مواد غذایی
خانه و آشپزخانه
لطفا شهر و استان خود را انتخاب کنید
گارکاه صنایع دستی ترنج دزفول

گارکاه صنایع دستی ترنج دزفول

کارکاه صنایع دستی (نساجی سنتی ) دزفول که محصولات گلیم ،جاجیم در انواع تنوع رنگ و اندازه
3 ماه در باسلام
61 محصول
+30 فروش
آخرین فعالیت
5 ساعت پیش
حسین بصیری پور
دزفول خوزستان
حسین بصیری پور
خوزستان، دزفول
3 ماه در باسلام
61 محصول
+30 فروش
آخرین فعالیت 5 ساعت پیش

محصولات

غرفه گارکاه صنایع دستی ترنج دزفول

درباره

غرفه گارکاه صنایع دستی ترنج دزفول

قصه محصول

احرامی به عنوان یکی از صنایع دستی دزفول با تنوع رنگ و زیبایی خاص خود ، همواره مورد توجه مسافران و گردشگران بوده و با وجود کاهش تعداد کارگاه های تولید احرامی در سطح این شهرستان ، بازار این صنعت دستی رونق خاص خود را دارد.
احرامی با تار و پودی از پنبه ، معمولا در اندازه های 70×100 و 90×120 سانتی متر تولید می شود. پارچه مذکور با عرض 70 سانتیمتر دارای 22 چله و با عرض 90سانتیمتر دارای 28 چله می باشد. امروزه در این بافت احرامی از رنگ‌های شفاف روشن و تند استفاده می‌شود.
یک صنعتگر بافنده می تواند روزانه چهار احرامی به اندازه های 70×100 سانتیمتر تولید کند.
این کالا در گذشته بیشتر مورد استفاده حجاج قرار می گرفت و در حال حاضر با تغییر کاربری به عنوان رومیزی ، سجاده ، جانماز مورد استفاده است.
احرامی‌بافی از گذشته تاکنون از یک شیوه بافت تبعیت کرده و تغییر چندانی در آن صورت نگرفته است.در بافت احرامی از نقشه استفاده نمی‌شود و طرح‌ها، نقشه‌ها و رنگ‌بندی حاصل ذهن خلاق بافنده است و اغلب از یک شکل کلی پیروی می‌کند و به صورت طرح لوزی و یا طرح گلیم بافته می‌شود.
هنرمندان احرامی‌باف توانسته‌اند با دست توانا و ذهن خلاق خود این هنر را به سوی کاربردی شدن پیش ببرند و محصولاتی همچون زیر انداز، سجاده، کناره، رو پله‌ای، رو مبلی، رو میزی، کیف، پشتی و رو تختی را به بازار عرضه کنند.
در حالیکه در گذشته بیشتر کارگاه های بافت احرامی و گلیم در بازار شهر دزفول فعالیت داشتند اینک این کالا عمدتا در خانه ها و به شکل خانگی و با مشارکت بانوان بافته می شود.
احیای هنر احرام بافی با احداث کارگاه های خانگی در بخش شهیون شهرستان دزفول در سالهای گذشته یکی از اقدام های شاخص سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری است که با استقبال روبرو شده است.
مهرداد طاعی زاده یکی از معدود بافندگان احرامی در دزفول که این شغل را نسل اندر نسل از اجداد خود فرا گرفته و اینک در کارگاهی کوچک در شهر دزفول به این شغل مشغول است این کارگاه بیش از 50 سال سابقه تولید چوقا و احرامی دارد.
وی که 20 سال در کنار پدر مرحوم خود به این شغل اشتغال داشته و اینک خود کارگاه را با عشق و علاقه سرپا نگه داشته افزود:شاید بتوان گفت این کارگاه تنها کارگاه غیر خانگی فعال در زمینه تولید احرامی است که مشتریان خاص خود را دارد.
طاعی زاده تنوع رنگ بعضا تا 12 رنگ را از ویژگی های شاخص احرامی بافته شده در این کارگاه عنوان کرد و گفت:برخی تولیدات این کارگاه علاوه بر بازار سراسر کشور به برخی کشورها نیز ارسال شده است و مورد استقبال قرار گرفته است.
این غرفه در سراسر اینترنت