هرچند ماه رمضان، ماه تشنگی و گرسنگی است اما بازار خوراکی‌های مخصوص رمضان داغ داغ است. خرما از چیزهایی است که باید جایگاه مهمی در سفره افطار و سحر داشته باشد. به خصوص اگر در ماه رمضان امتحان دارید، ورزشکارید یا فعالیت بدنی زیادی دارید، خرما گزینه مناسبی برای شماست. حتی اگر دنبال غذای سبک و مقوی هستید یا کودک‌تان برای اولین بار روزه می‌گیرد، حتماً به خرما به طور جدی فکر کنید.

در ادامه این یادداشت، درباره برخی از خواص خرما بویژه در ماه رمضان صحبت می‌کنیم که احتمالاً کمتر شنیده‌اید.

خرمای ا مرداسنگ (اعلا) (اندازه ریز)
٪۷
آقای میرشکاری از شهر کهنوج
خرمای فوق العاده خوشمزه و 100 درصد ارگانیک
از نزدیک ببینید خرمای ا مرداسنگ (اعلا) (اندازه ریز)

خواص خرما

چرا خوردن خرما در ماه رمضان ضروری است؟

در هفت یا ده روز اول روزه‌داری ماه رمضان، بدن سعی می‌کند به شرایط جدید عادت کند. با روزه‌ گرفتن، کمبود انرژی و احساس گرسنگی، خستگی و عدم تمرکز طبیعی است. ولی در ماه رمضان با برنامه غذایی می‌توان به بدن کمک کرد. مهم‌ترین نکته این است که حتماً سحری بخورید و خرما را هم حتماً جزو گزینه‌های روی میز افطار و سحر بگذارید! چرا؟ 

  • ارزش غذایی خرما زیاد است و آن را در هرم غذایی جزو میوه‌ها محسوب می‌کنند؛ یعنی چند عدد خرما خوردن یک واحد میوه را جبران می‌کند.
  • خرما مقدار زیادی قند ساده دارد و به سرعت جذب خون می‌شود؛ پس در افطار برای رفع گرسنگی مناسب است. البته افراد دیابتی، چاق یا کسانی که اضافه وزن دارند از مصرف زیاد خرما پرهیز کنند.
  • خرما ‪ ۲۵‬درصد ساکاروز و ‪ ۵۰‬درصد گلوکز دارد و از این رو پرکالری است و خوردن آن در سحر برای حفظ انرژی مفید است. البته خرمای خشک، نسبت به خرمای تازه و رطب کالری بیشتری دارد.
  • مقادیر زیادی ویتامین‌های آ (A) بِ‌یک (B1)، بِ‌دو (B2) و سی (C) دارد و نیاز بدن را تا حدود زیادی تأمین می‌کند. گروه ویتامین‌های ب برای دستگاه عصبی بدن نیاز است و آرام‌بخش است و جالب است بدانید که مانع خشونت می‌شود. ویتامین آ نیز کمک می‌کند کلسیم خرما بهتر در بدن جذب شود.
  • و نیز املاحی چون سدیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر و آهن دارد. البته سدیم خرما کم است و مصرف کم آن برای کسانی که فشارخون دارند مشکل‌ساز نیست. چند عدد خرما، نیاز روزانه آهن بدن را که ترمیم‌کننده و سازنده گلبول‌های قرمز خون است برطرف می‌کند. بنابراین خرما برای درمان کم‌خونی نیز مفید است.
  • خرمای تازه و مرطوب پانزده تا سی درصد آب دارد که در کنار بافت فیبری خرما، برای دستگاه گوارش مفید است و ضد یبوست و خشکی پوست است.
  • خرما خستگی ناشی از روزه یا فعالیت سنگین را کمتر می‌کند و برای قوای جنسی نیز مؤثر است؛ بویژه اگر با شیر خورده شود.
خرما اعلای مضافتی 650 گرمی(هایلین)
٪۲۰
رسول دانایی از شهر قم
خرمای شیره دار و پوست نازک دست چین شده از باغات بم
از نزدیک ببینید خرما اعلای مضافتی 650 گرمی(هایلین)

خرما در سنت دینی پیامبر(ص) و ائمه(ع)

خرما یکی از میوه‌های عربستان و عراق است. پیامبر خدا(ص) و ائمه(ع) زیاد درباره آن صحبت کرده‌اند. از جمله امام صادق(ع) درباره پیامبر اسلام(ص) نقل می‌کند که ایشان با حلوا افطار مى‌‏کرد و اگر حلوا نبود، با شکرینه‌‏اى دیگر یا چند دانه خرما، و اگر آن نیز نبود، با آبِ نیم‌گرم (الکافى، ج ۴، ص ۱۵۳، ح ۴).

در حدیث دیگری، یکی از آشنایان امام صادق(ع) تعریف می‌کند که روزی امام چند خرمایى خواست و خورد. سپس گفت که اشتهایى نداشتم و گرسنه نبودم اما ماهى خورده بودم و اگر کسی ماهی بخورد و پس از آن چند خرما یا مقدارى عسل نخورد و بخوابد، تا صبح بی‌حالی و سستْ‌‏اندامى بر او غلبه خواهد داشت. (الکافی، ج۶، ص ۳۲۳، ح ۱).

از پیامبر نقل می‌کنند که ایشان را دیده اند که خرما را با خیار می‌خورده است (صحیح البخاری، ج۵، ص ۲۰۷۳، ح ۵۱۲۴) یا این که پیامبر سفارش می‌کرده است که خرما را ناشتا بخورید تا کرم‌های شکم را از بین ببرد (عیون أخبار الرضا، ج ۲، ص ۴۸،‌ ح ۱۸۵). همچنین فرموده است نخستین چیزی که زن تازه‌زا باید بخورد خرماست و به داستان حضرت مریم و خوردن خرما پس از زایمان (سوره مریم، آیات ۲۳ تا ۲۵) اشاره کرده است (الکافی، ج ۶، ص ۲۲، ح ۴). 

مضرات خرما

خرما بی‌ضرر نیست

خرما به طور عادی ضرری ندارد ولی اگر در خوردن آن زیاده‌روی شود، بی‌ضرر نیست. مثلاً می‌تواند به کبد، طهال و لوزالمعده آسیب بزند و فشارخون را افزایش دهد. همچنین باعث جوش دهان و پوسیدگی دندان می‌گردد. بنابراین کسانی که بیماری دارند و دارو مصرف می‌کنند یا حساسیت غذایی دارند، از افراط در خوردن خرما پرهیز کنند. همچنین کسانی که طبع خیلی گرمی دارند، خرما را با مصلح آن، مثل خیار و دیگر میوه‌های سرد بخورند. همچنین بعد از خوردن خرما و محصولات خرمایی یا دیگر شیرینی‌ها مسواک فراموش نشود.

طبق برخی تحقیقات، افزایش قند خون با خوردن خرما به جای قند حبه نیز اتفاق می‌افتد و تفاوت معناداری میان این دو نیست و خوردن خرما نسبت به قند حبه از جهت عدم افزایش قند خون برتری ندارد. پس افراد دیابتی در مصرف خرما اندازه را نگه دارند.

خرید انواع خرما و محصولات خرمایی

خرمای زاهدی
٪۱۵
عباس احمدی از شهر خورموج
خرمای زاهدی،مناسب برای پذیرایها،تغذیه در مدارس،ارگانیک،زد سرطان
از نزدیک ببینید خرمای زاهدی