مواد غذایی
خانه و آشپزخانه
لطفا شهر و استان خود را انتخاب کنید
دست‌سازه‌های چوبی
دست‌سازه‌های چوبی

دست‌سازه‌های چوبی

سازنده‌ی تزئینات چوبی، از کاردستی‌های دوره نوجوانی تا گره خوردن چوب با درس و زندگی
3 سال در باسلام
27 محصول
+20 فروش
آخرین فعالیت
6 ماه پیش
خانم فاطمه محمدی راز
قم
3 سال در باسلام
27 محصول
+20 فروش
آخرین فعالیت 6 ماه پیش

محصولات

غرفه دست‌سازه‌های چوبی
فیل چوبی
25٪
60000 45000
پایه موبایل
24٪
55000 42000
انگشتر فاطمه
5 (1 نظر)
59000
قاشق منبت
15٪
230000 195000
تمام شد
ست لایه چینی
تمام شد
ست تکنیک معرق منبت
تمام شد
گردن آویز تکنیک معرق منبت
تمام شد
ست انارهای چوبی

درباره

غرفه دست‌سازه‌های چوبی

قصه محصول

باد که می‌وزد برگ درخت‌های اُکالیپتوس حیاط را پُر می‌کند. برگ‌ها حیاط را فرش می‌کند و دل مشغولی مادر، جارو و جمع کردن برگ‌ها می‌شود، ولی برای دخترِ خانه بخشی از بازی‌ها و شیطنت‌های کودکی‌ تازه شروع می شود. دور درخت می‌دود و برگ‌های اُکالیپتوس را بو می‌کند. روزهای گرم زیر سایه‌اش می‌نشیند. مشق‌هایشان را می‌نویسد یا با خواهر و برادرهایش در کنار آن بازی می‌کند. از نظر دیگران، این درخت فقط یک درخت معمولی بود. یک اُکالیپتوس پر دردسر که جارو کردن برگ‌هایش کلی وقت و انرژی می‌خواست. برای دختر خانه اما درخت اُکالیپتوس یک هم‌بازی‌ بوده، حرف‌هایش را شنیده، نقاشی‌ها و کاردستی‌هایش را دیده. برای دختر خانه اُکالیپتوس فقط چوب و برگ نبوده.
اینها بخشی از خاطرات دوران کودکی فاطمه محمدی است. خاطرات و تصویرهایی که هیچ وقت از ذهنش پاک نمی‌شود. حتی سال‌هایی که در فاصله‌ی هفتصد کیلومتری از خانه‌شان در دانشگاهی در تبریز درس می‌خوانده و سال‌هایی که از آن خانه‌ی قدیمی اسباب کشی کردند و به یک واحد آپارتمانی رفتند. توی خانه‌ی آپارتمانی دیگر خبری از درخت نبوده. در نهایت چندتایی گلدان بزرگ و کوچک. در خانه‌ی آپارتمانی بوی چوب و برگ نمی‌آمد.
حالا خانه‌شان تغییر کرده، ولی علاقه‌ها و دلبستگی‌ها به هنر و چوب سر جایش مانده، حتی بیشتر هم شده. حالا دیگر آن استعداد طبیعی و علاقه‌اش با دانش و تحصیلات آکادمیک درهم آمیخته، چند سالی در گرایش چوب درس خوانده و چوب را بیشتر از همیشه می‌شناخته.
حالا خانه دیگر آن وسعت سابق را ندارد. ولی در همین خانه‌ی آپارتمانی هم می‌شود با چوب دوست بود. اگر در این خانه نمی‌شود نجاری‌های بزرگ یا خراطی کرد، ولی می‌شود تزئینات کوچک چوبی ساخت. تزئیناتی با هنر مشبک و معرق و منبت. تصمیم می‌گیرد برای دست سازه‌هایش هم اسمی تجاری انتخاب کند. با خودش فکر می‌کند: چه اسمی بهتر از اُکالیپتوس؟

درباره یک زندگی

اولش فقط سرگرمی و کاردستی بود. ولی آخرش قصه فرق کرد. سال‌ها پیش، از همان کلاس هفتم (که آن وقت‌ها می‌گفتند: دوره راهنمایی) همه فکر می‌کردند این خواهرش است که کار با چوب را ادامه می‌دهد. چون خواهرش بود که به آموزشگاه معرق می‌رفت و اره مویی دستش می‌گرفت و سمباده‌های نرم و درشت به آن می‌زد. ولی دیدن آن ورقه‌های چوبی و ابزار برای او هم وسوسه انگیز بود. در کنار کاردستی‌هایی که می‌ساخت کار مشبک را هم امتحان کرد. همین یک بار امتحان کافی بود که تا سال‌ها کار چوب با زندگی و درسش گره بخورد.
فاطمه محمدی حالا چند سالی است که کارِ چوب انجام می‌دهد. از همان دوره‌ی راهنمایی تا این روزها که درس و دانشگاه را تمام کرده. دانشگاه هم که رفت وسوسه‌ی چوب رهایش نکرد و در رشته‌ی هنرهای اسلامی گرایش چوب درس خواند و کار چوبی ساخت.
این روزها نشسته است توی خانه‌اش و پشت میز کوچک کارش تزئینات چوبی می‌سازد. مُغار و سمباده روی کارهای چوبی می‌کشد و روی انگشترها خاتم می‌چسباند. صدای سمباده و بوی چسب که در خانه می‌پیچد همه منتظر یک اتفاق جدید هستند. یک ایده‌ی تازه که معمولا در حین کار و ساختن آن فرآیندی غیرقابل پیش بینی در رنگ‌ها و ابر و بادهایش می‌افتد. برای همین نتیجه‌ی کار معمولا یک محصول تک و خاص است.
درست است که برای فاطمه محمدی کار با چوب دیگر فقط سرگرمی و کاردستی نیست. ولی از ساختن طرح‌های تازه و کارهای چوبی همان قدر لذت می‌برد که سال‌ها پیش موقع کاردستی ساختن می‌برد.

درباره یک مکان

یک میز کوچک در آپارتمانی ساکت برای ساختن این تزئینات کوچک و دوست داشتنی کافی است. چیزی که خانم فاطمه محمدی برای ساختن محصولاتش آن را غنیمت دانسته و به خوبی از آن استفاده می‌کند.
او امیدوار است در صورت گسترش محل کارش به خراطی چوب هم مشغول شود. کاری که پیش از این انجام می‌داده.

ارزشش را دارد

سازنده‌ی این تزئینات علاوه بر استفاده از تجربه‌های شخصی از دانش روز درباره‌ی چوب هم بهره می‌برد. تحصیلات آکادمیک در گرایش چوب دارد و خم و چم چوب و انواعش را به خوبی می‌شناسد.
بسیاری از این محصولات حداقل در تزئینات و شکل داخلی خود نمونه‌ی مشابه ندارند، چون در فرآیند ساخت و استفاده از تکنیک ابر و باد و ماده‌ی رِزین معمولا طرحی به دست می‌آید که تک هستند.

این غرفه در سراسر اینترنت

نظرات کاربران

غرفه دست‌سازه‌های چوبی
فاطمه عبدالکریمی
27 اردیبهشت 98
سلام طاعاتتون قبول باشه. یه انگشتر فاطمه توی کارهاتون دیدم. داخل غرفه‌تون میذارینش؟
خانم فاطمه محمدی راز
27 اردیبهشت 98
سلام. طاعات شما هم قبول. بله میزارم
سمانه انارکی(غرفه دکوگالری)
21 شهریور 96
سلام بسیار محصولات قشنگی دارید .بعضی قیمتهاتون رو به تومان زدید اصلاح کنید .