بازارچه‌ها

بازارچه‌ها
راسته خدمات محتوایی راسته خدمات و آثار گرافیک راسته بازی و سرگرمی راسته کتاب و مجله راسته اپلیکیشن و بازی رایانه‌ای راسته لوازم التحریر
راسته زیورسازان راسته سفالگران راسته حصیربافان راسته نجارها راسته شیشه‌گران راسته بافندگان راسته نگارگری راسته قالی بافان راسته عروسک سازان راسته فلزکاران راسته دوزندگان راسته چرم دوزان راسته کاردستی
راسته پوست و مو راسته آرایشی راسته بهداشت فردی
راسته سبزی خشک راسته گیاهان دارویی راسته عرقیات و شربت‌ها راسته روغن‌های درمانی راسته مرهم‌های گیاهی راسته دم نوش‌ها راسته سویق و قاووت
راسته سبزی خشک راسته سرکه و آبلیمو راسته میوه خشک راسته شیرینی، آجیل و خشکبار راسته پروتئین و لبنیات راسته حبوبات و برنج راسته عسل و فراورده های آن راسته خرما و کشمش راسته ادویه و چاشنی‌ها راسته اَرده و شیره راسته روغن‌های خوراکی راسته زیتون و ترشی و مربا راسته غذای خانگی راسته میوه و سبزی راسته نان و غلات راسته چای و قهوه و شکر
راسته کیف و کفش راسته پوشاک مردانه راسته پوشاک کودکان راسته لباس ورزشی راسته پوشاک زنانه
راسته تزئینات راسته گل و گیاه راسته شوینده‌های طبیعی راسته لوازم آشپزخانه راسته اتاق خواب راسته اتاق بچه
تیمچه ظریف نگار
تیمچه ظریف نگار

تیمچه ظریف نگار

.همنشینی هنر، صنایع دستی و علم، نتایجی بس عمیق و ماندگار خواهد داشت
79٪
نمره غرفه
فروش کل غرفه: +20 تاسیس: 12 دی 95 آخرین فعالیت: 7 ماه پیش
پیام غرفه‌دار: به دلیل امکان آسیب دیدن تابلو ها در حین ارسال پیشنهاد میکنیم که از نمایندگی های ما این محصولات را خریداری کنید.
ارسال محصولات فقط برای شهر قم مقدور می باشد.
برای دریافت نمایندگی یا خرید از نمایندگی های ما به پیج اینستاگرام ظریف نگار به آدرس زیر مراجعه کنید.
@zarifnegar_art

درباره

غرفه تیمچه ظریف نگار

قصه محصول

می‌ایستد زیر تابلویی که لایه‌ی پشتی‌اش پنجره‌ها و نرده‌های بقیع است. توی کارگاهی که بوی چوب می‌دهد و صدای نرم دستگاه برش لیزر از اتاق دیگر می‌آید. دور تا دور اتاق تابلوهای چوبی نصب شده است. هر کدام اشاره‌‌ای ظریف به جایی و چیزی. هر کدام از این تابلوها چیزی به یاد آقای باقری می‌آورد. خاطره‌ای، حسرتی، آرزویی. مثل آن تابلوی سه بعدی که نقش ضریح امام شهید دارد. یا تابلویی که اشاره دارد به زنده بودن امام دوازدهم با جمله‌ی «یا محمد المهدی حی ادرکنی»، همان جمله‌ای که سال‌ها در حیاط مسجدالنبی توجه چشم‌ها را به خودش جلب می‌کرد. چشم‌هایی که دنبال گمشده‌شان می‌گشتند.
قدم اول برای شروع این کار از کلاسی در تهران شروع شد. جمعی صمیمی و عاشق که برای آموختن بیشتر اعتقادات شیعه دور هم جمع می‌شدند. نیمه شعبان نزدیک بود و باید کاری می‌کردند. کارِ دل. بچه‌ها هم اهل دل‌اند. دستی به چوب و هنر دارند. از بچه‌ها می‌خواهد یک دعای فرج با تذهیب کار کنند. تابلویی ساده ولی در تیراژ بیست هزارتا منتشر می‌شود.
«یا علی» اول را مردانه گفته بودند. با خودش فکر می‌کند چرا همین کار را فنی‌تر و هنری‌تر ادامه ندهد؟ یک تابلوی با معنا. با چند جمله‌ی بسیار کوتاه و پرمغز که عصاره‌ی پیام تابلو را منتقل کند. دوستان اهل هنرش را گرد می‌آورد. آن که خط خوبی دارد در کنار دوستی که تذهیب کار است. حالا که قرار است محکم و استوار کار را شروع کنند نمی‌خواهند فقط یک تابلوی معمولی تولید کنند. تابلویی که علاوه بر زیبایی‌های دیداری چند جمله‌ی کوتاه یادگاری هم رویش نوشته شده باشد. یادگاری‌هایی که برخاسته از روح همان تابلو باشد و پیوندی عمیق با معنای آن داشته باشد.
همین دغدغه‌ها و رفت و آمدش با دوستان هنرمندش شوق او را بیشتر کرد و موسسه فرهنگی هنری ظریف نگار شکل گرفت. موسسه‌ای که هزاران ایده‌ی تازه و فرهنگی در سر دارد و کارگاهی هم برای ساختن محصولات فرهنگی‌اش در نظر گرفته.
توی این کارگاه صمیمی آقای بهرامی طراح ایده‌های تازه است. در کنار دو همکار نوجوان و پرتلاشش که مونتاژ هنرمندانه‌ی تابلوها را انجام می‌دهند.

درباره یک زندگی

آدمی فقط اسم روی شناسنامه نیست. یک اسم و یک تاریخ تولد و چیزهایی مثل این. آدم‌ها را باید از روی فکرها و دغدغه‌هایشان شناخت. مثل دغدغه‌های آقای باقری. نمازخانه‌ی اداره‌های دولتی را می‌بیند که در معماری آن نشانی از نمادهای مخصوص شیعه نیست. دغدغه‌ی هنرمندهایی که دوست دارند کار مذهبی انجام دهند ولی مرشدی ندارند. انزوا طلبی هنرمندانی که حرفی برای گفتن دارند ولی روحیه‌ی حساسشان با دستورها و آئین نامه‌های خشک اداری نمی‌سازد و اثر هنری‌شان در پستوها می‌ماند. ایده‌های تازه و بکرشان مثل نوزادی نارس به دنیا می‌آید و زندگی‌شان را پر اضطراب می‌کند.
در سرش هزاران ایده‌ی هنری و طرح می‌چرخد. می‌خواهد همه‌ی آنها را اجرایی کند ولی آهسته آهسته. کار فرهنگی کار یک شب و دو شب نیست. ره رویی پیوسته می‌خواهد هر چند آهسته. طراحی شیشه‌های دو جداره ایرانی که پر از نقش‌های ایرانی اسلامی است. مثل تابلویی پر از رنگ روی ساختمانی زیبا. یا پاروان‌های مشبک برای آشپزخانه‌های اوپن امروزی مطابق ذوق خانم‌های عفیف ایرانی و ایده‌های بسیار دیگر.
یکی از ایده‌های تر و تازه‌اش ساختن یک تیمچه بازار ایرانی اسلامی است. تیمچه‌ای برای بیست میلیون زائر که سالیانه به زیارت خواهر امام رضا می‌آیند و می‌خواهند با دلی خوش و دستی پُر از قم برگردند. این تیمچه بیست سرا دارد و نمره‌اش هم بیست است. آنجا می‌خواهند کارهای روی زمین مانده‌ی فرهنگی را بردارند. غرفه گردان‌هایش هم همه هنرمند هستند که کسی برایشان خط و نشان نمی‌کشد. ولی خط و الگو بهشان پیشنهاد می‌شود.
تابلوهای پژوهش محور، یکی از همین ایده‌هاست. کار تازه و نوآوری که حق مالکیتش نه تنها انحصاری نیست حتی دیگران تشویق می‌شوند که از نمونه‌های این چنینی الگوبرداری کنند. با این حال خود آقای باقری به مالکیت معنوی آثار هنری احترام می‌گذارد. مثل آن دفعه‌ای که از استاد نجابتی خواسته بود از یکی از آثارش استفاده کنند یا گفت و گو و اطلاع رسانی به هنرمندهایی که احیانا قسمتی از خط و هنرشان در تابلوها به کار می‌رود.
این دغدغه‌ها بخشی از شخصیت آقای باقری است. دغدغه‌ی کار فرهنگی از راه هنر. ولی با همین دغدغه‌ها خیلی بهتر می‌توان او را شناخت تا اینکه مثلا بدانیم او اهل کجاست و چند سال دارد و چیزهایی مثل این.

درباره یک مکان

ظریف نگار، یک مجموعه دانش بنیان است، مجموعه ای که در پارک علم و فن آوری قم مستقر است. دفتر و کارگاه ظریف نگار را می توانید در همین پارک پیدا کنید، جایی کنار ایده پردازها و فن آوران برتر قم.
یک نمایشگاه کوچک از بعضی از تولیدات ظریف نگار، یک کارگاه که اتفاق های بزرگی در آن رقم می خورد و دفتر کار مجموعه همه و همه در کنار هم و در پیوند با هم، همین جا هستند.

ارزشش را دارد

قیمت‌های در نظر گرفته شده برای این تابلوها تقریبا قیمت مواد خامش است. ایده پردازان این تابلوها سرمایه‌ی فکری کار را -که پشتوانه‌ی تازگی ایده‌شان است- با سخاوت به مخاطبانش عرضه می‌کند. برای همین هیچ تمهیدی برای منع کپی و اقتباس دیگران به کار نگرفته‌اند. این برای کسانی که از طریق کار فرهنگی می‌خواهند کار تجاری کنند تعجب آور است.
علاوه بر شکیل کردن اتاق‌های خانه‌تان، دفتر کار، مدرسه یا هر جای دیگر این تابلوها می‌تواند روح اسلامی ایرانی را در فضا ایجاد کند.
پیام‌های مذهبی قرار نیست به صورت کلیشه و خام تکرار شود. طرح‌های بدیع و چشم نواز تابلوها آدمی را وامی‌دارد بارها و بارها به صدای پنهان تابلوها گوش کند و به معنای نهفته در ورای آن اثر فکر کند. فکر کند و لذت ببرد.
این غرفه در سراسر اینترنت

نظرات کاربران

غرفه تیمچه ظریف نگار
هدیه - صفحه اول - بازار باسلام