بعضی وقت‌ها می‌شود که هوس یک عصرانه شیرین می‌کنیم اما حال و حوصله رفتن سراغ فر و دردسر درست کردن کیک را نداریم. در عین حال انتظار داریم که از این هوس صرف نظر نکنیم و در کمترین زمان، یک شیرینی خوشمزه درست کنیم!

این کار چندان هم دور از ذهن نیست. در این‌گونه مواقع می‌توانیم  به‌راحتی به استقبال یک عصرانه ساده و بی‌دردسر برویم؛ عصرانه‌ای که علاوه بر سادگی در روش تهیه، عطر و طعم بی‌نظیری دارد؛ یک عصرانه خوشمزه به نام خاگینه مغزدار!

قیقاناخ؛ شیرینی سنتی تیریز

خاگینه تبریزی یا قیقاناخ، یکی از معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین دسر و عصرانه گرم خطه آذربایجان شرقی است. این خاگینه از ترکیب مواد ساده و در دسترسی تهیه می‌شود.

اگر به لغت‌نامه‌ها سری بزنید، در معنای خاگینه آمده است:

«خوراکی است ساخته از تخم‌مرغ که زرده و سفیده را به هم زده در روغن سرخ کنند و گاهی شکر یا قند هم ریزند».

بازار باسلام - basalam - آشپزی - خاگینه

انواع خاگینه

خاگینه‌ها انواع مختلفی د ارند و به اشکال مختلفی چون قالبی، رولی، ساده، پاپیونی و… درست می‌شوند.

اگر در ترکیب آن شکر وجود داشته باشد، بیشتر به عنوان یک شیرینی سرو می‌شود؛ اما با حذف شکر و افزودن ادویه، به دلیل این‌که در ترکیب اصلی آن، آرد و تخم‌مرغ وجود دارد، می‌تواند به شکل یک کوکو سرو شود.

در وبلاگ بازار باسلام قصد داریم روش تهیه ساده‌ترین و درعین‌حال خوشمزه‌ترین نوع خاگینه، یعنی خاگینه گردو و دارچین را به شما آموزش دهیم. برای آشنایی با روش تهیه و تهیه مواد لازم با غرفه‌داران باسلام همراه شوید.

بازار باسلام - basalam - آشپزی - خاگینه

مواد لازم برای خاگینه

آرد شیرینی: دو قاشق غذاخوری سرپر (می‌توانید از آرد سبوس‌دار هم استفاده کنید).

ماست شیرین: دو قاشق غذاخوری

تخم‌مرغ: دو عدد

گردو: یک‌چهارم پیمانه

وانیل: یک‌چهارم قاشق غذاخوری

شکر: یک‌پیمانه

آب: سه‌چهارم پیمانه

دارچین: یک قاشق چای‌خوری

بگینگ پودر:یک‌چهارم قاشق چای‌خوری

گل محمدی و زعفران: به میزان دلخواه

گلاب: دو قاشق غذاخوری

هل سابیده شده: یک‌چهارم قاشق چای‌خوری

کره محلی یا روغن کنجد: یک قاشق غذاخوری 

طرز تهیه خاگینه

دستور پخت خاگینه شامل مراحل زیر است:

  • شکر و آب را با هم ترکیب کنید و هم بزنید تا کمی یک دست شوند.
  • سپس روی حرارت ملایم بگذارید و اجازه دهید که ذرات شکر کاملاً در آب حل شوند. بهتر است از هم زدن شکر روی حرارت خودداری کنید تا بعد از خنک شدن، شیره شما شکرک نزند.
  • وقتی مواد کاملاً حل شد، زعفران دم‌کرده، هل و گلاب را اضافه کنید و بعد از آنکه یک قل زد، خاموش کنید و کنار بگذارید تا خنک شود.
  • تخم‌مرغ را با همزن دستی بزنید و ماست را به آن اضافه کنید.
  • وقتی مواد یک دست شد، آرد و بگینگ پودر و وانیل را بیفزایید و خوب هم بزنید تا گلوله‌های آرد کاملاً باز شوند. در این مرحله باید موادتان به غلظت فرنی برسد. اگر کمی شل بود می‌توانید مقداری آرد به آن اضافه کنید.
  • کف ظرف نچسبی را با روغن کنجد یا کره محلی چرب کنید و بگذارید ظرف داغ شود. اگر می‌خواهید خاگینه شما ارتفاع بیشتری داشته باشد، از ظرف گود و کوچک‌تری استفاده کنید.
  • نیمی از مواد را داخل ظرف بریزید و چند ثانیه صبر کنید. بعد گردوی خردشده و دارچین را به آرامی در همه جای آن بپاشید.
  • مجدداً چند ثانیه صبر کنید تا گردو به لایه زیرین بچسبد. بعد بقیه مواد باقی‌مانده را به آرامی روی آن بریزید و در ظرف را بگذارید تا یک طرف آن سرخ و طلایی شود.
  • وقتی یک طرف طلایی شد، به آرامی آن را برگردانید و اجازه دهید طرف دیگر آن هم سرخ شود.
  • بعد از آماده شدن خاگینه، آن را داخل ظرفی برگردانید و همان طور که داغ است، شیره سرد را روی آن بریزید. می‌توانید چند سوراخ ریز روی آن بزنید تا شیره سریع تر و بهتر جذب شود.

نکته: حتماً توجه داشته باشید که شیره سرد شده باشد و خاگینه شما داغ باشد. چند دقیقه صبر کنید تا شیره به خورد آن برود.

ممکن است بر حسب ذائقه، احساس کنید که تمام شیره برای آن زیاد است که می‌توانید مقداری از آن را کنار بگذارید. بعد از خنک شدن آن را برش بزنید و تزیین کنید.

بازار باسلام - basalam - آشپزی - خاگینه


[button href=”https://basalam.com/search?q=&page=1&exist=1&discount=0&yekase=0&cat=90&state&minP=1000&maxP=95000000&sort=2&type=products” align=”center” target=”_blank”]خرید اینترنتی از راسته شیرینی، آجیل و خشکبار[/button]