شکر قهوه‌ای در واقع همان ساکارُز است که به دلیل داشتن مقداری ملاس، قهوه‌ای رنگ است. شکر قهوه‌ای به دلیل داشتن ملاس و خاصیت جذب آب‌، بافتی نرم و مرطوب و طعم کاراملی داشته و به تازه‌تر نگه‌داشتن محصول کمک می‌کند.

شکر قهوه‌ای

جایگزین کردن مقداری از شکر موجود در دستور، با شکر قهوه‌ای باعث ایجاد طعم کاراملی، افزایش نسبت پهن‌شدن شیرینی، و قابلیت نگهداری طولانی آن می‌شود. محصولات قنادی تهیه شده با شکر قهوه‌ای در مقایسه با شکر معمولی سریع‌تر طلایی می‌شود. شکر قهوه‌ای انواع مختلفی دارد که از نظر مقدار ملاس و روش تهیه متفاوت می‌باشند.

انواع شکر قهوه‌ای

۱. شکر خام

کریستال‌های حاصل از تغلیظ عصاره چغندر یا نیشکر است که در بالا توضیح داده شد. مقدار ملاس و مواد معدنی این نوع شکر بیشتر است؛ ولی چون ملاس، داخل ذرات شکر و جزئی از آن است، کمرنگ‌تر به نظر می‌رسد.
البته در سایر کشورها شکر خام در انواع و با نام‌های مختلفی عرضه می‌شود. به عنوان مثال می‌توان شکر «Turbinado» ،«muscovado» و «demerara» را نام برد که از نظر روش تولید متفاوت هستند.

شکر خام معمولی را در ایران می‌توان از عطاری‌ها تهیه کرد. اخیراً انواع بسته‌بندی‌شده آن نیز موجود است.
شکر خام به دلیل اندازه درشت‌دانه‌هایش برای پاشیدن بر روی شیرینی‌ها، تارت‌ها و … بسیار مناسب است.

۲. شکر قهوه‌ای روشن

به آن شکر قهوه‌ای طلایی (golden brown sugar) نیز گفته می‌شود و همان شکر تصفیه شده است که به آن ۳/۵% ملاس اضافه شده است. در اغلب موارد اگر در دستوری نوع شکر قهوه‌ای ذکر نشود، این نوع شکر مد نظر است.

۳. شکر قهوه‌ای تیره

همان شکر تصفیه‌شده است که به آن ۶/۵% ملاس اضافه شده است.
شکر قهوه‌ای در اغلب موارد با افزودن ملاس نیشکر به شکر سفید تصفیه‌شده تهیه می‌شود.

شکر قهوه ای

تفاوت شکر قهوه‌ای و شکر سفید

گاهی اوقات از شکر قهوه‌ای به عنوان شکر خام یاد می‌شود. دلیل آن هم این است که در هنگام تولید، فرایند غنی‌سازی بر روی آن انجام نمی‌گیرد. برخلاف شکر سفید، شکر قهوه‌ای به صورت مستقیم از طریق عصاره نیشکر به دست می‌آید. به این شکل که این ماده را حرارت می‌دهند، سپس می‌گذارند در درجه حرارت خیلی پایین تا کریستالی شود. پروسه کریستالی شدن، ماه‌ها طول می‌کشد. مشخصه اصلی شکر قهوه‌ای، رنگ قهوه‌ای آن و همین‌طور مزه خاصی است که دارد. دلیل این مزه هم آن است که ملاس نیشکر در تولید شکر قهوه‌ای گرفته نمی‌شود.
معمولاً شکر قهوه‌ای دارای ۳ الی ۷ درصد از ملاس نیشکر است و نسبت به شکر سفید، شکر قهوه‌ای کمتر گرانول شده است. شکر قهوه‌ای دارای کالری کمتری نسبت به شکر سفید است. این شکر بسته به نوع تولید آن دارای انواع مختلفی است.

شکر قهوه ای نیشکر(سنتی)
٪۱۴
زنجیره تامین سلامت مائده از شهر قزوین
شکر قهوه ای تهیه شده از نیشکر .
از نزدیک ببینید شکر قهوه ای نیشکر(سنتی)

خواص شکر قهوه‌ای

شکر خام یا شکر قهوه‌ای در شیرینی‌پزی رژیمی و تهیه سس استفاده می‌شود و امروزه در کشورهای مختلف جایگزین شکر سفید شده است. دلیل اصلی آن هم این است که دارای مواد معدنی غنی و پرباری است و مانند شکر سفید از خواص و مواد معدنی آن کاسته نشده است. جای بحث و تفکر در مورد خواص خوراکی و زیبایی شکر قهوه‌ای بسیار است. شکر قهوه‌ای مانند شکر سفید سمی نیست و موادی که در تصفیه شکر سفید استفاده می‌شود را ندارد.

بهبود گردش خون

دیده شده که مصرف شکر باعث بهتر شدن گردش خون و همچنین افزایش تولید سلول‌های خونی و همین‌طور آسان کردن هضم و گوارش مواد غذایی شده است. مصرف شکر قهوه‌ای به زنانی که تازه زایمان کرده‌اند نیروی دوباره می‌بخشد.

درمان سرماخوردگی

دهه‌هاست که مصرف شکر قهوه‌ای یک درمان خانگی برای سرماخوردگی محسوب می‌شود. شکر قهوه‌ای را در آب در حال جوشیدن با زنجبیل اضافه می‌کنند و به همان شکل داغ مصرف می‌کنند. مصرف این جوشانده باعث درمان علائم سرماخوردگی می‌شود.

مراقبت و زیبایی پوست

همچنین اثرات مثبت شکر قهوه‌ای برروی پوست غیر قابل‌انکار است، طوری که در برخی لوازم‌ آرایشی معتبر از شکر قهوه‌ای استفاده می‌کنند. شکر قهوه‌ای باعث کاهش ورم پوست می‌شود، پوست را مرطوب می‌کند و همچنین از سلول‌های پوست در برابر رادیکال‌های آزاد دفاع می‌کند.

مربای البالو کاملا ارگانیک با شکر قهوه ای
٪۳
محمد حسین تابع بردبار از شهر شیراز
مربای البالوی کاملا ارگانیک بدون هیچ ماده افزودنی
از نزدیک ببینید مربای البالو کاملا ارگانیک با شکر قهوه ای

نگه‌داری شکر قهوه‌ای

برای جلوگیری از سفت شدن شکر قهوه‌ای که دارای حدود ۲% رطوبت است آن را در ظروف کاملاً بسته‌ای که در آن هوا نفوذ نکند قرار دهید. بهتر است این شکر در یخچال نگهداری شود.

خرید شکر قهوه‌ای