یکی از غذاهای محبوب و پرطرفدار که می‌تواند برای میان‌وعده یا شام مصرف شود «بورِک» است که روش‌های مختلفی برای درست کردن آن وجود دارد. و ما در این مطلب به طرز تهیه بورک مرغ برشته که تهیهٔ بورک زمان نسبتاً زیادی می‌برد اما طعم خوشایند و ظاهر وسوسه‌انگیز آن به‌خصوص هنگامی که در تهیهٔ آن از مواد سالم و روغن خوب استفاده شود، نقش زمان را در تهیهٔ آن کمرنگ می‌کند تا در کنار خانواده یا در پذیرایی‌های مجلسی از سرو آن لذت ببرید.

انوع بورک

در تهیهٔ مواد میانی بورک، می‌توانید تغییراتی زیادی بر اساس ذائقه بدهید. مواد میانی آن می‌تواند شامل مواد گوشتی از نوع سفید یا قرمز (بورک گوشت) یا سبزیجاتی چون اسفناج (بورک اسفناج) یا تره‌باری مانند سیب‌زمینی (بورک سیب‌زمینی) برای کسانی که بیشتر گیاه‌خواری می‌کنند، باشد. همچنین می‌توان به تنهایی از پنیر لاکتیکی یا خامه‌‌ای با ترکیب جعفری و گردو در آن استفاده کرد (بورک پنیری). بنابراین در پخت بورک هیچ محدودیتی برای مواد میانی وجود ندارد اما برای تهیهٔ خمیر آن، به دلایلی که ذکر می‌شود، محدودیت وجود دارد!

خمیر بورک خانگی

در ترکیب مواد خمیر برای بورک باید توجه کرد تا میزان مایعات با مواد خشک، متناسب باشد، در غیر این صورت مواد خمیر سنگین می‌شود یا بیش از اندازه رقیق می‌شود که در کیفیت خمیر بسیار مؤثر است. اگر می‌خواهید که با خیال راحت یک بورک خوشمزه درست کنید، با ما همراه شوید.

بورک مرغ

طرز تهیه خمیر بورک مرغ

برای تهیهٔ خمیر بورک مرغ، به مواد زیر نیاز است:

 • شیر: دو و نیم پیمانه.
 • آرد: یک و نیم پیمانه.
 • تخم‌مرغ: دو عدد.
 • روغن زیتون: دو قاشق غذاخوری سرپر.
 • نمک: یک قاشق چای‌خوری.
 • فلفل سیاه: یک‌چهارم قاشق چای‌خوری.
 • ادویهٔ دلخواه: به میزان لازم.

مراحل تهیهٔ مواد خمیر به صورت زیر است:

 1. تخم‌مرغ را با شیر و روغن با کمک همزن خوب بزنید تا یک دست شود. بهتر است شیر سرد باشد.
 2. ادویه، نمک و فلفل را اضافه کنید.
 3. آرد را در دو مرحله به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا گلوله‌های آن کاملاً باز شود. اگر کاملاً باز نشد، می‌توانید آن را از صافی رد کنید. وجود گلوله‌ها در مواد، کیفیت خمیر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 4. تابهٔ نچسب گرد و کوچکی را با برس کمی چرب کنید و بگذارید تا داغ شود.
 5. از مواد با ملاقه‌‌ای کوچک داخل تابه بریزید و سریع آن را بچرخانید تا در تابه به صورت یک دست پهن شود.
 6. یک دقیقه صبر کنید تا طلایی شود و بعد آرام از قسمت لبه آن را برگردانید تا طرف دیگرش هم سرخ شود.
 7. این کار را آن قدر ادامه دهید تا موادتان تمام شود.

نکته: مراقب باشید خمیر شما بعد از پخت خشک و شکننده نشود. می‌توانید بعد از پخت هر خمیر آن را روی خمیرهای قبلی بگذارید تا نرم باقی بمانند یا روی آن را با پارچه‌‌ای تمیز تا زمان پیچیدن آن، بپوشانید.

 

بورک مرغ

تهیهٔ مواد میانی بورک مرغ

برای تهیهٔ مواد میانی بورک مرغ، به مواد زیر نیاز است:

 • مرغ چرخ شده: ۱۰۰ گرم.
 • جعفری خرد شده: دو قاشق غذاخوری.
 • پیاز: یک عدد.
 • ادویه کاری: یک قاشق چای‌خوری.
 • نمکُ زردچوبه و فلفل سیاه: به میزان لازم.
 • گردوی خرد شده: یک قاشق غذاخوری.

مراحل تهیهٔ مواد میانی بورک مرغ به صورت زیر است:

 1. پیاز را نگینی کنید و با زردچوبه تفت دهید.
 2. مرغ و ادویه را هم اضافه کنید و خوب تفت دهید.
 3. وقتی مرغ کاملاً پخت، نمک، فلفل، گردو و جعفری را اضافه کنید و بعد از یک دقیقه زیر آن را خاموش کنید و اجازه دهید که مواد کاملاً خنک شود.

مواد میانی بورک مرغ

طرز تهیه بورک مرغ برشته (طرز پیچیدن بورک)

خمیر بورک را یکی یکی روی سطح صافی بگذارید. یک قاشق از مواد وسط آن بریزید. اگر می‌خواهید آن را به صورت مربع بپیچید، خمیر را از چهار طرف به صورت مساوی روی هم قرار دهید. اگر می‌خواهید آن را به صورت استوانه‌‌ای بپیچید، کمی لبه‌های خمیر را داخل بیاورید و بعد از یک طرف شروع به پیچیدن کنید. برای اینکه لبه‌های آن باز نشود، کمی زردهٔ تخم‌مرغ را به زیر آن برس کنید.

روش‌های پخت بورک

برای پخت نهایی بورک می‌توانید از دو روش استفاده کنید:

بورک در ماهیتابه: روغن را داغ کنید و بورک‌ها را در آن بگذارید تا برشته شود.

بورک در فر: بورک‌ها را در سینی فر بچینید و با برس روی آن کره بمالید و با حرارت ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد، اجازه دهید تا برشته شود.

نکته: می‌توانید خمیرها را یک روز زودتر آماده کنید و در یخچال نگهداری کنید و بعد سرخ کنید و یا برای مهمانان سرزده! آن‌ها را فریز کنید و بعد در کمترین زمان، یک پذیرایی خوشمزه و متفاوت داشته باشید.

 

 همین حالا بورک مرغ خانگی را از بازار باسلام بخر!