مواد غذایی
خانه و آشپزخانه
لطفا شهر و استان خود را انتخاب کنید
عسل وخشکبارکندوان
عسل وخشکبارکندوان

عسل وخشکبارکندوان

فروشگاه محلی هادی پورحیدر
بابیش از پنج سال سابقه تولیدوفروش محصولات دامی.باغی وکندوداری
ارسال سفارش بالای پنج کیلو از باربری بصرفه است.
7 ماه در باسلام
25 محصول
+300 فروش
آخرین فعالیت
2 ساعت پیش
هادی پورحیدرکندجانی
اسکو آذربایجان شرقی
هادی پورحیدرکندجانی
آذربایجان شرقی، اسکو
7 ماه در باسلام
25 محصول
+300 فروش
آخرین فعالیت 2 ساعت پیش
پیام غرفه‌دار: روزهای شیرینی را همچون عسل به همه بزرگواران آرزومندم.
جهت خریدواطلاعات محصول پیام بدین🙏

تخفیف های غرفه دار

۱۰ هزار تومان تخفیف برای هزینه محصول ۵ هزار تومان تخفیف برای هزینه ارسال

1000 تومان تخفیف بر روی سبد خرید

منقضی
شده

درباره

غرفه عسل وخشکبارکندوان

قصه محصول

در کتاب امالی روایت شده که روزی حضرت سید عالم صلی الله علیه و آله در سایه نخلی نشسته بود، و حضرت امیرالمو منین علیه السلام در خدمت آن حضرت بود.
که ناگاه زنبوری آمد و مثل پروانه به گرد سر آن حضرت گردید و با زبان خود با رسول خدا صلی الله علیه و آله تکلم می کرد و حضرت امیرالمو منین علیه السلام آستین مبارک خود را می افشاند که زنبور از آن حضرت دور شود، و حضرت رسول صلی الله علیه و آله تبسم می کرد تا این که فرمود:
یا علی می دانی که این زنبور چه می گوید یا نه ؟ مراد این زنبور آن است که ما را مهمان کند، می گوید: در فلان موضع قدری شهد نهاده ام امیرالمو منین علیه السلام را بفرما تا بیاورد عذر خواهی بسیار می نماید که سلیمان پیغمبر را مور ضعیفی به پای ملخی مهمان نمود اگر زنبور بی نوایی خواجه دو سرا، را به قدری عسل مهمان کند عیب نخواهد داشت .
خلاصه امیرالمو منین علیه السلام به فرموده رسول رب العالمین آن عسل را حاضر نموده میل فرمودند، پس حضرت رسول صلی الله علیه و آله از همان زنبور احوال پرسید که خوراک شما از شکوفه تلخ بیش نیست چگونه می شود؟ که در اندرون شما شهد شیرین می شود و عرض کرد: یا رسول الله هر گاه قدری شکوفه به درون ما داخل می شود فی الحال الهام اللهی می شود که سه مرتبه به جانب شما صلوات می فرستیم و به سبب صلوات آن شکوفه تلخ در شکم ما شهد شیرین می گردد(کشکول النور: ج 2، ص 28، به نقل از کتاب امالی).

درباره یک زندگی

در مورد قدمت ساکنان اولیه روستای کندوان و قدمت آن نظریات متعددی وجود دارد. گفته شده مردمان این روستا عشایری بودند که قبلا از کندوان به‌عنوان ییلاق استفاده می‌کردند و از خانه‌های حفر شده در داخل کران‌ها، به‌عنوان منزل موقتی بهره می‌بردند که بعدها زحمت کوچ را کم کردند و در آن جا ساکن شده‌اند.

برخی دیگر معتقدند که در گذشته عده‌ای از جنگجویانی که از این محل می‌گذشتند، به‌علت موقعیت بهتر نظامی محل، به‌خصوص موقعیت توپوگرافی آن که نفوذ از بالای دامنه را غیرممکن می‌سازد، آن را به‌عنوان پناهگاه خود برگزیدند و شروع به حفر خانه‌ها در داخل کران‌ها کرده‌اند.

عده‌ای نیز این روستا را مربوط به دوره‌های پیش از اسلام می‌دانند؛ اما روایتی که از بقیه قوی تر است قدمت روستای کندوان را به زمان حمله مغولان به ایران نسبت می‌دهد. گفته می‌شود هنگامی که مغولان به زمانی این منطقه حمله می‌کنند مردمان روستای زیرزمینی حیله‌ور که در نزدیکی کندوان و دو کیلومتری غرب آن زندگی می‌کردند به صخره‌های کندوان پناه می‌آورند و با کندن داخل این صخره‌ها خانه‌های خود را برپا می‌کنند. البته عوامل دیگر مانند بلایای طبیعی و سیل نیز در جابه‌جای اهالی حیله ور به کندوان موثر بوده است.

درباره یک مکان

کندوان توریستی.شهرستان اسکو
شیوه بنای خانه‌های این روستا از نوع معماری صخره‌ای به شکل مخروطی یا کله قندی مربوط به قرن هفتم هجری است و تنها سازه مورد استفاده در خانه‌های این روستا را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند. تپه‌های مخروطی و هرمی شکل بیش از 40متر ارتفاع دارند که درون هر مخروط، بین دو تا چهار طبقه خانه ساخته شده‌است. در اصطلاح محلی به این خانه‌ها «گیران» یا «کران» گفته می‌شود. جنس مخروط‌ها از نوع اینمبریت و لاهار است که در اثر مخلوط شدن مواد آتشفشانی سهند با گل و لای حاصله از باران سیل‌آسا به وجود آمده‌اند.

از دهانه آتشفشان سهند و دیگر کوه‌های آتشفشانی طی هزاران سال مواد مذاب بیرون می‌جهیده است. این گدازه‌ها در طی قرون متمادی روی هم انباشته و به تدریج بر روی آن‌ها پوسته‌ای از سنگ توف با مقاومت‌های مختلف ایجاد گردیده است. توده‌ها و گدازه‌های مذاب آتشفشانی به وسیلهٔ باد و باران و برف در طی هزاران سال متعادی شکل گرفته و به فرم کران در آمده است. به تدریج قسمت‌های کمتر سخت کران‌ها ریخته و قسمت‌های سخت‌تر باقی‌مانده و وضعیت کنونی را که بیشتر به معجزه طبیعی شباهت دارد ایجاد نموده است. باد و باران مفرط به خصوص در کران‌های ناحیه ورودی روستا بیشتر موثر بوده و صدمه زیادی به آن‌ها وارد آورده‌است در صورتی که در شرق و انتهای روستا به خاطر وجود تپه‌های مرتفع کران‌ها بلندتر و سالم‌تر باقی مانده است.

روستاییان کندوان در داخل این توده‌ها برای خود و خانواده‌شان، خانه مسکونی، آغل، انبار و کارگاه ساخته‌اند. این روستا دارای مسجد، حمام، مدرسه و آسیا می‌باشد. به دلیل شکل مخروطی خاص، اغلب کران‌ها دارای طبقات مختلف، از داخل با یکدیگر ارتباط ندارند. بررسی مربوط به تیپولوژی خانه‌های صخره‌ای کندوان نشان می‌دهد که کران‌ها عموماً دارای دو طبقه بوده و در بعضی موارد سه و حتی چهار طبقه هستند که براساس فرایند پیروی اجباری از طبیعت و فرم ایجاد شده‌اند. ارتباط طبقات بالایی کران‌ها با خارج از طریق پلکان‌های بسیار زیبایی از بدنه خود کران تامین شده‌است. طبقه همکف اکثراً اصطبل بوده و طبقات دوم و سوم و چهارم به عنوان سکونت گاه استفاده می‌شده‌است. در بعضی موارد از طبقه چهارم به عنوان انبار نیز استفاده شده‌است. بیشتر آشپزخانه‌ها در خانه‌های کندوان به علت نبودن دودکش و فضای کافی در محوطه داخلی خانه‌ها و برای پرهیز از دود تنور، بیرون کندوها و در دامنه‌های کوه ساخته شده‌اند.

به دلیل قطر و ضخامت زیاد کران‌ها، ایجاد نورگیر در طبقات پایین کار بسیار مشکلی است، بدین مناسبت نورگیرها اغلب در طبقات بالا واقع شده‌اند. از خصوصیات بارز خانه‌های صخره‌ای کندوان این است که هوای داخل آن‌ها در زمستان گرم و تابستان خنک است و این درجه حرارت در هر زمان به عکس درجه حرارتی است که بیرون از خانه‌ها و در دهکده در فصل زمستان یا تابستان جریان دارد.