مواد غذایی
خانه و آشپزخانه
یاقوت کویر
یاقوت کویر

یاقوت کویر

از اکتشاف معدن تا تراش نگینِ انگشتر!
4 سال در باسلام
16 محصول
کمتر از 10 فروش
آخرین فعالیت
2 سال پیش
یاقوت کویر
غرفه‌دار: یاقوت کویر
قم
یاقوت کویر
قم
4 سال در باسلام
16 محصول
کمتر از 10 فروش
آخرین فعالیت 2 سال پیش

درباره

غرفه یاقوت کویر

قصه محصول

[align=justify]مدیران و کارکنان «یاقوت کویر» به تراش سنگ‌های قیمتی و تولید انواع انگشتر، جواهرات و زینت‌آلات ساخته شده از این سنگ‌ها مشغول‌اند. به خاطر تسلط به اکتشاف و استخراج، می‌توانستند به جای این کار، سرمایه شان را در بازرگانی - مثلاً صادرات سنگ خام به خارج از کشور- بگذارند و احتمالاً چند برابر سرمایه، سود ببرند اما به اعتقاد مدیر شرکت، باید به جای صادرات سنگ خام، به جایی برسیم که سنگ خام را از کشورهای دیگر وارد و پس از فرآوری، با ارزش افزوده بالا، آن را صادر کنیم.[/align]

درباره یک زندگی

[align=justify]مهندس فراهانی، مدیر عامل شرکت «یاقوت کویر»، کارشناس زمین شناسی است. تخصص اصلی او اکتشاف معدن است. وی قبلاً کارمند سازمان زمین شناسی بوده اما از سال 1391 این شرکت را راه‌اندازی و تمام زندگی‌اش را وقف آن کرده است.[/align]

درباره یک مکان

[align=justify]دفتر شرکت «یاقوت کویر» در قم و یک ساختمان سه طبقه است که قبلاً منزل مسکونی مهندس فراهانی بوده است. کارگاه، در طبقه پایین ساختمان است و قبل از سالن اصلی کارگاه، انبار قرار دارد. کارگاه تولید، سه سالن دارد که در سالن اول، رکاب انگشتر و سایر وسایل زینتی ساخته می‌شود. سالن بعدی، به تراش‌کاری و پرداخت سنگ اختصاص دارد. سنگ‌هایی که در انبار شرکت هستند در این کارگاه به شکل‌های مختلف، تراش و صیقل داده می‌شوند. سالن سوم، کارگاه تراش فَست (Facet) است که در مقایسه با تراش معمولی دقت خیلی بیشتری دارد و به کمک آن می‌توان زوایای مختلف را بر روی سنگ‌های زینتی ایجاد کرد. در این کارگاه، دوره‌های آموزشی ساخت انگشتر و جواهرات زینتی برگزار می‌شود و کسانی که این دوره‌ها را با موفقیت سپری کنند، می‌توانند به یکی از تأمین‌کنندگان یاقوت کویر تبدیل شوند.
یاقوت کویر، به نیروی انسانی احترام می‌گذارد. طبق قوانین آن، هر نفر در روز، نیم‌شیفت کار می‌کند و نیز برای راحتی نیروها (پرسنل)، روزهای زوج به آقایان و روزهای فرد به خانم‌ها اختصاص دارد.
در طبقه همکف شرکت یاقوت کویر، موزه‌ای اختصاصی وجود دارد که تنها موزه خصوصی سنگ‌شناسی کشور است. در این موزه، صدها نمونه سنگ از حدود هشتاد نوع کانی معدنی برای عموم به نمایش گذاشته‌اند. بازدید از این موزه در طول سال، برای همگان آزاد و رایگان است. بزرگ‌ترین سنگ عقیق موجود در دنیا، یکی از نمونه‌های به نمایش درآمده در این موزه است.
یاقوت کویر، بر استفاده از سنگ‌های طبیعی و خواص آن اصرار دارد و خود نیز سنگ‌های خام را از معادن مختلف سراسر کشور و حتی خارج از کشور تأمین می‌کند. از سنگ‌های چینی بدلی تولیدشده از مواد مصنوعی بگذریم، مهندس فراهانی حتی با رنگ کردن سنگ‌های زینتی نیز مخالف است و معتقد است سنگ، باید رنگ طبیعی خود را داشته باشد.
استفاده از «عقیق قم»، امتیاز دیگر این شرکت است. البته کمتر کسی این سنگ را می‌شناسد اما بد نیست بدانید «عقیق سفید» هم داریم!
[/align]

ارزشش را دارد

[align=justify]حضور در زنجیره کامل محصول، از استخراج معدن (و گاهی حتی مراحل اکتشاف) تا مراحل پایانی تولید و ساخت زیورآلات نگین‌دار، مزایای زیادی دارید. یکی از آن‌ها این است که قیمت محصول را کمتر می‌کند؛ چون قیمت تمام شده‌اش، پایین‌تر است.
محصولات این شرکت، عموماً به صورت تک و بنا به سفارش مشتری ساخته می‌شود. به همراه هر محصول، کارت اصالت آن نیز ارسال می‌گردد که حاوی مشخصات محصول و شرکت یاقوت کویر است. این کارت‌های اصالت، با مهر برجسته به تأیید شرکت یاقوت کویر رسیده است.[/align]
این غرفه در سراسر اینترنت