برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

با چقدر سرمایه می‌شود کسب و کار راه انداخت؟ + چند نمونه واقعی

پول، پول می‌آورد! این یک جمله معروف است که همه‌مان بهش ایمان داریم! وقتی یک کاسبی و تجارت روی غلتک بیفتد، سرمایه هم در گردش می‌شود. اما تا بخواهد سرمایه اولیه برگردد زمان نیاز است.

راستی آیا کسب و کارهایی هم وجود دارد که با سرمایه و پول خیلی کم راه‌اندازی شود؟ خیلی عجیب به نظر می‌رسد. ولی در بازار باسلام هیچ چیز عجیب نیست. ما در بازار باسلام جست‌جو کردیم ببینیم آیا نمونه‌هایی واقعی پیدا می‌شوند؟ با خواندن چیزهایی که غرفه‌دارها درباره کسب و کارشان نوشته بودند،با کسانی مواجه شدیم که با کمترین سرمایه شروع به کار کرده بودند. بعضی‌هایشان حتی زیر ۲۰۰ هزار تومان و عدد و رقم‌هایی مثل این!

ماجرای چند نمونه از این کسب و کارها را از زبان خودشان بشنوید!

باسلام|basalam- کسب و کارهای کوچک

با صِفر تومان شروع کردم!

فروشگاه برکت یکی از غرفه‌های موفق در بازار اینترنتی باسلام است. تا حالا هم میزان رضایت مشتری‌هایش ۱۰۰ درصد بوده و به اصطلاح ترکونده. مجید پیله‌چیان، این غرفه را می‌گرداند. او یک تسهیل‌گر فوق‌العاده است. یعنی زمینه فروش محصولات تولیدکننده‌های کوچک دیگر را فراهم می‌کند و در غرفه‌اش می‌توانید تولیدات خانگی و محلی ده‌ها نفر را پیدا کنید. او با این کارش زمینه اشتغال حداقل ۷۰ نفر را به وجود آورده است.

تا اینجای کار خیلی تعجب ندارد. قضیه وقتی جالب می‌شود که بدانید این حجم از فعالیت را با ۰ تومان سرمایه شروع کرده. خودش می‌گوید: «این فروشگاه کارش را بدون هیچ‌گونه حمایت.. و با سرمایه‌ی اولیه‌ای معادل (تعجب نکنید) صفر تومان (راست گفتم هاااا) و از یک زیرزمین نمور شروع کرد…»

از اینجا: غرفه برکت (از انبار یه‌کاسه تهران) را ببینید

سرمایه فقط پول نیست

پس چی هست؟ کسانی که سرشان به حساب و کتاب هست می‌دانند چیزهای خیلی مهم‌تری هم هست. مثلا تجربه و دانستن یک حرفه بزرگ‌ترین سرمایه است. یا مثلا داشتن یک هنر.

خانم زینب جعفری می‌گوید: من سرمایه اولیه کارم یک میلیون تومان بود. بعد از آن سعی کردم هر چه قدر که فروش داشتم از هزینه فروش جهت توسعه کارم استفاده کنم که تقریبا موفق هم بودم. منتهی سختی کار آنجاست که… متاسفانه برخی ارزش هنر و کار دست را نمی‌دانند. به محصول که نگاه می‌کنند محاسبه می‌کنند که چقدر وسیله هزینه شده ولی به وقت و هنری که روی محصول صرف شده توجهی نمی‌کنند.

از اینجا: غرفه شیرین بانو (در شیراز) را ببینید

باسلام|basalam- صنایع دستی

در خیلی از کارها هم اعتبار فرد است که سرمایه را به گردش درمی‌آورد. آقای ناصرلویی در کار کتاب است. اما با بالا رفتن قیمت کتاب، چقدر می‌شود کتاب تهیه کرد و برای فروش انبار کرد؟ آقای ناصرلویی در غرفه‌اش نوشته: «..نمی‌شود کتاب‌های زیادی خرید. در این کار اعتبار خیلی مهم است که بتوانی با ناشرهای مختلف ارتباط بگیری و کتاب را به صورت امانت ازشان تهیه کنی و به دست مشتری برسانی… مدتی در واحد کتاب اداره ارشاد کار می‌کردم و تجربه خوبی برای این کار بود.»

از اینجا: غرفه مبین کتاب (در قزوین) را ببینید

با یک ظرف کوچک سکنجبین شروع کردم!

در بین قصه کسب و کارهای مختلف که غرفه‌دارها نوشته‌اند، یک چیز خیلی روشن است. همه کسب و کارهای بزرگ و موفق از یک جایی شروع شده‌اند. حتی اگر قدم اول خیلی کوچک باشد.

مثل کاری که ناصر فلاحی‌نژاد کرده. او در غرفه‌اش نوشته: بنظر بنده اگر علاقه و پشتکار در یک کار باشد سختی کار به چشم نمی‌آید . حتی می‌توان با سرمایه کم هم شروع کرد و کم کم گسترش داد.

مثلا خودم سکنجبین را با یک ظرف کوچک شروع کردم و حالا در دیگ های ۱۰۰ کیلویی تهیه می‌کنم…

از اینجا: غرفه دهکده سلامتی نادر (در مازندران) را ببینید

باسلام|basalam_ کسب و کارهای کوچک

سرمایه‌های کمتر از ۵۰۰ هزارتومان!

کسب و کارهایی که با عدد و رقم‌هایی کمتر از ۵۰۰ هزارتومان شروع به کار کردند کم نیستند. سه نمونه از این کسب و کارها را ببینید که در غرفه‌شان نوشته‌اند با چه میزان سرمایه‌ای شروع کرده‌اند:

غرفه خانه ایرانی مشهد: سرمایه اولیه‌ای که برای آغاز به کار داشتیم کمتر از ۵۰۰ هزار تومان بود که فقط کمتر از ۱۰ نوع کالا شد و الان به لطف خدا حدود ۱۰۰۰ قلم کالای با کیفیت ایرانی .. داریم که به زودی در حال گسترش بیشتر محصولاتمان می‌باشیم.

گالری مچیکا اصفهان: از حدود ۴ سال پیش تصمیم گرفتم کارافرینی کنم و با سرمایه خیلی اندک در حد ۱۰۰ هزار تومن شروع کردم و الان تو خونه یه کارگاه نقلی و کوچولو دارم..»

دکوگالری مشهد: …شروع کار هنری من در حدود دو سال پیش با سرمایه ای کمتر از ۲۰۰هزار تومان آغاز شد..»

پول نداشتیم، اینترنتی فروختیم!

مدتی این چرخه تامین محصولات با ارتباطات گسترده ای که در سراسر کشور پیدا کردیم بزرگ شد و تصمیم به راه اندازی یک فروشگاه گرفتیم اما خب سرمایه‌مان کم بود برای همین فروشگاه رو به صورت مجازی راه اندازی کردیم و سال ۱۳۹۱ فروشگاه اینترنتی سالمین بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین فروشگاه تخصصی طب و تغذیه سالم راه اندازی شد.

از اینجا: غرفه سالمین در مشهد را ببینید

شما چطور شروع کردید؟

آیا شما هم کسب و کاری دارید؟ کاری که شروع کردید چقدر نیاز به سرمایه داشت؟ آیا کسی را در اطراف‌تان سراغ دارید که با سرمایه کمی کسب و کارش را راه انداخته باشد؟

در قسمت نظرات تجربه‌های خودتان یا آشناهایتان را در این زمینه بنویسید!