مواد غذایی
خانه و آشپزخانه
لطفا شهر و استان خود را انتخاب کنید
شرکت تعاونی صنایع دستی بصیرت پته آرتا
شرکت تعاونی صنایع دستی بصیرت پته آرتا

شرکت تعاونی صنایع دستی بصیرت پته آرتا

دقت در طراحی و ظرافت در دوخت
حرف اول و آخر کار پته‌دوزی است.
4 سال در باسلام
36 محصول
+60 فروش
آخرین فعالیت
در 2 ساعت
خانم سنجری
غرفه‌دار: خانم سنجری
کرمان كرمان
خانم سنجری
كرمان، کرمان
4 سال در باسلام
36 محصول
+60 فروش
آخرین فعالیت در 2 ساعت

محصولات

غرفه شرکت تعاونی صنایع دستی بصیرت پته آرتا

درباره

غرفه شرکت تعاونی صنایع دستی بصیرت پته آرتا

قصه محصول

یکی را از روی دیوار بر می‌دارد و می‌گوید این «قهر و آشتی» است؛ جِقه‌هایی به‌اندازه یک‌بند انگشت، دور تا دور پارچه را حاشیه زده‌اند و دو به دو پشت به هم و رو به کناردستی هستند. یکی دیگر را نشان می‌دهد و می‌گوید این «درخت زندگی» است؛ گلدانی کنج پارچه نشسته و ساقه‌ای بیرون آمده و کمی بعد دو شاخه شده، بعدترش شاخه‌ها، شاخه دَوانده‌اند و بیشتر شده‌اند و بالا رفته‌اند و همه پارچه را پر کرده‌اند. هر شاخه، جا به جا گل داده و پارچه، باغی از گل‌ها شده است. می‌گوید: مثل یک خانواده، مثل یک زندگی. تنه، پدر و مادر هستند و شاخه‌ها بچه‌هایشان. شاخه‌های بعدی، نوه‌ها و نتیجه‌ها و نبیره‌ها!
پارچه بعدی «طرح طاووس» است؛ شاخه بلندی که تاب‌خورده و طاووس آبی خوش‌رنگی رویش نشسته و دُم سبزش آبشاری شده و از شاخ پایین ریخته است. پارچه دیگری می‌آورد، کوچک‌تر است. اسمش را «جقه مادر و فرزند» گذاشته است؛ یک حاشیه زیبا و میانه‌اش یک جقه بزرگ که از دو طرف صاحب دو جقه کوچک‌تر شده است. انگار کوچک‌ترها را در دامن گذاشته، انگار نشسته و بچه‌ها را روی زانو گذاشته است.
پته‌ها هر کدام قصه‌ای دارند؛ قصه‌هایی که باید حوصله داشت، چشم بست و سر روی نخ‌های رنگی خوش‌دوخت پارچه گذاشت و از میان گره‌ها و رفت و آمد نخ‌ها، صدایشان را شنید.

درباره یک زندگی

پته، طرح و نقش خانواده سنجری
پته‌دوزی در خانواده خانم سنجری، کاری خانوادگی است. مادر، شهر به شهر، از جیرفت تا خراسان شمالی، کلاس و کارگاه و دوره آموزشی دارد. پسر و عروسش، طراح نقشه‌های پته هستند. پسر و دختر دیگری هم کارهای اداری کارگاه را انجام می‌دهند. پسری مسئول فروش است و یکی ـ دو برادر دیگر هم همین روزهاست که گوشه‌ای از کار را دست بگیرند. دوخت پته اما علاقه همه است و همه در دوخت مشارکت دارند. جز این‌ها، تقریباً سی‌صد نفر دیگر هستند که برای کارگاه خانم سنجری پته می‌دوزند و چیزی حدود چهارصد نفر دیگر با کارگاه در ارتباط هستند و مواد اولیه‌شان را از این جا تهیه می‌کنند و اگر همه این‌ها کناری باشند، نزدیک چهار هزار نفر دیگر هستند که در کلاس‌ها و دوره‌ها زیر نظر خانم سنجری آموزش پته‌دوزی دیده‌اند.

طرح‌های تازه، نقشه‌های نو
هر ماه، یک طرح تازه و یک نقشه نو روی میز کار خانواده سنجری است و صف طرح‌هایشان تا دو سال آینده ردیف شده است. طرح‌های تازه جایی کنار نقشه‌های متداول پیدا می‌کنند و مهمان کارگاه و فروشگاه می‌شوند. هر طرح اسمی پیدا می‌کند و شناسنامه‌ای و هویتی. از بعضی نقشه‌ها فقط ده تا بیست نمونه دوخته می‌شود، بعضی بیشتر و از صد بالا می‌زند و بعضی هم تبدیل به نقشه ثابتی در سفارش‌های کارگاه می‌شود.

درباره یک مکان

برای پته‌دوزی، به پارچه پشمی، نخ‌های رنگی پشمی و سوزن نیاز است. پارچه‌های پشمی را طاقه‌طاقه از کرمان می‌خرند، برای چاپ می‌فرستند و وقتی طرح‌ها و نقشه‌هایی که آماده کرده‌اند روی پارچه‌ها چاپ شد، پارچه را برش می‌دهند. نخ‌های پشمی رنگی هم در جایی دیگر آماده شده‌اند؛ نخ‌هایی که یا با هشت رنگ طبیعی گیاهی رنگ شده‌اند یا با رنگ‌های شیمیایی، هشت رنگ سنتی یا هجده رنگ فانتزی گرفته‌اند. پارچه‌های طرح‌گرفته، نخ‌های رنگی و سوزن، ابزار دست دوزندگان است تا زندگی را در رگ و پی نقش‌ها بدمند.

ارزشش را دارد

[align=justify]شاید هیچ ویژگی کارگاه خانم سنجری، به اهمیت کارآفرینی و اشتغال‌زایی آن نباشد. همه زیبایی، اصالت و کیفیت کارها یک طرف، خوش‌نقشه و خوش‌دوخت بودن به کناری. حتی اگر سرعت در طراحی و دوخت سفارش‌ها را هم در نظر نگیریم، از سهم بزرگی که این خانواده در بهبود معیشت خانواده‌های بسیاری داشته نمی‌شود چشم پوشید؛ سی‌صد نفری که هنر آموخته‌اند و از هنر دست و همت بلند خود، روزی حلال را سر سفره‌هایشان آورده‌اند.[/align]
این غرفه در سراسر اینترنت

نظرات کاربران

غرفه شرکت تعاونی صنایع دستی بصیرت پته آرتا
#پته دوزی، سوزن دوزی ونوس
6 بهمن 98
سلام. من اصفهان هستم و برای یک مغازه ایی کار پته انجام میدم.از شما هم در خواست همکاری دارم.
خانم سنجری
6 بهمن 98
سلام وقت بخیر در خدمتیم.
کاربر مهمان
24 آذر 96
ثریا ازجیرفت ازخانم سنجری تشکر میکنم
خانم سنجری
24 آذر 96
ممنونم
کاربر مهمان
29 آبان 96
سلام پته آرتا را در کرمان از کجا میتوانم تهیه کنم. لطفا آدرس مغازه را برایم ایمیل کنید . متشکرم
خانم سنجری
29 آبان 96
با سلام خسته نباشید در کرمان کارگاه داریم 09385230526