ع ) چنین بوده است و خاصیّت فیروزه ، امنیّت و نجات یافتن از درندگان و پیروزی بر دشمن خواهد بود .

آن حضرت فرمود :
عده ای آمده بودند ، وقتی فیروزه را در دست تو دیدند آن را گرفتند و برای مریضی که داشتند بردند و در آب شستند و آبش را ، مریض آشامید و سلامتی خود را باز یافت ، سپس انگشتر فیروزه را برایت برگرداندند و با این که انگشتر در دست راست تو بود ، در دست چپ تو قرار دادند .

صافی گفت :
بعد از آن ، خداحافظی نموده و به سمت خراسان حرکت کردم و آنچه را حضرت دستور داده بود ، انجام دادم .
و هنگامی که از خراسان مراجعت نمودم ، حضور امام علیه السلام شرفیاب شدم و بعضی جریانات را تعریف کردم .

حضرت فرمود : 
مابقی حوادث را خودت می گویی یا من بیان کنم ؟

عرض کردم :
شما بفرمائید تا استفاده کنم .

آن حضرت فرمود :
عده ای آمده بودند ، وقتی فیروزه را در دست تو دیدند آن را گرفتند و برای مریضی که داشتند بردند و در آب شستند و آبش را ، مریض آشامید و سلامتی خود را باز یافت ، سپس انگشتر فیروزه را برایت برگرداندند و با این که انگشتر در دست راست تو بود ، در دست چپ تو قرار دادند .
و وقتی از خواب بیدار شدی ، تعجّب کردی که چگونه انگشتر از دست راست به دست چپ منتقل شده است .
پس از آن ، کنار بالین خود سنگ یاقوتی را یافتی که جنّیان آورده بودند ، آن را برداشتی و اکنون به همراه داری ، آن یاقوت را بردار و به بازار عرضه کن ، به 80 دینار خواهند خرید .
 
خادم گوید :
آن هدیه جنّیان را به بازار بردم و به همان مبلغی که حضرت فرموده بود ، فروختم .

✓ منبع : الامان من اخطار الاسفار ، ص 48 ، فصل سوّم .
✓ نقل از کتاب «چهل داستان و چهل حدیث از امام هادی علیه السلام» ، عبدالله صالحی .

درباره یک زندگی

✓ فیروزه ، مرغوب ترین سنگ ایرانی

فیروزه نیشابور نام سنگی است که خودش و رنگش را یا در مسجدها دیده‌اید یا در دست مادربزرگ‌ها و یا هرجای دیگری که حرف از سنت ایرانی باشد سنگی که قدیمی‌ترین معدن را در روستایی با همین نام در نیشابور دارد .

✓ فیروزه در ادبیات ایران

شاهنامه را اگر نگاهی بیندازید ، کم از گوهرها و سنگ های ایرانی نگفته چه وقت هایی که قصه ی پادشاهی کسی را روایت می کند و چه آن وقت هایی که از رنگ و روی چهره ای مثنوی می سازد ...

چنان بد که یک روز بر تخت عاج
نهاده به سر بر ز پیروزه تاج

داستان ایرانی ها و سنگ هایشان اما سری درازتر دارد آنقدر که اصالت این سرزمین ، در همین رنگ ها و نشانه ها به اثبات می رسد .
مسجد‌ها ، حوض خانه‌ها ، آویز های چشم و نظر ، زیورآلات و رو میزی‌ها و …
اما این بار از میان رنگ گرم عقیق ، رنگ سرخ لعل ، سبز یشم و شیری مرمر نوبت‌ آبی است !
آبی فیروزه ای

✓ فیروزه در جغرافیای جهان

من فکر می کنم در روزهای بنایی آسمان بوده که تکه های این گوهر آبی رنگ افتاده در زمین ؛ در خاک ما ! لا به لای معدنی در روستای فیروزه نیشابور ، مابقی هم افتاده در آفریقا ، استرالیا و سیبری .
آن وقت چشم زمینی ها که می افتد به این کاشی های آسمان ، گل از گلشان می‌شکفد و اظهار فضلشان از حسن رنگ و لعاب و خواص فیروزه شروع می شود تااا به همین امروز !
سرخ پوستان آمریکایی اعتقاد جالبی داشته اند . آنها می گفتند توی این دنیا هرکس صاحب سنگ فیروزه باشد ، هرگز از اسب به زمین نمی افتد ! آبی آن آسمان بهشت است و سبزش نشان از زمین .
هنوز هم در گوشه و کنار دنیا مزایده هایی برگزار می‌کنند که معلوم شود چه کسی عنوان”صاحب خوش اقبال و البته ثروتمند” این گوهر را از آن خود می کند
خدا را چه دیدید شاید به راستی جادویی در به قولی پیروزه نهفته باشد !
حالا حسابش را بکنید ، همه جای دنیا متفق القول می گویند بهترین نوع از این جادو متعلق به همین خاکی است که شما قدم روی آن گذاشته اید !

✓ فیروزه ی ایران

همه ی ما کم و بیش روایت های مختلف فرنگی ها را درباره ی کشورمان شنیده ایم ؛ بعضی ها از کباب می گویند که چقدر لذیذ است و به یادماندنی ، بعضی از طاق های اسرار آمیز و معماری تعریف می کنند ، بعضی از خونگرم بودن مردم ایرانی ، فرش ایرانی و بعضی هم از تجربه ی دیدن غذایی عجیب مثل کله پاچه !

✓ شما اما از فیروزه چیزی شنیده اید ؟

اگر بخواهم بگویم کم نیستند مثال دیده هایی که فیروزه ی نیشابور را دیده اند و از آن خاطره ای به دست دارند ؛ تاج ماری لوییز اما شاید نمونه ی جالبی باشد .
همسر دوم ناپلئون بناپارت معروف که تاجش پر بود از الماس و زمرد و البته فیروزه آن هم نه فیروزه ینوادا و مصر و اینها ؛ فیروزه ی نیشابور !

✓ تاج ماری لوییس همسر دوم ناپلئون

این تاج حالا در موزه های آن ومر آب است با مجموع 79 قطعه فیروزه ی آسمانی نمونه ی دیگر می تواند رنگی باشد که به PERSIAN GREEN  معروف شده …
چرا ؟
بخاطر معماری خاص ایرانی که این رنگ در جای جایش خودنمایی می کند ! شهر اصفهان در ادبیات جهان مترادف شهر فیروزه ای است . شما در مقاله اصفهان نگین فیروزه‌ای بیشتر در مورد دلایل این موضوع خواهید خواند .
چیزی که باید در انتهای متن به آن اشاره کنم این است که کاش همانقدر که به آسمان آبی بالای سرمان نگاه می کنیم و دوستش داریم ، این تکه های ارزشمند آسمان هم که بر دیار کهنسالمان تقدیم شده ، دوست بداریم پیش از آن که خبری ، حادثه‌ای ، بیاید و همه چیز را تغییر دهد ، از داشته هایمان لذت ببریم و شادمانی داشتنش را با مردم دیگر نیز به اشتراک بگذاریم …

درباره یک مکان

✓ فیروزه نیشابور ، یگانه سنگ اصیل و مرغوب جهان

مشهد - ایرنا - در دل کوه و پس از گذر از تونل های تاریک و پیچ در پیچ که ارتفاع آنها به دو متر هم نمی رسد رگه هایی به رنگ سبز - آبی در دل سنگهای نشسته بر دیواره ها چشم را خیره می کند . اینجا خانه اصیل ترین و مرغوب ترین سنگ جهان یعنی فیروزه در نیشابور است .
نیشابور را به نام سنگ قیمتی اش یعنی فیروزه می‌شناسند آوازه این سنگ به دورترین نقاط جهان رسیده است و آنان که دل در گرو زیورآلات و سنگ‌های قیمتی دارند حتی ایران را به نام فیروزه می‌شناسند .
می‌گویند قدیمی ترین معدن فیروزه جهان در دل همین کوه قرار گرفته است معدنی که پس از هفت هزار سال هنوز متروکه نشده و فیروزه اش همچنان در مقابل دید معدن کاران خودنمایی می‌کند .
هرچند معدن فیروزه را به نام شهرستان نیشابور می‌شناسند اما پس از بزرگ شدن شهرهای اطراف نیشابور و شکل گیری شهرستان فیروزه با مرکزیت شهر فیروزه ، هم اینک معدن نیز از محدوده شهرستان نیشابور خارج شده و جز تقسیمات منطقه‌ای شهرستان فیروزه قرار گرفته است .
فیروزه یکی از شهرستان‌های نیمه شمالی استان خراسان رضوی است . این شهرستان از شمال و شرق به بخش مرکزی شهرستان نیشابور ، از جنوب به بخش میان جلگه نیشابور ، از شمال غربی به بخش سرولایت نیشابور و از غرب به بخش‌های مرکزی و مشکان شهرستان خوشاب و بخش مرکزی شهرستان سبزوار محدود می‌شود .
مرکز این شهرستان، شهر فیروزه است که در 20 کیلومتری شمال غرب شهر نیشابور و 145 کیلومتری غرب شهر مشهد واقع است و معدن نامدار فیروزه نیز در همین شهر قرار دارد .
هم اینک مسئولیت این معدن برعهده یک شرکت تعاونی است که سهامداران آن خود روستاییان و ساکنان شهر فیروزه هستند که علاوه بر بهره مند شدن از سود استخراج مواد معدنی خود نیز در این معدن مشغول فعالیت هستند .
ورودی معدن عیناً مانند ورودی غار است ، در بدو ورود نسیم خنکی که ناشی از گذر سفره آب زیر زمینی معدن است روح انسان را تازه می‌کند و در دو طرف تونل ، نهری از آب جاری است که به زلالی و گوارایی آب چشمه است .
در گذر از معدن ، ارتفاع تونل‌ها کم و زیاد می‌شود ، به نحوی که در برخی نقاط ناگزیر از خم کردن سر خود هستی ، سراسر تونل سیم کشی برق شده و به فاصله هر 100 متر ، لامپی روشن است .
پس از طی حدود 300 تا 400 متر از هر تونل ، در چپ یا راست آن تونل دیگری ایجاد شده است که انتهای آن هم به تونل دیگری می‌رسد و در نقطه‌ای که روشن‌تر از سایر نقاط است می‌توانی رگه‌های فیروزه را بر دیواره‌های تونل مشاهده کنی .
در انتهای یکی از تونل‌ها کارگران با مته‌هایی در دست مشغول کندن جداره دیواره و جدا کردن سنگ‌های فیروزه هستند . سنگ‌ها رطوبت زده و بسیار نرم هستند به نحوی که می‌توانی آنها را در دست با اندک فشاری خرد کنی اما رسیدن به سنگ فیروزه درون آن به راحتی جدا شدن پوسته بیرونی نیست .
در شهر فیروزه مغازه‌های متعددی برای تراش سنگ فیروزه و فروش آن وجود دارد که برخی اهالی پس از خرید سنگ استخراجی معدن آنها را با دستگاه تراشیده و به گردشگران می‌فروشند و از این طریق کسب و کاری برای خود به راه انداخته اند .
امروز به همراه جمعی از خبرنگاران به بازدید از معدن فیروزه رفتیم و با مسئول شرکت تعاونی آنکه خود فردی متخصص در حوزه معدن بود به گفت و گو نشستیم .

✓ قدمت معدن فیروزه نیشابور
مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت : فیروزه از آهن ، سولفات مس ، آلومینیوم و مولکول آب ساخته شده است و 9 کشور دنیا از معدن فیروزه برخوردارند اما باکیفیت ترین و مرغوب ترین فیروزه جهان متعلق به معدن نیشابور است .
حامد فضلیانی افزود : معدن فیروزه نیشابور ، قدیمی ترین معدن فعال دنیاست و شواهد باستان شناسی نشان می‌دهد که از شش هزار و 700 سال قبل آثار باقیمانده از استخراج فیروزه وجود داشته است و با اینکه خیلی از معادن قدیمی پس از استخراج متروکه شدند اما معدن فیروزه همچنان فعال است .

✓ وی اضافه کرد :
معدن فیروزه نیشابور در مجموع حدود هفت هزار سال فعال بوده و براساس برآوردهای انجام گرفته هشت هزار تن ذخیره معدنی دارد و با احتساب اینکه سالانه 40 تن فیروزه از این معدن استخراج می‌شود به نظر می‌رسد 200 سال دیگر بتوان این معدن را فعال نگه داشت .
مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت : معدن فیروزه نیشابور بهره برداران متعددی از جمله آستان قدس رضوی ، سازمان صنایع و معادن و شرکتهای مختلف دیگر داشته است اما از سال 1381 مسئولیت آن به شرکت تعاونی واگذار می‌شود که در همان ابتدای فعالیت 342 نفر از روستاییان منطقه در معدن مشغول به فعالیت می‌شوند .
فضلیانی افزود : هم اینک 150 نفر که از سهامداران این شرکت و اغلب ساکن روستاهای اطراف معدن هستند در آن مشغول به کارند .

✓ شیوه استخراج فیروزه از معدن
مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت : روش استخراج فیروزه از معدن بهره گرفتن از شیوه کارگاه و پایه است و از آنجا که رگه‌های فیروزه عمودی هستند به ناچار استخراج به صورت طبقه طبقه انجام می‌شود .

فضلیانی افزود :
حداقل ارتفاع سقف کارگاه دو متر و حداکثر پهنای آن هم دو متر است و پس از استخراج فیروزه در یک طبقه ، دو متر ضخامت سقف از کارگاه باقی می‌ماند و کار استخراج در طبقه بعدی انجام می‌گیرد وتاکنون 18 طبقه استخراج در معدن فیروزه انجام و 50 کیلومتر تونل در آن ایجاد شده است .

وی اظهار داشت :
در مجموع معدن فیروزه نیشابور پنج منطقه استخراجی شامل چاه آبدار ، غار سبز ، تونل رکوب ، غار دم و غار زاک وجود دارد و تاکنون استخراج در این معدن تا عمق 80 متر پیش رفته است .
مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت : روش فعلی استخراجی در این معدن ، شیوه جدیدی است که 70 سال قدمت دارد با این توضیح که پیشتر معدن کاری به صورت شدادی انجام می‌شد و در داخل معدن چاه‌هایی به عمق 70 تا 80 متر حفر می‌کردند .

فضلیانی افزود :
هم اینک در محدوده معدن فیروزه نیشابور 34 غار قدیمی که محل استخراج معدن کاران در سالهای قبل بوده است وجود دارد که همه آنها ثبت شده و به دلیل وجود همین غارهاست که گاه از "معادن فیروزه نیشابور" صحبت می‌شود .

وی ادامه داد :
شیوه حفر تونل در معدن فیروزه با استفاده از دینامیت و انفجار آن است چون استخراج رگه‌های فیروزه از معدن بدون انفجار ممکن نیست و اساساً حفر کردن هیچ معدنی در کل دنیا به جز استفاده از روش‌های انفجاری مقرون به صرفه نیست با اینکه استفاده از روش انفجاری در نزدیکی‌های رگه‌های فیروزه به آن آسیب می‌زند .

مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت :
روش مشابه انفجار در معدن، حفاری با فشار آب دستگاه حفار است که البته اگر انفجار ، سنگ را خرد می‌کند این روش‌ها سنگ را پودر می‌کند لذا فعلاً جایگزینی برای روش انفجاری وجود ندارد .

فضلیانی افزود :
گفته می‌شود که در معدن فیروزه آمریکا با آزاد کردن یک باکتری ، فیروزه را استخراج می‌کنند در حالی که به هیچ وجه این گونه نیست و استفاده از باکتری در فرآوری برخی مواد معدنی مانند مس کربناته مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هیچ جای دنیا از این روش برای استخراج فیروزه استفاده نشده است .

وی اضافه کرد :
بعد از انفجار ، کارگران اقدام به "فیروزه جوری" می‌کنند ، به این معنا که فیروزه را از سنگ باطله جدا می‌کنند . در این روش پوسته‌ای که از سنگ مادر اطراف فیروزه را فرا گرفته با استفاده از چکش زدن جدا می‌شود .
مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت : کارگران با زدن چکش بر روی سنگ‌ها و گوش دادن به صدای آن ، پی به وجود فیروزه در آن می‌برند و این روش در هیچ جای دنیا قابل اجرا نیست و فقط به تجربه و تخصص افراد در این بخش بستگی دارد .

فضلیانی افزود :
استفاده از کلمه "سنتی" برای استخراج فیروزه از این معدن بیشترین صدمه را به صنعت فیروزه وارد کرده است چون مفهوم "قدیمی" با مفهوم "سنتی" تفاوت زیادی دارد .

✓ استقبال از روش‌های جایگزین انفجار

مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت :
ما از افرادی که یک روش علمی مناسب قابل اجرا به جای انفجار ارائه دهند استقبال می‌کنیم و در همین راستا از تمام دانشگاه‌های سطح کشور که رشته استخراج معدن دارند و در این زمینه کار کرده‌اند و از سازمان‌های مربوطه و از پژوهشگران درخواست کردیم و در جراید اطلاعیه دادیم که اگر کسی روش مناسبی برای جایگزینی روش انفجاری دارد ارائه دهد .

فضلیانی افزود :
در سال 1396 ، این شرکت با همکاری دانشگاه نیشابور اقدام به برگزاری همایش "فیروزه، صنعت و فرهنگ" کرد و در آن همایش اعلام کردیم که پژوهشگران، روش‌های جایگزین روش انفجاری را با سه شرط که اولاً بهتر از روش فعلی باشد ثانیاً از خدمات پس از فروش برخوردار باشد و ثالثاً قابلیت خریداری باشد ارائه دهند .

وی درباره حضور متخصصان در این معدن گفت :
از نظر قانونی معدن فیروزه نیشابور دارای یک مسئول فنی است و تخصص خود من نیز اکتشاف معدن است علاوه بر این از گروه‌های مهندسی خارج از معدن برای پیشبرد بهتر کار بهره می‌گیریم و در اطراف معدن نیز مهندسان نسبت به انجام فعالیت‌های علمی اهتمام دارند .

فضلیانی اضافه کرد :
شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور از وظایف قانونی خود فراتر رفته و به صورت جدی موضوعات علمی را دنبال کرده است و به نظر می‌رسد فعالیت علمی در این معدن از میانگین معدن کاری علمی در کشور بیشتر باشد .

✓ فروش فیروزه

مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت :
هر چه قدر که سنگ فیروزه از معدن خارج شود باز مشتری خود را دارد با این حال فروش سنگ‌های استخراجی از معدن فیروزه در مزایده عمومی انجام می‌گیرد .

فضلیانی افزود :
هر چند وقت یک بار که استخراج سنگ‌های فیروزه به حد کفایت رسید و شرایط بازار متعادل بود در محوطه رو به روی معدن، فیروزه‌ها به صورت بسته در معرض بازدید عموم قرار می‌گیرد و در مزایده به بالاترین قیمت پیشنهادی به فروش می‌رسد .

وی اضافه کرد :
هر بسته 100 کیلو وزن دارد و فیروزه آن درجه بندی شده است و قیمت پیشنهادی در مزایده برای هر بسته از 150 میلیون ریال شروع می‌شود و تا حداکثر 750 میلیون ریال می‌رسد .

وی اظهار داشت :
از آنجا که خروج سنگ خام از کشور ممنوع است امکان فروش سنگ‌های فیروزه به مشتری خارجی وجود ندارد با این حال بارها مشتری‌هایی از کشور چین چندین مرتبه پیشنهاد داده اند که کل تولیدات معدن فیروزه را به صورت یک جا خریداری کنند .
مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت : صنعت فیروزه یکی از قدیمی ترین و معتبرترین و کم نقص ترین صنایع ایران به شمار می‌رود و در هر نقطه از دنیا ، ایران را به نام فیروزه و آن هم فیروزه نیشابور می‌شناسند

فضلیانی افزود :
20 هزار نفر در شهرهای مشهد ، نیشابور و فیروزه در صنعت فیروزه تراشی و ساخت زیورآلات فعالیت دارند .

وی بیان کرد :
با اینکه وقتی فیروزه از معدن خارج می‌شود شرکت تعاونی دیگر مسئولتی در قبال آن ندارد اما خرید فیروزه به صورت ریالی توسط گردشگران و صادرات چمدانی آن بزرگترین آسیب را به این صنعت زده است .

✓ جاذبه گردشگری معدن فیروزه

مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور گفت : در سال 1393 معدن فیروزه نیشابور به عنوان معدن گردشگری ایران معرفی شد اما هنوز این موضوع به طور کامل در این معدن اجرا نشده است .

فضلیانی افزود :
تقویت بخش گردشگری معدن فیروزه نیشابور نیاز به بیمه و تامین زیرساخت‌های لازم از جمله جاده و استراحتگاه دارد که تاکنون هیچکدام از این موارد تامین نشده است .

وی بیان کرد :
از نظر قانونی ، معدن فیروزه نیشابور یک معدن استخراجی فعال است که ورود افراد غیر شاغل به آن ممنوع است لذا به رغم دریافت مجوزهای لازم از دستگاه‌های اجرایی ذیربط ، برای مساله بیمه ، خلا قانونی وجود دارد .

او اظهار داشت :
با وجود اینکه زیرساخت‌های گردشگری برای معدن فیروزه نیشابور مهیا نشده ، سالانه گردشگران زیادی برای دیدن معدن به این منطقه می آیند اما این شرکت نمی‌تواند خدماتی به آنها ارائه دهد .

مدیر عامل شرکت تعاونی معدن فیروزه نیشابور در پاسخ به تاثیر تحریم‌ها بر فعالیت این معدن گفت :
وسایل مورد استفاده برای استخراج از جمله "مته" از خارج کشور تامین می‌شد که اکنون تامین این وسایل بسیار دشوار شده است .

فضلیانی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص بروز حادثه در معدن فیروزه نیشابور گفت :
طی 17 سال گذشته که شرکت تعاونی ، مسئولیت این معدن را برعهده داشته است هیچ حادثه منجر به فوت یا قطع عضوی رخ نداده است و در طول تاریخ تنها سه حادثه در این معدن رخ داده که مربوط به قبل از انقلاب بوده است .
این غرفه در سراسر اینترنت