برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

تخم شربتی و خواص شگفت‌انگیز آن

تخم شربتی یا تخمه شربتی همیشه همین موقع‌ها که هوا رو به گرمی می‌رود و در ادامه در روزهای گرم‌تر تابستان، مهمان خانه‌هایمان می‌شود. این دانه‌های سیاه کوچک را درون شربت‌های معطرمان می‌ریزیم و تشنگی‌مان را برطرف می‌کنیم. ولی آیا این دانه‌های کوچک، فقط همین یک خاصیت را دارند؟ در ادامه همراه شوید تا با این خاصیت و سایر فوایدش بیشتر آشنا شویم.

تخم شربتی اصل(ریز)(200 گرم)
تخم شربتی اصل بمب املاح: چند برابر شیر کلسیم دارد چند برابر موز پتاسیم دارد چند برابر اسفناج آهن دارد مصرف روزانه آن لاغر کننده است.
100,000 ریال

خواص تخم شربتی

رفع عطش + رفع عطش در ماه رمضان

تخم شربتی در شربت‌ها فقط جنبه تزئینی و زیبایی ندارد. حتماً دیده‌اید که وقتی آن دانه‌های سیاه کوچک در تماس با آب قرار می‌گیرند به سرعت هاله‌ای ژله‌مانند در اطرافشان تشکیل می‌شود که هم لیز و لزج‌شان می‌کند و هم اندازه کلی دانه بزرگتر به نظر می‌رسد.

آن ماده ژله‌ای، همان‌طور که در تماس با آب شربت، باد کرده و متورم شده، در تماس با مایعات داخل معده و روده هم به همان ترتیب عمل می‌کند و آب را به خودش جذب می‌کند. همین جذب آب توسط تخم شربتی باعث می‌شود آب بدن از دست نرود و به تدریج توسط سلول‌های معده و روده، جذب بدن شود. به همین دلیل پس از صرف شربت تخم شربتی کمتر احساس تشنگی می‌کنیم.

کاهنده اشتها + ضد اشتها

کاهش اشتها یکی دیگر از کارکردهای ژله‌ای شدن تخم شربتی در تماس با آب است. وقتی معده با مخلوطی از آب شربت که دانه‌های حجیم‌شده تخم شربتی هم درونش شناورند، پر شد، دیگر جایی برای میل به صرف غذا باقی نمی‌ماند و این یعنی کنترل اشتها.

اشتها را که بشود کنترل کرد، می‌توان به نتایج دیگری هم رسید مثل: کاهش وزن و نیز کنترل بعضی بیماری‌ها که با پرخوری و دریافت کالری زیاد توسط بدن در ارتباط هستند. ضمن این‌که به این ترتیب، به جای روش‌های شیمیایی کاهش اشتها، از روشی طبیعی و سالم هم استفاده شده.

تخم شربتی سه ستاره
تخم شربتی عالی
120,000 ریال

پوکی استخوان + درمان گیاهی

شاید عجیب به نظر برسد ولی دانه‌های به آن کوچکی می‌توانند در مبارزه با پوکی استخوان کمک خوبی برایمان باشند. این مسئله وقتی برایمان قابل قبول خواهد بود که بدانیم هر کدام از آن دانه‌های به ظاهر ساده و کوچک، دارای مقدار زیادی کلسیم هستند. کلسیم موجود در تخم شربتی، پنج برابر کلسیم موجود در مقدار مساوی شیر است. فکرش را بکنید: پنج برابر!

نکته مهم این است که ماده‌ای به نام بورون در تخم شربتی وجود دارد که انتقال کلسیم به استخوان‌ها را سرعت می‌بخشد و این یعنی خود دانه، برای انتقال کلسیم درون خودش، یک کاتالیزور هم در اختیار دارد. علاوه بر کلسیم که برای سلامت استخوان‌ها ضروری است، تخم شربتی حاوی مقادیر خوبی از مس، منگنز، فسفر، منیزیم و پروتئین هم هست که برای حفظ تراکم استخوان‌ها حیاتی هستند.

گفته می‌شود برای استفاده بهتر از املاح موجود در تخم شربتی می‌توان در هنگام استفاده، دانه‌ها را آسیاب کرد تا مواد مغذی درونش، بهتر و سریع‌تر جذب بدن شوند. هر چند که زیاد مرسوم نیست ولی اگر مایل بودیم می‌توانیم امتحانش کنیم.

سلامت قلب و مغز + تنظیم فشار خون بالا

تخم شربتی به دلیل داشتن پتاسیم بالا، به تنظیم فشار خون و به دنبال آن حفظ سلامت قلب کمک خوبی می‌کند. پتاسیم موجود در مثلا یک گرم تخم شربتی، دو برابر میزان پتاسیمی است که در یک گرم موز وجود دارد. از طرفی دیگر، تخم شربتی حاوی مقدار زیادی امگا ۳ است که یکی از فاکتورهای مهم برای حفظ سلامت قلب و مغز به حساب می‌آید. امگا ۳ موجود در تخم شربتی، هشت برابر بیشتر از ماهی سالمون است.

تخم شربتی پاک شده 250 گرمی درجه یک آریانا
.
90,000 ریال

رفع کم‌خونی و کمبود آهن

کمبود آهن، یکی از مهم‌ترین دلایل کم‌خونی ذکر می‌شود. با مصرف تخم شربتی می‌توان این کمبود را برطرف کرد. تحقیقات نشان داده، تخم شربتی سه برابر آهن موجود در اسفناج، آهن دارد.

مقدار مصرف روزانه تخم شربتی

بهتر است تخم شربتی به میزان یک و نیم قاشق غذاخوری در روز که معادل ۲۰ گرم می‌شود دو بار در روز مصرف شود. یعنی ده گرم یک بار و ده گرم دیگر یکبار دیگر.

مضرات مصرف تخم شربتی

  • زیاده‌روی در مصرف تخم شربتی باعث سرگیجه و به وجود آمدن اختلال در بینایی می‌شود. ضمن این‌که در بعضی موارد می‌تواند کاهش سطح قند خون، کاهش بیش از حد فشار خون، وجود خون در ادرار، خونریزی و به کما رفتن را هم به دنبال داشته باشد.
  • افرادی که مبتلا به کرم معده هستند، باید از مصرف تخم شربتی بپرهیزند. احتمالاً به دلیل خاصیت ژله‌ای و ماندگاری طولانی‌تر تخم شربتی در معده، این توصیه مطرح شده است.

موارد مصرف تخم شربتی

تخم شربتی غیر از مصرف شربتانه، می‌تواند به مصرف‌های دیگری هم برسد. مثلا آسیاب شود و روی کوکوها پاشیده شود. در فرنی و کیک استفاده شود. همراه با ماست مصرف شود. برای غلیظ کردن سس‌های طبیعی و خانگی، در ترکیب سس به کار برود و ده‌ها کاربرد دیگر که می‌شود برایش پیدا کرد تا از فوایدش شگفت‌انگیزش بهره‌مند شویم.

خرید اینترنتی تخم شربتی اصل

بیشتر بخوانید