از تبار اسفناج است، پهن و سبز با ریشهٔ غده‌ای و سرخ. ریشه‌اش لبوی داغ روزهای زمستانی است و برگ‌های بزرگ و تیره‌‌اش در میان سبزی‌ها خواهان کمی دارد که علتش چیزی نیست جز بی‌اطلاعی از خواص و روش‌های مصرفش.
اما حالا که کمبود ویتامین‌ها و نیاز بدن‌مان به تغذیهٔ سالم بیشتر شده است، زمان آن رسیده  که در سبد غذایی‌مان، جایی برای برگ چغندر باز کنیم و از خواص فوق العاده‌اش استفاده کنیم. در این یادداشت از خواص برگ چغندر و روش‌های مصرف این سبزی مفید، بیشتر با هم می‌خوانیم.

خواص برگ چغندر

1. درمان کم خونی

کمبود آهن علائمی دارد که با بسیاری از آن‌ها آشنا هستیم. از جمله: احساس خستگی، ضعف و بی‌حالی، پایین بودن دمای بدن، عدم تمرکز، رنگ پریدگی، ریزش شدید مو، احساس گیجی و منگی و سردردهای زیاد.
برگ چغندر به دلیل داشتن آهن فراوان، می‌تواند کمک مؤثری در رفع این علائم داشته باشد.

خواص برگ چغندر

2. تامین کلسیم بدن

کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد مغذی در بدن است و کمبود آن در بدن باعث پوکی استخوان می‌شود. برگ چغندر دارای ویتامین کا و کلسیم است که می‌تواند به تامین بخشی از کلسیم مورد نیاز بدن کمک کند.

3. جلوگیری از سرطان

برگ چغندر به دلیل سرشار بودن از آنتی اکسیدان، مانع از رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود.

4. تامین ویتامین c

ویتامینc مورد نیاز بدن را بیشتر از طریق مصرف میوه‌ها و سبزیجات می‌توان تامین کرد. برگ چغندر، منبع غنی ویتامین c است که در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مؤثر است.

لاغری با برگ چغندر

5. لاغری

فیبر بسیار این گیاه و کالری پایین آن، کمک زیادی به لاغری می‌کند. همچنین ورزشکاران و افرادی که دارای منع غذایی هستند می‌توانند به عنوان یک جایگزین غذایی ارزشمند، به راحتی از آن استفاده کنند.

موارد ذکر شده، از مهم‌ترین خواص این گیاه پرفایده هستند اما برای اینکه بهتر بتوانیم از خواص آن استفاده کنیم لازم است که از روش‌های نگهداری و مصرف آن، آگاهی درستی داشته باشیم. در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

خواص درمانی برگ چغندر

 روش‌های مصرف

برگ چغندر را می‌توانید به صورت خام، پخته و یا خشک مصرف کنید. همچنین می‌توانید آن را به صورت مایع مصرف کنید!
یعنی آب برگ را بگیرید و به عنوان یک نوشیدنی مفید، بنوشید. برای گرفتن آب برگ، آن را پوره کنید و بعد در یک پارچهٔ توری خوب بفشارید تا آب آن خارج شود.

نگهداری برگ چغندر

بعد از خرید این سبزی به مدت سه روز می‌توانید آن را در یخچال نگهداری کنید. بیشتر از این زمان، پلاسیده و خراب می‌شود. برای نگهداری طولانی مدت، می‌توانید آن را به صورت پخته و یا خام در فریزر نگهداری کنید.

سوپ برگ چغندر

بورانی برگ چغندر

یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین غذاهایی که می‌توانید با برگ چغندر درست کنید، بورانی است. می‌توانید با یکی دو حبه سیر، طعم بورانی را خوشایندتر کنید.

دلمهٔ برگ چغندر

اگرچه دلمهٔ برگ مو از پر طرفدارترین نوع دلمه هاست اما با اختلاف اندکی دلمهٔ برگ چغندر هم می‌تواند با آن برابری کند. اصلا شاید خاصیت زیاد این گیاه باعث شود که در ردهٔ بالاتری از دلمهٔ برگ مو قرار بگیرد!

برای درست کردن دلمه لازم نیست که زمان زیادی صرف کنید. کافی است یک ردیف برگ چغندر کف قالب بچینید، مواد را میانش بگذارید و برگ‌ها را رویش برگردانید و بگذارید روی حرارت فر یا اجاق. پس از ساعتی ، یک دلمهٔ مدرن و شیک و بدون زحمت و در عین حال پرخاصیت در انتظارتان خواهد بود.

سالاد برگ چغندر

ماحصل ترکیب برگ چغندر ریز شده و روغن زیتون و آبلیمو و نمک، یک سالاد خوشمزه و در عین حال مغذی است که می‌تواند جایگزین یک وعدهٔ غذایی سبک شود.

سالاد برگ چغندر

آش و سوپ

بیشترین کاربرد برگ چغندر به عنوان سبزی آش و سوپ است که عطر و طعم خوبی را به آن‌ها می‌دهد.

سوپ برگ چغندر

کوکوی برگ چغندر

خواص این گیاه آن قدر زیاد است که به راحتی نباید از کنارش گذشت. ترکیب آن با سبزی کوکو، ارزش غذایی کوکو را بالاتر می‌برد و به تامین ویتامین‌های بدن کمک می‌کند.

برگ چغندر خشک

این گیاه سبزی کوتاه عمری است که در تمام فصول در دسترس نیست. برای استفادهٔ بیشتر از آن می‌توان خشکش کرد و به عنوان چاشنی ماست و یا سبزی آش و سوپ و کوکو از آن استفاده کرد.

شاید شما هم روش‌های دیگری برای مصرف این سبزی مفید بلد باشید که می‌توانید آن روش‌ها را در قسمت کامنت، به اشتراک بگذارید. راستی اگر به این سبزی مفید دسترسی ندارید، سری به غرفه داران بازار باسلام بزنید و آنچه را نیاز دارید به راحتی سفارش دهید.