مواد غذایی
خانه و آشپزخانه
لطفا شهر و استان خود را انتخاب کنید
عسل قاف
عسل قاف

عسل قاف

عرضه انواع عسل طبیعی
با همراهی گروهی از تولید کنندگان عسل طبیعی
1 سال در باسلام
21 محصول
+200 فروش
آخرین فعالیت
11 ساعت پیش
سیدمهدی یحیوی(عسل قاف)
قم
1 سال در باسلام
21 محصول
+200 فروش
آخرین فعالیت 11 ساعت پیش
پیام غرفه‌دار: ارسال به سراسر کشور
ارسالمون داخل شهر قم رایگانه ( برای اینکار کافیه محصولات با عنوان " مختص ارسال رایگان در قم" رو انتخاب بفرمایین)

درباره

غرفه عسل قاف

قصه محصول

..........داستان شیرین تولید عسل..........

.. سکانس اول ، جمع آوری شهد و گرده گل‌ها ..
زنبورها ، برای جمع آوری شهد و هم‌چنین تغذیه شدن به وسیله گل‌ها، از کندو خارج می‌شوند. آن‌ها در ابتدا شهد گل‌ها را با استفاده از خرطوم خود می‌مکند و آن‌ها را به داخل شکم خود وارد می‌کنند. به شکم زنبورها، در اصطلاح، معده عسلی نیز گفته می‌شود. هم‌چنین در طی این فرایند، زنبورها علاوه بر شهد گل‌ها می‌توانند گرده‌های گل را نیز با استفاده از کرک و موهای ریزی که در بدنشان تعبیه شده است جمع آوری نمایند.
در حقیقت وجود این کرک‌های ریز در بدن زنبور، باعث می‌شود تا گرده‌های گل، به این کرک‌ها بچسبند. زنبورها، گرده‌های گل‌ها را با استفاده از پاهای خود جمع می‌کنند و سپس با به کارگیری پاهای عقبی خود، آن‌ها را در سبد گرده خود، جاساز می‌نمایند. سبد گرده، در حقیقت موهای بلندتر و کلفت‌تری هستند که دور تا دور میانی جفت پای عقبی زنبورها را احاطه کرده‌اند.
پس از انجام این کار یعنی جمع آوری شهد و گرده گل‌ها ، زنبورها به کندوی عسل خود باز می‌گردند.

.. سکانس دوم ، ترشح آنزیم‌ها در مسیر بازگشت ..
در مسیر بازگشت زنبورها نیز، فرایند تولید عسل ادامه پیدا می‌کند. در طی این زمان، در بدن زنبورها تحولاتی اتفاق می‌افتد. برای نمونه، در این گام، آنزیم‌هایی به نام دیاستاز به وسیله معده عسلی زنبور، ترشح می‌شود و به شهد گل‌ها و گرده‌ها اضافه می‌گردد. وجود این نوع از آنزیم‌ها موجب می‌شود تا ساکاروز موجود در بدن زنبور عسل که نوعی قند ترکیبی و پیچیده است و برای انسان ترکیبی غیر قابل هضم به شمار می‌رود، به فروکتوز و گلوکز تبدیل شوند. این دو عامل، یعنی فروکتوز و گلوکز از انواع قندهای قابل هضم و مناسب برای انسان‌ها به شمار می‌روند. از طرف دیگر وجود این آنزیم‌ها و ترشح آن در بدن زنبور عسل، موجب می‌شود تا بخشی از آب شهد گل‌ها توسط کلیه زنبور عسل ، جذب شود.

.. سکانس سوم ، خوردن شهدها توسط زنبورهای کارگر ..
در این مرحله، زنبورها پس از ورد به کندو، شهد گل‌های جمع آوری شده وگرده‌ها را به زنبورهای کارگر، تحویل می‌دهند. در این مرحله، زنبورهای کارگر به خوردن شهد گل‌ها مشغول می‌شوند. این زنبورها وظیفه دارند به قدری از این گرده‌ها و شهدها بخورند و بازگردانند تا عسل حاصل شده، به غلظت مناسبی برسد. پس از انجام این کار، زنبورهای کارگر، عسل تولید شده با غلظت مناسب را در سلول‌های شش ضلعی که از قبل فراهم نموده‌اند، جای می‌دهند و آن‌ها را ذخیره می‌کنند.

.. سکانس آخر ، تبخیر رطوبت و آب موجود در عسل ..
در طی این مرحله، زنبورهای کارگر در بالای خانه‌های شش ضلعی که شهدها را در آن‌ها جای داده‌اند، قرار می‌گیرند. آن‌ها در این گام باید مدام بال‌های خود را بر هم بزنند. زنبورهای کارگر، رطوبت باقی مانده موجود در عسل را به وسیله بال زدن‌های پی در پی، تبخیر میکنند تا عسل تولید شده به حد بالاتری از غلظت، دست یابد. پس از آنکه این زنبورها به این اطمینان رسیدند که غلظت عسل تولید شده به اندازه کافی است دست از بالا زدن، می‌کشند و درب سلول‌های شش ضلعی را با استفاده از موم می‌بندند.

.. چند نکته درباره تولید عسل ..
شهد از 80 درصد آب به وجود آمده است. بنابر این عامل ، در مناطقی که میزان رطوبت هوای آن بالا است زنبورهای کارگر قادر نیستند عملیات تغلیظ یعنی غلیظ سازی شهد را با بال زدن‌های پشت سرهم خود، به خوبی به انجام برسانند. همین عامل نیز سبب شده است تا عسل‌هایی که در مناطق مرطوب آب و هوایی به وجود می‌آیند رقیق‌تر باشند. از جمله انواع این عسل‌ها می‌توان عسل بهارنارنج را نام برد که در مناطقی از شمال کشور به عمل می‌آید. از طرف دیگر نیز عامل آب و هوایی و میزان رطوبت در مناطق، موجب می‌شود تا عسل‌هایی که در مناطق گرم و خشک کشور به بار می‌آیند از غلظت بیشتری، برخودار باشند.
یکی دیگر از نکاتی که لازم است ذکر شود این است که در فرایند تولید عسل، زنبورها عسل را از طریق معده اصلی خود بالا نمی‌آورند. در حقیقت این کار یعنی بالا آوردن عسل توسط زنبور، از طریق معده مخصوص وی اتفاق می‌افتد که به این معده، معده دوم زنبور عسل و یا کیسه عسلی گفته می‌شود. لازم است بدانید در تمامی فصول سال، دمای داخل کندوی زنبورهای عسل، 36 درجه سانتیگراد است.

درباره یک زندگی

از نوجوانی ورزش می‌کردم. ورزش که برایم جدی تر شد، دوستانم برای تقویت و پیشرفت بهتر، کم‌کم رو آوردند به مکمل‌ها. من جرئت تست کردنش را نداشتم. نه که نداشته باشم؛ اثرات مخرب برگشت‌ناپذیرش را دیده بودم و دوست نداشتم ریسک کنم. تا اینکه یکی از دوستان ورزشکارم که در کار تهیه و فروش عسل بود، پیشنهاد کرد به جای مکمل‌های شیمیایی از عسل استفاده کنم.

.. عسل بهترین مکمل برای ورزشکاران است ..
عسل بهتر از مکمل عمل می‌کرد و عوارض آن را نداشت. اگر مکمل کارش تقویت انرژی بود، مصرف عسل علاوه بر آن سیستم ایمنی بدن را تقویت و کارکرد دستگاه‌های مختلف بدن را تنظیم می‌کرد. کمی بعد با ژل رویال هم آشنا شدم. ژل رویال یکی از فرآورده‌های زنبور عسل است که اگر به اندازه و مداوم مصرف شود، مثل اکسیر عمل می‌کند و اثراتش را چند برابر زودتر از مصرف عسل روی تنظیم دستگاه‌ها و عملکرد بدن نشان می‌دهد.

.. اثر ژل رویال اعجاب ‌آور بود ..
ژل رویال در واقع غذایی است که توسط زنبور کارگر برای تغذیه ملکه تولید می‌شود تا در بهار بتواند روزی هزار تخم بریزد. نوزاد زنبور هم در چند روز ابتدایی از این ژل تغذیه می‌کند. اگر یک نوزاد زنبور سه روز از این ژل مصرف کند تبدیل به یک زنبور معمولی (زنبور کارگر) می‌شود و اگر مصرف این ژل ادامه پیدا کند ، تبدیل به ملکه می‌شود؛ یعنی همین مصرف مداوم ، باعث می‌شود زنبور ملکه 43 درصد بزرگ‌تر و 60 درصد سنگین‌تر از زنبور کارگر شود و طول عمر و توان جسمی بیشتری داشته باشد.

.. مجذوب کارخانه باشکوه ساخت عسل شدم ..
بعد از این تجربه، علاقه خاصی به عسل پیدا کردم. گه‌گاه درباره‌اش مطالعه می‌کردم و با دوستانی که با عسل سر و کار داشتند مراوده داشتم و کم‌کم به تشخیص عسل خوب و بد وارد شده بودم. برایم جالب بود که عسل دردهای مختلف را درمان می‌کند. بیخود نیست که در قرآن از عسل به عنوان «شفا» یاد شده و در روایات به مصرفش توصیه شده است. آن کارخانه باشکوهی که زنبور ایجاد کرده است و سیستم پیچیده و بی‌نقصی که خدا بنا کرده، به کار عسل قداست خاصی بخشیده ... وارد کار عسل شدم ..
سال 98 ، از زادگاهم به قم مهاجرت کردم و به دلیل تغییر شرایط کار و زندگی، فراغ بال بیشتری پیدا کردم. حالا زمان خوبی بود که روی عسل بیشتر وقت بگذارم. بیشتر مطالعه کردم و با کسانی که در کار عسل بودند بیشتر مراوده کردم. یکی از نزدیکانم به خاطر علاقه‌ام به عسل، خیلی به من انگیزه داد تا به فروش عسل به عنوان یک کسب و کار مورد علاقه نگاه کنم. در نهایت، اصرارهایش نتیجه داد و یک روز دست به کار شدم، دل به دریا زدم و رفتم سراغ تولیدکننده‌های عسل.
تعدادی از دوستان و آشنایان در لرستان (الشتر و نورآباد) عسل تولید می‌کردند. چون نسبت به آن‌ها شناخت و اعتماد داشتم ، برای شروع بهترین گزینه بودند. با حدود چهار پنج میلیون تومان سرمایه، عسل‌های طبیعی و باکیفیت را از آنها خریدم و به اقوام و آشناها فروختم. اولش برای اقوام تعجب‌آور بود که من از مهندسی رو آورده‌ام به کار فروش عسل؛ ولی کیفیت عسل‌ها جوری بود که آن‌ها را مشتری دائمی ما کرد.
بعد از موفقیت در اولین تجربه، هم بسته‌بندی را تغییر دادم و هم تنوع عسل‌ها را بیشتر کردم. برای عسل‌ها ظرف شیشه‌ای در نظر گرفتم تا کیفیت عسل افت نکند. و چون تنوع در عسل برای مشتری مهم است، با تولیدکننده‌ها و عرضه کننده‌های دیگری ارتباط برقرار کردم و از مناطقی مثل آذربایجان، کردستان و جنوب کشور هم عسل تهیه کردم.

.. عسل‌ها را سخت‌گیرانه انتخاب می‌کنم ..
برای خرید عسل، خود تولیدکننده، اخلاق، صداقت، انصاف و درستکاری‌اش در اولویت است؛ بعد کیفیت ظاهری عسل و طعم و رنگ و عطرش.
الان عسل‌های صنعتی و تقلبی به وفور در بازار وجود دارد؛ عسل‌هایی که تولید زنبور نیست و آزمایشگاه هم گاها توان تشخیص تقلبی بودن آن را ندارد و فقط اگر آدم باتجربه‌ای در شناخت عسل باشید، می‌توانید تشخیص بدهید اصل است یا ساخته شده از آب وشکر و آبلیمو و... به کار عسل که وارد شده باشید، حتی می‌توانید از روی طعم عسل تشخیص بدهید که از شهد چه گل‌هایی تهیه شده است.
اگر این تست حسی موفقیت‌آمیز باشد، عسل را به آزمایشگاه می‌فرستم. بعد از تایید آزمایشگاه بسته‌بندی می‌کنم و به بازار عرضه می‌کنم. نتیجه سخت‌گیری هایم این شده است که با وجود اینکه ضمانت برگشت محصول دارم و اگر کسی حتی بعد از استفاده، عسل را نپسندد می‌تواند آن را برگرداند و به طور کامل وجهش را پس بگیرد؛ اما تا به حال هیچ مشتری ناراضی‌ای نداشته‌ام.


.. به باسلام پیوستم ..
کمی بعد از شروع کار، با باسلام از طریق یکی از نزدیکانم آشنا شدم. فضای حاکم بر باسلام و غرفه‌دارها و خریدارهایش برایم خیلی جالب بود ! غرفه زدم و محصولاتم را عرضه کردم و بعضی از مشتری‌های قدیمی را هم برای خرید عسل به باسلام هدایت کردم


.. برنامه‌های زیادی برای توسعه کارم دارم ..
درست است که کارم را تازه شروع کرده‌ام ولی برایش برنامه‌های بزرگ‌تری دارم. به فکر تنوع بیشتر محصولات هستم. دوست دارم در آینده‌ای نزدیک ان‌شاءالله از خرده‌فروشی به فروش عمده برسم و در نهایت با رعایت استانداردهای جهانی در مورد تولید عسل طبیعی، کار صادرات عسل را در پیش بگیرم.

.. فروش عسل مرغوب، خدمت به جامعه ..
تهیه و فروش عسل طبیعی برای من فقط یک منبع درآمد نیست؛ بعد از شناخت عسل مرغوب، احساس وظیفه کردم که محصولات با کیفیت و طبیعی را به دست مصرف‌کننده برسانم. فروش عسل برایم یک تجارت نیست، بلکه یک خدمت است که تلاش دارم با رعایت صداقت و انصاف به بهترین شکل انجامش دهم.
این غرفه در سراسر اینترنت