برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور سرمه بکشیم؟

به جای لوازم آرایشی جدید مثل مداد خط چشم، سرمه را برای زیباتر کردن چشم‌ها انتخاب کرده‌اید؟ برای مصارف دارویی از سرمه استفاده می‌کنید؟ باید توجه داشته باشید که

  • اگر صحیح از سرمه استفاده نکنید ممکن است نتیجه مطلوبتان را نگیرید.
  • حتی ممکن است به چشمان خود ضرر بزنید.

درنتیجه برخی افراد پس از چند باز استفاده، قید مواد طبیعی را می‌زنند و به سراغ همان آرایش صنعتی می‌روند.

چه سرمه‌ای بکشم؟

اولین نکته این است که از هرجایی و هر برندی خرید نکنید. بسیاری از شرکت‌های تجاری از حس طبیعت‌دوستی شما سوءاستفاده می‌کنند. آن‌ها ممکن است مواد شیمیایی را به‌جای سرمه جا بزنند. اگر چشم‌هایی حساس دارید، بهتر است از سرمه‌های گیاهی به‌جای سرمه‌های ساخته شده از سنگ استفاده کنید. سرمه‌های سنگی، از سابیدن سنگ‌ها به دست می‌آید و در برخی موارد خرده‌های کوچکی از سنگ درون سرمه باقی می‌ماند. اما سرمه‌های گیاهی دوده هستند و در آن‌ها خبری از این خرده‌ها نیست.

برای تشخیص کیفیت سرمه (به‌ویژه سرمه گیاهی) کمی از آن را کف دستتان بمالید و چند دقیقه بعد با آب سرد بشویید. اگر سرمه واقعاً از دوده گیاهان تولید شده باشد به این راحتی‌ها پاک نمی‌شود.

رنگ واقعی سرمه

اگر دوست دارید دور چشم یا ابرویتان حسابی تیره شود از سرمه‌های گیاهی استفاده کنید. سرمه سنگ (اثمد) معمولاً کم‌رنگ‌تر از سرمه گیاهی (مغز) است. سرمه‌های گیاهی از دوده هستند و معمولاً رنگی تیره‌تر از رنگ سنگ‌های سیاه دارند.

روش کشیدن سرمه

گاهی توصیه می‌شود برای سهولت، میله سرمه را (مخصوصاً در سرمه‌دان‌های چوبی) کمی به روغن‌های گیاهی آغشته کنید و بعد کمی روی یک پارچه لطیف یا کف دستتان بکشید تا خطی صاف و یکدست تولید کند. این کار باعث می‌شود میله سرمه‌دان بعد از مدتی آلودگی‌ها را از محیط به خود جذب کند. پس بهتر است اگر سرمه را برای سلامتی انتخاب کرده‌اید از روغن‌کاری میله سرمه بگذرید.

پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید سرمه روی پوست صورتتان نریزد یک دستمال زیر مژه بگیرید تا باقی ماده سرمه روی دستمال بریزد.

سرمه را طرف داخلی پلک نکشید. شاید فکر کنید که اگر سرمه خواص درمانی دارد پس نباید برای چشم هیچ ضرری داشته باشد. اما سرمه اگر از مواد ارگانیک تهیه شده باشد (به‌ویژه این که میله سرمه نیز به روغن آغشته باشد) به راحتی آلودگی جذب می‌کند و می‌تواند چشم‌های حساس را بیمار کند. اگر هم سرمه صنعتی باشد فلزات سمی درون سرمه می‌تواند به چشم آسیب برساند. پس بهتر است سرمه را نه در طرف درونی پلک‌ها، که پشت مژه بکشید. این کار علاوه بر حفظ سلامت چشم، آن را درشت‌تر نشان می‌دهد.

هرگز به چشم بچه‌هاسرمه نکشید

برخی به دلیل خواص دارویی که برای سرمه ذکر می‌شود، دوست دارند به چشم کودکان و نوزادان نیز سرمه بکشند تا هم ‌سوی چشمشان زیاد شود و هم مژه‌هایشان را تقویت کنند. واقعیت این است که چشم کودکان چند برابر حساس‌تر از چشم بزرگ‌سالان. بنابراین نه تنها آلودگی‌های احتمالی، بلکه خود دوده یا پودر سنگ‌ها می‌تواند به چشم کودکان آسیب برساند.

بیشتر بخوانید