بازارچه‌ها

بازارچه‌ها
راسته خدمات محتوایی راسته خدمات و آثار گرافیک راسته بازی و سرگرمی راسته کتاب و مجله راسته اپلیکیشن و بازی رایانه‌ای راسته لوازم التحریر
راسته زیورسازان راسته سفالگران راسته حصیربافان راسته نجارها راسته شیشه‌گران راسته بافندگان راسته نگارگری راسته قالی بافان راسته عروسک سازان راسته فلزکاران راسته دوزندگان راسته چرم دوزان راسته کاردستی
راسته پوست و مو راسته آرایشی راسته بهداشت فردی
راسته سبزی خشک راسته گیاهان دارویی راسته عرقیات و شربت‌ها راسته روغن‌های درمانی راسته مرهم‌های گیاهی راسته دم نوش‌ها راسته سویق و قاووت
راسته سبزی خشک راسته سرکه و آبلیمو راسته میوه خشک راسته شیرینی، آجیل و خشکبار راسته پروتئین و لبنیات راسته حبوبات و برنج راسته عسل و فراورده های آن راسته خرما و کشمش راسته ادویه و چاشنی‌ها راسته اَرده و شیره راسته روغن‌های خوراکی راسته زیتون و ترشی و مربا راسته غذای خانگی راسته میوه و سبزی راسته نان و غلات راسته چای و قهوه و شکر
راسته کیف و کفش راسته پوشاک مردانه راسته پوشاک کودکان راسته لباس ورزشی راسته پوشاک زنانه
راسته تزئینات راسته گل و گیاه راسته شوینده‌های طبیعی راسته لوازم آشپزخانه راسته اتاق خواب راسته اتاق بچه
ارسال رایگان ویژه سفارش‌های داخل اپلیکیشن
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن
گلیم‌ بافی محمدی
گلیم‌ بافی محمدی

گلیم‌ بافی محمدی


جمع سنت، تاریخ و هنر ایرانی
37٪
نمره غرفه
فروش کل غرفه: +10 تاسیس: 4 دی 95 آخرین فعالیت: 7 روز پیش
غرفه‌دار: حمید ملائی
چقابل ، لرستان

محصولات

غرفه گلیم‌ بافی محمدی

کیف با پشم طبیعی

فقط 1 عدد باقی‌مانده
30000 تومان

گلیم

فقط 1 عدد باقی‌مانده
135000 تومان

گلیم تزیینی

فقط 1 عدد باقی‌مانده
140000 تومان

گلیم با طرح راه راه

فقط 1 عدد باقی‌مانده
120000 تومان

گلیم با طرح رشته ای

فقط 1 عدد باقی‌مانده
208000 تومان

درباره

غرفه گلیم‌ بافی محمدی

قصه محصول

صدای دَفتین با خنده دخترکی می‌آمیزد. تارها و پودها در هم گره می‌خورند، رنگی پشت رنگی و طرحی به دنبال طرحی، با صدا آمیخته می‌شود و نقش جان گلیم می‌شوند.
فروزان، مادرِ سه دختر است. صدای دفتین، او را با خودش به خاطره‌ سال‌ها پیش می‌برد. سال‌هایی که خودش دخترکی کوچک بود و به دست‌های چین‌خورده مادربزرگ نگاه می‌کرد و گلیم‌بافی یاد می‌گرفت. مشوّقش، شوق و معصومیت کودکانه است.
صدا، او را با خودش به روزهای پر بلوط کودکی می‌برد؛ بوی رنگ‌ریزی‌های سنتی از علف‌های کوهی.
سال‌ها بعد که ازدواج کرد و زندگی تازه‌ای را شروع کرد، گلیم‌بافی به حاشیه زندگی‌اش رفت ولی هیچ وقت فراموش نشد. مثل یادگاری گران‌بها و قدیمی که در کنج انباری مانده و گذر سال‌ها به ظاهر بی اهمیتش کرده است. ولی چرخ روزگار طور دیگری چرخید. همسر جانبازش از دنیا رفت و بافنده قدیمی گلیم ماند و سه دختر؛ دخترهایی که کم‌کم وقت ازدواجشان شده بود و همین نگرانی مادر را از آینده بیشتر می‌کرد.
بافنده گلیم، دسته‌ نخی را از میان نخ‌ها جدا می‌کند و به نقش تازه‌ای که در ذهنش دارد فکر می‌کند. آن روزهای سخت هم یک پیشنهاد تازه از «خیریه‌ حمید» داشت. باید از هنر گلیم‌بافی‌اش استفاده می‌کرد. با خودش فکر کرد چیزی از گلیم‌بافی‌ها و نقش‌ها یادش مانده است؟ می‌تواند مثل قالیچه پرنده سوارش شود و از این پیچ زندگی هم بگذرد؟ تشویق‌های خیریه حمید بی تأثیر نبود. عزمش را جزم کرد و بعد از سال‌ها باز انگشت در میان چله و نخ دواند. طرح‌ها و نقش‌های از یاد رفته، کم‌کم در پستوی ذهنش رنگ گرفت و همان طرح‌ها را روی گلیم‌ها نقش زد. خاطره فروش اولین گلیم و اولین درآمدش هیچ وقت از یادش نمی‌رود. گلیم‌بافی تبدیل به کار اصلی‌اش شد و هر چه گذشت، بیشتر مطمئن شد که راه را اشتباه نیامده است. جهیزیه یکی از دخترانش را که از همین راه تهیه کرد که شوقش را برای بافتن گلیم، بیشتر و بیشتر کرد.
نخ دیگری از میان رنگ‌ها بیرون می‌کشد و دختر کوچکش را صدا می‌زند. دخترک سرگرم بازی کودکانه‌اش است. می‌خندد. صدای خنده‌اش با صدای دفتین می‌آمیزد و خانه روح تازه می‌گیرد.
حالا صدای دفتین فقط یادآور خاطره دور و مهربان مادر و مادربزرگ نیست. صدای دفتین، صدای زندگی و امید است.

درباره یک زندگی

خانم محمدی فقط گلیم‌باف نیست، نقاش هم است. نقاش گاهی به مدل نگاه می‌کند، گاهی هم به تصویری که در ذهن خیال‌پرورش ساخته است فکر می‌کند و قلمو را روی بوم نقاشی می‌لغزاند و نقش می‌آفریند. طرح‌هایی که خانم فروزان محمدی در تار و پود گلیم می‌بافد، از روی نقشه و مدل خاصی نیست؛ تصویری است که در ذهنش شکل گرفته یا طرحی است که به یادش مانده است.
گلیم‌بافی، هنر چند روزه و چندساله‌ او نیست. هنر، یک عمر زندگی‌اش است. از همان دورانی که دخترکی شش ـ هفت ساله بوده تا حالا که خودش صاحب سه دختر است. شاید روزهایی که از روی دست مادر و مادربزرگش این هنر را یاد می‌‌گرفت هیچ وقت فکر نمی‌کرد از محل درآمدش بتواند برای دخترش جهیزیه‌ کاملی تهیه کند؛ جهیزیه‌ای که در نبود پدر، بزرگ‌ترین دغدغه‌ مادر به شمار می‌آمد؛ دغدغه‌ای که حالا بعد از رفتن دختر به خانه بخت، به بهترین خاطره‌اش تبدیل شده است.
خانم محمدی، گلیم‌بافی را تجربی و همچون میراثی از نسل قبل یاد گرفته است ولی مدرک گلیم‌بافی را هم دارد و در حال حاضر در حال گذراندن دوره‌ آموزش فرش است.

درباره یک مکان

دارِ گلیم‌بافی خانم محمدی، تابستان و زمستان سر پاست. تابستان‌ها، بیرون از خانه، زیر سایه بانی خنک و زمستان‌ها، در خانه‌ای گرم. هر گلیم را در بازه‌ زمانی هشت تا ده روز می‌بافد، با نقش‌هایی که به ظاهر ساده می‌رسند اما تار و پودش با آرزوهایی مادرانه آمیخته است. او امیدوار است که از مسیر روزی حلال و به پشتوانه هنرش بتواند چرخ زندگی‌اش را بچرخاند. فرزوان محمدی به آینده هم چشم دارد. می‌خواهد سال‌های بعد، از درآمد گلیم‌بافی جهیزیه دختر کوچکش را هم تهیه کند؛ همان دختری که حالا کمک دست مادر در گلیم‌بافی است.

ارزشش را دارد

جدای از این که گلیم‌ها در کجای خانه و چگونه استفاده شود، حضورشان می‌تواند حس و حال تازگی و طراوت به خانه‌های امروزی بدهد. خانه‌های کوچک و دلگیر امروزی، به روح نیاز دارند. یک گلیم ساده و بافته شده از پشم طبیعی می‌تواند حس خوب طبیعت را میهمان ‌خانه‌ها کند. گلیم‌هایی که از پشم گوسفند و کاملاً طبیعی باشند ماندگاری فوق‌العاده‌ای دارند.
سلیقه‌ خوب شما در انتخاب طرح‌های مناسب با فرش، مبلمان و رنگ دیوار خانه‌تان، جلوه‌ای تازه و جذاب به تزئین و آرایه‌گری (دکوراسیون) خانه‌تان خواهد داد. طرح‌های متنوع گلیم‌های دستباف خانم محمدی، دست شما را در این انتخاب‌ها باز گذاشته است؛ طرح‌های گل و گلدان، شکار، خانه، همه‌اش گل، پرنده و قفس و... .
اسم این طرح‌ها را خود خانم محمدی روی گلیم‌ها گذاشته است؛ همان طور که پدر و مادر برای فرزند خود اسم انتخاب می‌کنند.
تأییدیه‌اش، گلیم‌های چند دهه ماندگار مانده در رنگ و تار و پود است.

نظرات کاربران

غرفه گلیم‌ بافی محمدی
زهرا شایان
12 آذر 98
سلام خانم محمدی خسته نباشید برای آموزش گلیم بافی کلاس دارید؟ بنده تهران ساکنم
نام شما
28 تیر 98
سلام اگر از طرحی خوشمون بیاد با سایز بزرگتر می بافید
حمید ملائی
فعلا خیر
هادی خدادادی
23 بهمن 97
سلام گلیم با طرح خاص میخواستم چطور میتونم طرح رو براتون ارسال کنم
هدیه - صفحه اول - بازار باسلام