مواد غذایی
خانه و آشپزخانه
لطفا شهر و استان خود را انتخاب کنید
آذرنقش ایرانیان
آذرنقش ایرانیان

آذرنقش ایرانیان

شرکت تعاونی آذر نقش ایرانیان با شماره ثبت 3746 از سال 1393 فعالیت خود را رسماً آغاز نمود.
4 سال در باسلام
20 محصول
کمتر از 10 فروش
آخرین فعالیت
4 سال پیش
شرکت تعاونی آذرنقش ایرانیان
اصفهان
4 سال در باسلام
20 محصول
کمتر از 10 فروش
آخرین فعالیت 4 سال پیش

درباره

غرفه آذرنقش ایرانیان

قصه محصول

چند صد سال قبل, سعدی شیرازی چنین گفته بود« ده درویش در گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند» گلیم‌های آقای شوقی و مجموعه همکارانش به ما ثابت می‌کنند که سعدی آن‌قدرها هم حکیم نبوده است. چرا که دعوای این روز‌ها, دعوای درویشان و پادشاهان است بر سر تصاحب گلیم‌های تولید تعاونی نقش آذر ایرانیان. گلیم‌هایی که تا به دست مصرف‌کنندگانش برسند راه‌ پر پیچ و خمی را طی می‌کنند. راهی که سختی‌های تولیدش هیچ دست کمی از ساخت یک اقلیم ندارد.بچه‌های شرکت تعاونی آذرنقش ایرانیان پس از خرید بهترین پشم‌های ریسه شده ایرانی و خارجی, پشم‌ها را با مرغوب ترین رنگ‌های طبیعی,گیاهی در هم می‌آمیزند. برای اطمینان از جنس و مرغوبیت رنگ, قبل از بافته شدن, پشم‌های رنگ شده را می شویند تا اگر احیانا رنگ آن‌ها کم‌رنگ شد, محصول بی کیفیت به دست مشتری نرسد. بعد از اطمینان از مرغوبیت رنگ و جنس پشم, آن ‌ها را بار می‌زنند و به روستای فتح آباد می‌آورند. ‌آن جا زن‌های عشایر, می‌نشینند پای بافتن گلیم‌ها. این زنان زحمت کش, نقش گلیم ها را همه از ذهن تصویر می کنند. درست مانند یک نقاش بدون هیچ نقش از پیش آماده‌ای. برای هر گلیم وقت جداگانه ای می‌گذارند,خلاقیت صرف می‌کنند, و تصویری زیبا و بدیع را خلق می کنند که نقشش همه از ذهن ایشان ‌طراویده است. همین خلاقیت در بافت سبب شده تا نقش گلیم‌ها متنوع, زیبا و اصیل باشند و برخلاف محصولات کارخانه‌‌ای پر از روح و تازگی باشد. با این‌همه زنان روستای فتح آباد فراموش نمی‌کنند که قشقایی هستند. مهر عشایر قشقایی در تار و پود و گلیم‌ها بافته می‌شود تا هویت گلیم‌ها زنده‌تر و اصیل‌تر نگه دارد.بعد از حدود بیست روز کار و تلاش مداوم, گلیم‌‌های قشقایی از زیر دست‌های شیرزنان عشایر, مانند یک نوزاد زیبا و اصیل متولد می شود. مادرانشان پس از تایید کیفی و اطمینان از سلامتشان, آن‌ها را به تعاونی آذرنقش می‌سپارند تا گلیم‌ها در نهایت کیفیت و به بهترین شکل به مشتریان واقعی آن‌ها تحویل داده شود.

درباره یک زندگی


قصه‌‌ی آقای شوقی از بیست و پنج سال پیش شروع می‌شود. روزی که خانواده‌اش را در تبریز رها می‌کند و قدم به نصف جهان می‌گذارد. آقای شوقی همسرش را در همین نصف جهان انتخاب می‌کند. در همین لنگه‌ی دنیا کسب و کار راه می‌اندازد و در همین جا موهایش را چون برف‌های تبریز, شهر پدری‌اش‌ سفید می‌کند.
آقای شوقی علاوه بر تجارت, در صادرات تابلو فرش هم دستی دارد و البته که هیچ‌وقت از کارهای خیر و عام المنفعه غافل نیست.
خودش تعریف می‌کند که یک تنه جامه‌ی اقتصاد مقاومتی را به تن کرده تا به مردمان کشورش به قدر وسع کمکی کرده باشد. سنگ بزرگی هم بر نداشته؛ آرام و صبور و با احتیاط شرکت تعاونی آذرنقش ایرانیان را به ثبت رسانده است. روستایی از توابع شهر اصفهان را پیدا کرده که مردمان عشایرش از توان مالی کافی برخوردار نیستند و با توجه به تخصص اهالی روستا شروع به تولید گلیم‌های قشقایی کرده است تا نقشی را به قدر توانش در اشتغال زایی و کمک به محرومان ایفا کرده باشد.
بافنده‌هایی که با آقای شوقی هم‌کاری می‌کنند عموما یا معلول هستند و یا خانم‌هایی که برای خانواده‌های پرجمعیتشان نان‌آوری می‌کنند. زن‌هایی که در فصل گرما به کشاورزی و سیب چینی مشغول‌ند و در فصل سرما گلیم می‌بافند. تمام تلاش آقای شوقی آن است که روستاهای محروم کناری را هم برسرکار بنشاند و خانواده‌های بیشتری را خوشحال کند.

درباره یک مکان

اگر اهل اصفهان باشید حتما دروازه دولت را چشم بسته بلدید. از دروازه دولت اصفهان تا روستایی که گلیم‌ها تولید می شوند حدود دو ساعت راه است. روستای کمه. از توابع شهرستان سمیران است که در بخش جنوبی استان اصفهان عشایر قشقایی را مهمان خود کرده است

ارزشش را دارد

وسواس تعاونی آذر نقش در تهیه‌ی مرغوب‌ترین رنگ, بهترین پشم, بالاترین کیفیت, و از همه مهم‌تر اشتغال زایی برای روستاییان و زنان اصیل و هنرمند قشقایی بزرگترین‌تفاوت این گلیم‌ها با دیگر گلیم‌ها است.
البته که نباید فراموش کرد طرح‌‌های گلیم‌های این تعاونی, همه از ذهن بافندگان آن‌ها می طراود و هر محصول در عین حفظ هویت پر از ریزنقش‌هایی است که نمونه‌ای در تمام دنیا نخواهد داشت.